niedziela, Sierpień 25, 2019

Jak pielęgnować nadwozie?

0
Jak pielęgnować nadwozie?

Trzeba najpierw dowiedzieć się, jakie środki chemiczne się znajdują w sprzedaży, które będą w stanie nam w tym pomóc.

Wtedy na pewno wybierzemy dla siebie to wszystko, co jest nam potrzebne. Najważniejsze przecież jest to żeby można było zadbać skutecznie i bezpiecznie o nadwozie i inne elementy. Wiele osób o tym zapomina i te osoby zamiast sprawdzać firmę, która produkuje kosmetyki czy jest wiarygodna to kierują się jedynie niskimi cenami. To nie ma sensu, dlatego trzeba będzie postarać się zrobić wszystko żeby sprawdzić, co stosujemy. Jeśli są to woski to wybierajmy takie, które mają bardzo dobre właściwości. Im wyższa cena tym lepszy ich skład i większa skuteczność. Można również stosować przeróżne powłoki ceramiczne, które skutecznie działają i zabezpieczają nasz lakier w samochodzie. Nie ma lepszego sposobu na zabezpieczenie lakieru przed rysowaniem, dlatego taka oferta powinna nas zainteresować.

Inne środki do pielęgnowania naszego samochodu

Jeśli chcemy porządnie umyć samochód to też przyda nam się do tego szampon czy potrzebne będą quick detailery, które pozwalają na usuwanie różnych plam po myciu. Jest tego wszystkiego naprawdę bardzo dużo, co oznacza, że na spokojnie będzie można coś dla siebie znaleźć. Mamy również środki chemiczne do pielęgnowania elementów plastikowych na zewnątrz samochodu. Można kupić pasty polerskie, które dają niesamowite efekty, a zatem trzeba zaznajomić się z przygotowaną ofertą, a wtedy na pewno będziemy bardzo zadowoleni, że coś takiego dla siebie mamy. Ofertę na środki do pielęgnowania nadwozia można znaleźć w Internecie. Można wejść sobie na ofertę sklepu internetowego pod adresem https://detailingstore.pl/16-pielegnacja-nadwozia i już mamy to, co jest nam potrzebne. Oferta bardzo duża i co ważne mamy tutaj same firmowe środki do pielęgnowania całego samochodu, dlatego trzeba z tym się zaznajomić i coś dla siebie wybrać. Nasz samochód przy wykorzystaniu, chociaż części tych dostępnych kosmetyków będzie wyglądał po prostu jak nowy.

Inne środki do pielęgnowania naszego samochodu

Części samochodowe

0
Części samochodowe

Będąc kierowcą samochodowym trzeba pamiętać o tym, żeby być obeznanym w dziedzinie budowy zewnętrznej, jak i tej wewnętrznej, bo to właśnie ona odpowiada za prawidłowe działanie samochodu.

Jednym z elementów budowy wewnętrznej takiego samochodu jest turbosprężarka, natomiast drugim takim ważnym elementem są katalizatory, dlatego w przypadku drastycznych usterek tych elementów należy w wyszukiwarce internetowej wpisać: „regeneracja turbosprężarek i filtrów DPF w Białymstoku” (o ile oczywiście osoba poszkodowana mieszka w tym mieście) albo na przykład: „regeneracja turbin i katalizatorów”. Dzięki temu będzie można szybko i skutecznie znaleźć potrzebnych specjalistów do takiej pracy.

Oprócz tego warto też poczytać ma temat turbin, które też mają bardzo duży wpływ na taki napęd, w którym występują wszystkie powyższe elementy. Można też, jeżeli jest się bardzo wnikliwym człowiekiem, wejść na stronę: „turbokrymar.pl”, na której cały temat opisany jest obszernie, a przede wszystkim na tyle przejrzyście, że nawet osoba, która nie ma bladego pojęcia na temat owego tematu, jeżeli oczywiście się nim interesuje, może nabyć potrzebną wiedzę za pośrednictwem tej strony. Jeszcze, żeby trochę rozszerzyć swoją wiedzę na temat tych wszystkich pojęć można poczytać ogłoszenia internetowe, ale trzeba również pamiętać, żeby kierować się nie tym co obiecuje dany mechanik, lecz opiniami innych użytkowników, którzy skorzystali już z danych usług takiego specjalisty.

Ponadto każdy z nich powinien mieć stronę internetową, na której zawsze, o ile nie jest to nowa firma, jest opisane jakie doświadczenie w zawodzie ma taki warsztat zajmujący się naprawą samochodów wszelkiej maści. Jeżeli ekspert nie umieścił tego na stronie jest to pierwsze ostrzeżenie, żeby zastanowić się nad wyborem takiego czy innego warsztatu samochodowego. W końcu zawsze można się zdecydować na opinie bliskich, którzy mieli już do czynienia z niejednym mechanikiem i może ich porada będzie najlepszym wyjściem z kłopotliwej sytuacji.

Dlaczego gąbki do mycia i polerowania samochodu są tak praktyczne?

0
Dlaczego gąbki do mycia i polerowania samochodu są tak praktyczne?

Pielęgnacja auta to nie tylko mycie, ale także konserwacja lakieru, opon, czy tapicerki. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich są specjalistyczne gąbki. Do czego służą?

Dlaczego powinniśmy dbać o samochód?

Auto to nasza wizytówka. Nic więc dziwnego, że staramy się, by prezentowało się na co dzień jak najlepiej. Pomóc w tym może regularne garażowanie, które pozwoli ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych na stan karoserii i innych elementów samochodu. Dbamy też o systematyczne mycie pojazdu. Zbyt długo zalegający brud może bowiem negatywnie wpływać na lakier. W czasie jazdy w jego porach może bowiem gromadzić się nie tylko piasek, ale tez cząstki asfaltu, ptasie odchody, woda, czy inne zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest stosowanie skutecznych kosmetyków. Jeśli zależy nam na ochronie karoserii oraz dobrym efekcie, powinniśmy wybierać produkty z linii profesjonalnej. Są to preparaty wysokiej jakości, które poradzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Są także w pełni bezpieczne dla lakieru samochodowego.

Co cechuje gąbki do mycia samochodu?

Mycie auta na własną rękę może przynieść efekty porównywalne, a nawet lepsze od tych, jakie uzyskalibyśmy na myjni. Wystarczy, że dobierzemy odpowiedni środek czyszczący. Do wyboru mamy aktywną pianę oraz szampon. Pierwszy z nich sprawdzi się w połączeniu z myjką wysokociśnieniową. Pod wpływem wody dochodzi bowiem do intensywnego pienienia. Aktywna piana posiada bardzo dużo substancji czyszczących, dzięki czemu poradzi sobie z każdym zabrudzeniem. Jednocześnie jest ona w pełni bezpieczna dla karoserii. Szampon samochodowy zaś możemy dobrać w zależności od pH. Kwaśne posłużą do odtykania powłok ceramicznych. Szampon o pH neutralnym z kolei będzie idealny do regularnego mycia nawoskowanych samochodów. Aby pozbyć się zabrudzeń i przypadkowo nie porysować lakieru, możemy też kupić gąbki do mycia samochodu. Znajdziemy je w tym miejscu https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Mycie-samochodu_Gabki-i-szczotki-do-mycia-1535.html. Dzięki ergonomicznemu kształtowi precyzyjnie oczyścimy karoserię z zabrudzeń. Gąbki do mycia samochodu są chłonne, dzięki czemu nabierzemy dużo wody oraz środka czyszczącego. Tego typu akcesorium powinno znajdować się w każdym domu.

Gąbki do polerowania samochodu – co je charakteryzuje?

Jednak gąbki nie służą wyłącznie do mycia auta. Okazuje się, że sprawdzą się także do jego polerowania. Czynność ta wpływa bowiem bardzo dobrze na lakier. Dzięki niej możemy usunąć wszelkie defekty: rysy, wżery, ślady utleniania czy hologramy. Dobrze wypolerowane powierzchnia lakieru będzie płaska i jednolita. Zagwarantujemy też sobie efekt wysokiego połysku. Jednak jak dobrze wiemy, codzienna eksploatacja auta prowadzi do powstawania licznych niedoskonałości. Gąbki do polerowania samochodu pozwalają się ich pozbyć, dzięki czemu lakier odzyskuje dawny połysk. Na tej stronie znajdziesz gąbki do polerowania samochodu o różnej twardości https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Odnowa-lakieru_Gabki-polerskie-896.html. Większość z nich posiada mocowanie na rzep, co jest bardzo wygodne i praktyczne. Stosowanie tego typu produktów pozwoli nam odzyskać dawną świetność naszego pojazdu.

Alfa Romeo: cechy włoskiego stylu

0
Alfa Romeo: cechy włoskiego stylu

Włoski styl jest w cenie – wiedzą to zarówno dealerzy, jak i polscy kierowcy. Samochody Alfy Romeo cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie ze względu na świetne możliwości jezdne, dobre osiągi oraz niezaprzeczalnie ujmujący styl. Z tego względu chętnie decydujemy się również na używane modele. Ich niezawodność widoczna jest w każdym calu.

Bramy Wrocław

0
Brama wjazdowa

Brama wjazdowa to jeden z najważniejszych elementów budowy ogrodzenia. Warto już na etapie projektowania wjazdu na posesję ją zaplanować. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien się opierać na rozważeniu różnych opcji pod kątem poniższych warunków:

  • bezpieczeństwo użytkowania
  • funkcjonalny i komfortowy wjazd na posesję

Bezpieczny i funkcjonalny wjazd na posesję

Należy rozważyć przede wszystkim szerokość docelowej bramy wjazdowej. Zgodnie z przepisami w tym zakresie szerokość bram nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. W celu uniknięcia trudności w codziennym przejeżdżaniu przez wjazd do posesji warto wybrać szerszą, minimalnie trzymetrową, bramę.

Kolejnym aspektem jest zaplanowanie bramy odpowiednio do usytuowania działki. Wjazd na ruchliwą ulicę musi zostać wykonany w sposób, zapewniający bezpieczeństwo dla ruchu drogowego i pieszego. W tym należy przemyśleć jakie odległości zastosować, aby zapewnić zapas miejsca przed bramą oraz promień skrętu. Stosowane opcje lokalizacji bramy to zamontowanie szerszej bramy lub cofnięcie w głąb terenu nieruchomości.

Typy bram wjazdowych

W tym zakresie najczęściej występującymi są bramy skrzydłowe i samojezdne na rolkach ręcznie otwierane lub z silnikiem automatycznym. Wybór odpowiedniego typu zależy przede wszystkim od dostępnego miejsca.

Bramy skrzydłowe wymagają wystarczającej ilości miejsca na otworzenie przed lub za granicą ogrodzenia. Natomiast bramy przesuwne potrzebują miejsce równolegle do linii ogrodzenia. Bramy wjazdowe zwykle są kupowane jako produkt gotowy do montażu. Modele różnią się elementami wypełnienia (np. pełne panele, kształtowniki, słupki), zastosowanych materiałów (drewno, stal) czy ozdobień.

Jak wybrać bramę we Wrocławiu?

Podobnie jak w przypadku projektowania i wykonywania ogrodzenia warto wybrać firmę, która doradzi i odpowiednio wykona kompleksowo rozwiązanie dla naszej posesji. Wybór wykonawcy powinien być poprzedzony analizą referencji danej firmy, realizacji, które wykonał lub przegląd opinii (niezależnych w Internecie lub wśród znajomych). Dobra firma zapewnia nam fachowe doradztwo, co jest szczególnie istotne dla osób nieposiadającym żadnej wiedzy w zakresie ogrodzeń i bram.

Wybór dobrej firmy nie jest to proces prosty, ale wymaga poświęcenia więcej czasu niż wpisanie w przeglądarce frazy: bramy Wrocław, aby nie narazić się na problemy na etapie wykonawstwa. Często najlepszym sposobem na odnalezienie dobrego wykonawcy jest  odpytanie wśród znajomych i uzyskanie osobistych rekomendacji.

Podsumowanie – Jaką bramę wybrać?

Podsumowując, wybór firmy zapewniającej kompleksowe rozwiązanie zarówno dla ogrodzenia, jak i zamontowania bramy pozwoli na mniejszą liczbę zmartwień i trudności przeprowadzenia inwestycji. Integralne i komponujące się ze sobą elementy jako całości będą podnosiły walory estetyczne naszej posesji.

Jedną z takich firm, polecanych na terenie Wrocławia i okolic jest M-Stal. W swojej ofercie posiada rozwiązania w zakresie bram i ogrodzeń. Produkty cechują się wysoką jakością oraz udostępniony jest szeroki wachlarz opcji do wyboru. Strona internetowa przedstawia galerię z wykonanych przez firmę inwestycji, co może posłużyć zarówno jako nabranie pewności do jakości jaką prezentuje firma, jak i stanowić inspirację w wyborze rozwiązania dla własnej posesji.

Posiadane doświadczenie we wdrażaniu różnego rodzaju systemów ogrodzeń pozwala na skorzystanie z fachowego doradztwa i dobrania ogrodzenia i bramy zgodnego z własnymi oczekiwaniami. Firma oferuje pełny serwis gwarancyjny, jak i pogwarancyjny na wykonane przez bramy i ogrodzenia zarówno w zakresie mechanicznego zużycia, jak i zainstalowanych systemów elektronicznych.

Dobór odpowiednich wycieraczek samochodowych

0
Dobór odpowiednich wycieraczek samochodowych

Zbliżający się koniec zimy to czas na wiosenny przegląd auta i z całą pewnością na wymianę nie tylko opon, ale również wycieraczek. W przypadku opon będzie to wymiana na „letnie” natomiast w przypadku wycieraczek, po ich intensywnej eksploatacji w zimowych warunkach, wymiana na nowe. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zakupu nowych opon oraz innych elementów wyposażenia samochodu, mających istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, również wycieraczki samochodowe powinny być w pełni dopasowane do konkretnego modelu pojazdu danej marki. Na co należy zatem zwrócić uwagę, wybierając wycieraczki do swojego auta?

Idealny dzień z kawą

0
Idealny dzień z kawą

Dobry dzień może zacząć się tylko i wyłącznie po filiżance cudownie pachnącej kawy. Kawa jest podstawą funkcjonowania wielu osób. Wiem coś o tym ! Nie można rozpocząć dnia bez kawy. Jest to moment, gdy powoli się budzimy. Dochodzimy do siebie. Z filiżanką kawy planujemy dzień. Przygotowujemy się na wyzwania nadchodzącego dnia.

Każdy z nas ma inną, ukochana kawę bez której nie może żyć. Muszę wam się przyznać, że od jakiegoś czasu jestem fanką nowego sklepu z kawą, który odkryłam. Jest to sklep internetowy z kawą. Oferta jest przecudowna. Każdy smakosz znajdzie tam coś dla siebie. Osobiście uwielbiam pełną w smaku, esencjonalną arabikę. Chociaż muszę przyznać, że mój nałóg jest tak potężny, że chcąc go zaspokoić muszę czasami wypić kawę zbożową. Wiem, że zabrzmi to dziwnie, ale zbożówka też jest świetna. Uwierzyli byście!

Nie ma nic lepszego niż idealna kawa. W kawiarni, gdzie jest dobry barista, możemy zamówić czego tylko dusza zapragnie. No, ale nie oszukujmy się. Nikt nie ma czasu na codzienne przesiadywanie w kawiarniach. Jak temu zaradzić w domu? Wystarczy dobry ekspres. Trochę treningu, by wyczuć swój ulubiony smak. Dobrej jakości kawa i jest jak w kawiarni. Co wy na to? Siedzisz w domu, a twoja kawa nie ustępuje smakiem tej przygotowanej przez wykwalifikowanego baristę? Marzenie. Może nie? Może wystarczy znaleźć dobrze zaopatrzony sklep internetowy z kawą, by wypicie pysznej kawy nie wiązało się z wychodzeniem do kawiarni. W końcu nie zawsze masz na to ochotę. Czasami, po prostu chcesz wypić świetna kawę w domowym zaciszu. Nie zawsze też mamy ochotę uganiać się po sklepach chcąc znaleźć idealną kawę.

Sklep internetowy z kawą jest świetnym rozwiązaniem dla tych, których pasją nie jest bieganie po sklepach. Świetnie wiem jaka kawa spełnia moje wymagania. Nie muszę być w sklepie. By wiedzieć czego chcę i co mam kupić. Właśnie dlatego sklep internetowy z kawą mnie zauroczył. Zakup kawy przez internet to świetny pomysł. Siedzisz w domu, w ulubionym fotelu, przykryta ciepłym kocykiem. Do tego pijesz ulubiona kawę i śledzisz sklep internetowy z kawą, który oczarował cię swoją ofertą. Zakup kawy przez internet jest wyjątkowo wygodny. Należę do pokolenia, które wiele zakupów robi przez internet. Będzie jeszcze więcej. Cieszę się, że nie muszę poświęcać wolnego czasu na bieganie po sklepach. Mam inne, ciekawsze zajęcia. Wbrew opinii wielu mężczyzn nie każda kobieta spędza życie uganiając się po sklepach. Dużo bardziej cenię sobie takie rozwiązanie, jak zakup kawy przez internet.

Zegarki Festina – wymarzony prezent dla fana motoryzacji

0
Zegarki Festina - wymarzony prezent dla fana motoryzacji

Szukasz idealnego prezentu dla niego? Lubisz nowoczesne technologie, świetną jakość za niewygórowaną cenę? Zegarki Festina spełnią Twoje oczekiwania.

Marka Festina powstała w Szwajcarii, w La Chaux-de-Fonds w 1902 roku. 82 lata później, markę pozyskał Miguel Rodriguez, który wprowadził do firmy nowoczesne rozwiązania, tchnął w markę nową erę, idącą z duchem czasu. Obecnie firma produkująca Zegarki Festina oferują innowacyjny design, zgodny z obecnymi trendami modowymi.

Festina oferuje zegarki w sportowym stylu. Jedna z ostatnich kolekcji, wraca do swoich sportowych korzeni. Kolekcja The Originals nawiązuje do pierwszych zegarków firmy. Sprawdzą się one jako świetny dodatek dla prawdziwego, silnego mężczyzny. Bogaty wybór kolorów pasków sprawi, że każdy mężczyzna znajdzie coś dla siebie. Paski wykonane zostały ze skóry naturalnej, w środek z kolei wszystko nylonowy akcent.

Kwarcowy mechanizm z funkcją chronografu, do tego podziałka tachometryczna – sprawią że Zegarki Festina są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Koperta została wykonana ze stali szlachetnej 316L, ma średnicę 44,50mm.

Firma posiada w swojej ofercie także zegarki dla mężczyzn lubiących sporty wodne. Mechanizm kwarcowy został zamknięty w stalowej kopercie o średnicy 44,50mm. Posiada wodoszczelność 20ATM, oraz zakręcaną koronkę. Zegarki z tej serii posiadają silikonowy pasek, dostępny w pięciu kolorach. Do wyboru jest kolor czarny, niebieski, pomarańczowy, żółty oraz czerwony. Z pewnością, każdy miłośnik wodnych sportów, będzie mógł wybrać zegarek idealnie pasujący do swoich upodobań.

Nie masz pomysłu na prezent dla swojego mężczyzny? Zbliża się okazja? Urodziny, imieniny, rocznica, a może Święta Bożego Narodzenia? Zegarki Festina to będzie świetny wybór. Firma posiada długoletnią tradycję, bezcenne doświadczenie oraz fachowców, a to przekłada się na jakość. Tym samym, zagwarantuje, że zegarek okaże się fantastycznym prezentem dla Twojego mężczyzny.

Auto z salonu czy używane?

0
Auto z salonu czy używane?

Każdy kierowca prędzej czy później stanie przed wyborem kupna nowego dla siebie samochodu. W zależności od dostępu środków finansowych i naszych potrzeb, do wyboru mamy samochody używane lub nowe auto, prosto z salonu. Na która opcję się zdecydować? Warto najpierw przeanalizować plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

Różnica między autem używanym a nowym

Samochody salonowe są dla nas oznaką świeżości oraz gwarancją niezawodności. Często powtarza się slogan, że nowy samochód zapewni nam spokój i ograniczy wizyty u mechanika, natomiast samochody używane będą wiązały się z koniecznością ciągłych serwisów i pojawiającymi się usterkami. To dość płytkie myślenie, ponieważ samochód samochodowi nie równy. Wiele zależy od marki pojazdu jaki wybierzemy. Warto wcześniej zapoznać się z opiniami, choćby w internecie, dotyczącymi awaryjności poszczególnych aut. Niejedno auto z przebiegiem ponad stu tysięcy kilometrów posłuży nam dłużej i skuteczniej niż nowy egzemplarz salonowy. Niestety nowe modele, na potęgę wyposażone w elektronikę, mogą stać się równie awaryjne, jak kilkulatki. Do tego warto pamiętać, że część wizyt będzie obligatoryjna w przypadku każdego samochodu. Wymiana oleju, klocków hamulcowych, czy innych części podlegających normalnemu zużyciu to proces, który musi dokonać użytkownik każdego pojazdu.

Oceń swoje możliwości finansowe

Kupno samochodów używanych pozwala na dużą oszczędność finansową. 10-letni samochód w zależności od modelu kosztować będzie około 30% ceny salonowej nowego auta. Nie każdy dysponuje gotówką w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, a z takimi kwotami trzeba się liczyć przy zakupie nowego samochodu. Dealerzy samochodowi są tego świadomi, w związku z czym oferta finansowa na zakup nowego auta jest ciągle poszerzana. W związku z tym istnieje możliwość zakupu pojazdu na raty, leasing i inne korzystne rozwiązania finansowe. Zakup auta na raty możliwy jest także w przypadku samochodów używanych. Korzystne kredyty możemy zapewnić sobie kupując samochody używane w komisie samochodowym, lub osobiście w placówce banku.

Nie da się ukryć mimo to, że różnica w cenie nowego i używanego auta jest dość znacząca. Samochody to dobra, bardzo szybko tracące na wartości. Z tego powodu warto często rozważyć zakup samochodu używanego, w wieku dwóch lub trzech lat. Jeśli przebieg auta nie jest jeszcze wyśrubowany, stan techniczny auta powinien być na tyle zadowalający, iż nie odczujemy, że mamy do czynienia z pojazdem używanym. Z drugiej strony możemy także zachować ciągłość serwisową i korzystać z usług autoryzowanych stacji.

Cięcie za pomocą plazmy

0
Cięcie za pomocą plazmy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na przecięcie wysoce odpornych materiałów jest cięcie za pomocą plazmy. Na czym to polega? Proces ten obejmuje wytwarzanie wysoce rozgrzanego, zjonizowanego elektrycznie gazu (czyli właśnie „plazmy”), który służy do szybkiego przecinania obrabianego przedmiotu. Osiąga się to za pomocą sprężonego gazu (tlenu, powietrza, gazu obojętnego i innych w zależności od ciętego materiału), który jest wdmuchiwany z dużą prędkością przez koncentrującą dyszę w kierunku docelowego przedmiotu. Wewnątrz gazu tworzy się łuk elektryczny pomiędzy elektrodą a samym przedmiotem. Łuk elektryczny jonizuje część gazu, tworząc elektrycznie przewodzący kanał plazmy. Gdy elektryczność z noża tnącego przesuwa się w dół tej plazmy, dostarcza wystarczającą ilość ciepła, aby przebić się przez obrabiany przedmiot. Tak, w dużym skrócie, działa przecinarka plazmowa.

Cięcie plazmowe jest skutecznym sposobem cięcia zarówno cienkich jak i grubych materiałów. Ręczne przecinarki plazmowe mogą zwykle ciąć do grubości 38 mm stalowej płyty, a mocniejsze, sterowane komputerowo modele, mogą ciąć stal o grubości nawet do 150 mm. Ponieważ przecinarki plazmowe wytwarzają bardzo gorący i bardzo skupiony „stożek”, są one niezwykle przydatne do cięcia blachy o zakrzywionych lub skośnych kształtach.

O historii słów kilka

Cięcie plazmowe zrodziło się ze spawania plazmowego w latach 60. XX wieku i okazało się bardzo produktywnym sposobem cięcia blach i płyt. Ma ono przewagę nad tradycyjnym cięciem metalu (do którego używano metalowych narzędzi), polegającą na tym, że w procesie cięcia nie tworzą się wióry metalowe. Dzięki temu cięcia są dokładne a krawędzie gładkie. Wczesne wycinarki plazmowe były duże, nieco powolne i drogie, dlatego znalazły zastosowanie głównie w przemyśle.

Podobnie jak w przypadku innych obrabiarek, technologia CNC (komputerowa kontrola numeryczna) została zastosowana w przecinarkach plazmowych pod koniec lat 80. XX w. Dało im to większą elastyczność w przycinaniu bardziej skomplikowanych kształtów w oparciu o zestaw instrukcji, które zostały zaprogramowane do sterowania numerycznego maszyny. Z początku przecinarka plazmowa jednak ogólnie ograniczona do wycinania wzorów i części w płaskich arkuszach stali, wykorzystując jedynie dwie osie ruchu (określane jako cięcie XY).

Ciągły rozwój

W ostatnim dziesięcioleciu producenci palników plazmowych opracowali nowe modele z mniejszą dyszą i cieńszym łukiem plazmowym. Umożliwia to w cięciu niemal laserową precyzję i wyjątkowo gładkie krawędzie. Kilku producentów połączyło precyzyjne sterowanie CNC z tymi nowymi palnikami, aby umożliwić wytwarzanie części, które wymagają niewielkiego lub zgoła żadnego wykończenia.

Zobacz też