wtorek, Lipiec 17, 2018

Zestaw hamulcowy – zadbaj o swoje bezpieczeństwo na trasie!

0

Bezpieczeństwo na drodzę to podstawa, o której każdy użytkownik powinien pamiętać! W końcu odpowiadamy nie tylko za swoje zdrowie i życie, ale również swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Podstawowym elementem, który wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy pojazdem, jest wyposażenie, które spełnia surowe kryteria pod kątem jakości i stanu eksploatacji – przykładem są dobrej jakości opony z bieżnikiem w odpowiednim stanie lub zestaw hamulcowy, który skróci maksymalnie drogę hamowania.

Nim wsiądziesz do samochodu, zapoznaj się ze stanem technicznym pojazdy i sprawdź, czy wszystkie elementy działają poprawnie. Jeśli coś budzi twoje wątpliwości, lepiej jest odpuścić jazdę i zabrać auto do mechanika, który zajmie się wyposażeniem.

Najlepszy zestaw hamulcowy – ile może kosztować

Pytając o ceny akcesoriów, wyposażenia i części mechanicznych do samochodów, ciężko jest znaleźć konkretną i rzeczową odpowiedź, która spełni oczekiwania użytkowników. Po pierwsze, trzeba wiedzieć o jaki model samochodu chodzi i do czego będzie służył dany zestaw hamulcowy.

Klienci warsztatu w tym miejscu mogą złapać się za głowę, ponieważ przecież każdy zestaw hamulcowy, ma służyć do skrócenia drogi hamowania i obniżenia prędkości pojazdu. Otóż w mechanice samochodowej i motocyklowej, można wyróżnić hamulce sportowe, z uwzględnieniem sportu i tego, czy pojazdy będą poruszać się po nawierzchni miękkiej (błoto, piasek itp.), czy utwardzonej (np. asfalt, droga żużlowa itp.) i przede wszystkim, z czego będzie składać się większość nawierzchni. W ofercie największych producentów, można znaleźć również hamulce do jazdy codziennej, które wybierane są przez większość klientów, którzy nie mają dużych wymagań.

Gdzie kupować najtaniej?

W sieci zawsze można znaleźć tanie zamienniki, które będą pasować do danych modeli aut. Często jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a hamowanie nie powinno być czymś, na czym użytkownicy powinni próbować szukać oszczędności – już lepszym pomysłem jest zrezygnowanie z napraw blacharskich.

Osoby, które nie wiedzą, w jaki sposób wybrać odpowiedni model, powinny zdecydować się na pomoc mechanika, który będzie montował nowy zestaw hamulcowy w aucie, ponieważ to on bierze odpowiedzialność za całą wykonaną pracę i jakość materiałów – jeśli coś wydarzy się na drodze i w czasie postępowania okaże się, że zlecenie zostało wykonane w sposób niepoprawny lub użyte materiały nie były wystarczająco dobrej jakości, istnieje możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie.

Serwis Audi – Katowice a dostępne serwisy

0
serwis audi Katowice

Posiadacze samochodów marki audi muszą korzystać z dedykowanych serwisów. To właśnie dla nich został stworzony serwis audi w Katowicach, dzięki czemu nie mają już potrzeby jeździć poza swoje miasto w poszukiwaniu zdolnego mechanika lub części zamiennych. W katowickim serwisie można zlecić dowolną naprawę i cieszyć się szybką, wysokiej jakości realizacją. Wyposażenie serwisu, jak też fachowe wykształcenie zatrudnionych w tym miejscu pracowników, gwarantują klientom bezawaryjne działanie ich aut. W tej placówce kluczem do sukcesu jest połączenie specjalistycznej wiedzy z możliwościami zapewnionymi przez najnowocześniejszy sprzęt. Pracownicy punktu nie poprzestają na raz zdobytej wiedzy, stale rozwijają swoje możliwości i zwiększają doświadczenie poprzez obsługę kolejnych klientów.

serwis audi w Katowicach - który wybrać

W serwisie Audi w Katowicach stale panuje ruch, mimo to nie czeka się zbyt długo na obsłużenie – jest kilkanaście stanowisk, do których można się udać. Większość klientów trafia tutaj z dość pozytywnych powodów, na przykład chcą zrealizować okresowy przegląd pojazdu i bezpieczniej jeździć po drogach. Są kierowcy poszukujący części, ale również tacy, którzy mieli pecha i uczestniczyli w wypadku lub coś im zaszwankowało w samochodzie. Dzięki dużym możliwościom serwisu, ślad po wszelkich problemach znika szybko i nie pozostawia negatywnych konsekwencji. Odpowiednia część serwisu funkcjonuje jak sklep – można kupić praktycznie wszystko do audi i jeszcze zyskać pomoc przy montażu we właściwy sposób. Można przyjechać, by zlecić czynności pielęgnacyjne dla auta, wykonać test i naprawę klimatyzacji, wszelkiego rodzaju naprawy i usunięcia usterek, jak również wymienić opony, gdy sezon tego wymaga. Mechanicy z serwisu oferują też wsparcie w zakresie całorocznej ochrony auta. Dzięki podjęciu takich starań, pojazd może długo zachować estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność.

Warto zapisać sobie numer telefonu do serwisu Audi w Katowicach. Pracownicy oferują również usługi w zakresie pomocy drogowej, co może być bardzo potrzebne w dowolnym przypadku usterki czy stłuczki podczas uczestniczenia w ruchu drogowym .

 

Na co trzeba zwrócić uwagę kupując używany samochód?

0

Zakup używanego samochodu w Polsce to zjawisko bardzo powszechne. Nie możemy się temu dziwić, w końcu nowe pojazdy kosztują dużo, do tego dość szybko tracą na wartości w ciągu kilku pierwszych lat. Jak jednak kupić samochód, który będzie spełniał nasze oczekiwania i jak po prostu nie dać się oszukać sprzedawcy? Zapraszamy do dalszej lektury!

Sprzedaż samochodu a OC

0
Sprzedaż samochodu a OC

Decydując się na sprzedaż samochodu, jesteśmy zobowiązani do poinformowania ubezpieczyciela o  zmianie właściciela pojazdu, w innym wypadku niestety narażamy się na koszty. Jeżeli nie dopilnujemy formalności, to na nas spadnie obowiązek opłacenia składki OC.

Każdy, kto decyduje się na sprzedaż samochodu, powinien pamiętać o tym, aby przekazać nowemu właścicielowi odpowiednie dokumenty w tym ubezpieczenie OC, zaświadczenie o badaniach technicznych oraz dowód rejestracyjny. Bardzo istotną kwestią jest również poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, najlepiej skontaktować się z firmą telefonicznie i dowiedzieć się, w jaki sposób można złożyć wniosek – mamy na to 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu

Według prawa sprzedający auto ma obowiązek przekazać ważne ubezpieczenie OC nowemu nabywcy. Oczywiście ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki na przykład ze względu na to, że nowy właściciel to kierowca niedoświadczony lub szkodowy, tak więc ryzyko wystąpienia szkody jest większe. Gdy nabywca samochodu nie jest zainteresowany korzystaniem z polisy, może wypowiedzieć umowę, przy czym nie może wystąpić nawet jednodniowa przerwa w posiadaniu ubezpieczenia, inaczej będzie to skutkować nałożeniem kary finansowej. Umowę ubezpieczeniową można w tym wypadku wypowiedzieć w dowolnym momencie. Natomiast, gdy zdecydujemy się na korzystanie z dotychczasowej polisy, musimy mieć na uwadze to, że ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Zakupu kolejnej polisy OC trzeba dokonać już samodzielnie, niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jakie obowiązki ma kupujący?

Nie tylko osoba, która sprzedaje samochód ma obowiązki, kupujący również musi dopełnić szeregu formalności. Przede wszystkim trzeba udać się do Wydziału Komunikacji w celu przerejestrowania samochodu, co można zrobić do 30 dni od dokonania zakupu pojazdu. W tym wypadku potrzebne będą następujące dokumenty: karta pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, ubezpieczenie OC, potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego.

Sprzedaż samochodu a OC to dość ważna kwestia, pamiętajmy, aby od razu po dokonaniu transakcji kupna-sprzedaży dopełnić wszystkich formalności.

Czy warto przyciemniać szyby w samochodzie?

0

Przyciemniane szyby kojarzą nam się wyłącznie ze sportowymi samochodami, tuningiem i autami po przejściach. W rzeczywistości jest to ciekawy a przede wszystkim pożyteczny dodatek, który warto zastosować również w swoim samochodzie.

Przyciemnianie szyb, a kwestie prawne

Samo przyciemnianie jest legalne, musimy jednak przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim należy użyć w tym celu materiałów, które mają atesty Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Podczas przyciemniania szyb musimy także zadbać o to, by kierowca miał zachowane 180 stopni pola widoczności. Nie można w żadnym wypadku oklejać przedniej szyby oraz przednich bocznych, ponieważ według przepisów przednia szyba musi mieć przepuszczalność światła około 75 procent, a przednie boczne – około 70 procent.

Jeśli okleimy wszystkie szyby czeka nas spory mandat, obowiązek zlikwidowania przyciemnień, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego. Nasz samochód nie przejdzie też w żadnym wypadku przeglądu okresowego.

Samochody produkowane obecnie w wielu przypadkach mają już zamontowane przyciemnienie na przedniej oraz bocznych przednich szybach w maksymalnym możliwym stopniu – 25 procent na przedniej oraz 30 procent na przednich bocznych szybach.

Zalety przyciemniania szyb

Oto kilka korzyści, jakie niesie za sobą ten zabieg:

 • Nakładana na szybę folia posiada właściwości termoizolacyjne co oznacza, że podczas upałów wspomaga ona działanie klimatyzacji i nasz samochód oraz sam kokpit mniej się nagrzewają, nawet o 60 procent, słowem – zatrzymuje chłód w pojeździe.
 • Folia to także ochrona przed szkodliwymi promieniami UV, działa też jak okulary przeciwsłoneczne – ostre promienie słońca nie rażą pasażerów.
 • Zimą z kolei folia pozwala zatrzymać w samochodzie ciepło.
 • Przyciemnione szyby dają podróżnikom więcej prywatności.
 • Co więcej, folia pozwala uchronić naszą tapicerkę oraz kokpit przed blaknięciem.
 • W razie wypadku, w którym mogłoby dojść do stłuczenia się szyby folia gwarantuje bezpieczeństwo pasażerom – nie zostaną zranieni odłamkami szkła, ponieważ jest ona montowana od wewnątrz
 • Nie można też zapomnieć o walorach estetycznych – samochód z przyciemnionymi szybami wygląda elegancko i z klasą.

Niegdyś przyciemniane szyby kojarzyły się z podejrzanymi samochodami i ciemnymi interesami, dziś już odchodzi się od tego stereotypu. Co lepsze, folie przyciemniające największą popularnością cieszą się wśród rodzin z małymi dziećmi – bezpieczeństwo, ochrona i komfort użytkowania.

Ponadto jest to też rozwiązanie stosowane przez właścicieli firm budowlanych – dzięki ciemnym szybom nie widać zawartości dużych samochodów, co może nas uchronić przed kradzieżą.

(Nie)drogi zabieg?

Cena zależna jest od wielu czynników, głównie chodzi o ilość szyb, które mamy zamiar okleić, rodzaj pojazdu, stopień trudności demontażu, wielkości oraz krzywizny tylnej szyby, a także sama jakość folii.

W samochodzie osobowym średniej klasy będzie nas to kosztowało około 400 złotych, w samochodach transportowych typu Van cena może wzrosnąć do 1000 złotych. Pamiętajmy, by tę usługę wykonać w zaufanej firmie, cieszącej się pozytywnymi opiniami. Na folie powinniśmy też otrzymać kilkuletnią gwarancję.

Zabieg ten możemy także przeprowadzić samodzielnie, jednak w przypadku, gdy nie posiadamy doświadczenia ani odpowiedniej wiedzy lepiej nie porywać się z motyką na słońce. Większe prawdopodobieństwo jest, że uszkodzimy samą folię, niż prawidłowo ją przykleimy. Nawet jeśli, to często powstają wtedy bąble albo charakterystyczne zmarszczki.

Jest to żmudny i skomplikowany proces, który wymaga odpowiednich szkoleń. Musimy też zachować czystość, ponieważ jeśli pod folią znajdzie się kurz lub brud będzie wyglądało to co najmniej nieestetycznie. Oklejanie szyb folią zajmuje fachowcom od 2 do 6 godzin, w zależności od typu samochodu.

Po zakończeniu nakładania folii firma powinna wydać nam odpowiednie świadectwo, informujące o instalacji, które warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie, na przykład umieścić je w schowku. Może nam się ono przydać podczas kontroli policyjnej.

Ważne informacje

Jeśli zdecydowaliśmy się na przyciemnienie szyb w naszym samochodzie musimy wybrać właściwą dla niego folię. Przy zakupie kierujmy się następującymi parametrami:

 • przepustowość światła (istnieje 5 stopni przyciemnienia: 50, 70, 80, 88 oraz 95 procent),
 • stopień przyciemnienia,
 • poziom odbicia,
 • kolor (folie możemy dostać w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim oraz żółtym)

Nieopłacalna alternatywa

Jeśli chcemy przyciemnić szyby w samochodzie i szukamy innego sposobu niż nakładanie folii natrafimy z pewnością na metodę piecową. Na czym ona polega? Otóż metalizuje się tutaj szkło tlenkami tytanu, na wskutek czego szyba zostaje przyciemniona.

Zabieg ten jest jednak niezwykle czasochłonny, a także drogi – może nas kosztować nawet 2000 złotych. Kolejną sprawą jest to, że ciężko będzie znaleźć nam zakład, który podejmie się tej metody, ponieważ jest uznawana za nieopłacalną.

Wszyscy decydują się na przyciemnianie za pomocą folii i nie ma co się dziwić – jest to rozwiązanie bezpieczne, zapewniające komfort podróżującym, znacznie tańsze oraz odwracalne – w każdej chwili możemy usunąć folie z szyb i pozbyć się zaciemnienia.

Konserwacja skóry w samochodzie krok po kroku

0

Czyszczenie i konserwacja skóry nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności, jakie trzeba robić w samochodzie. Jednak nie oznacza to, że można podejść do tematu „lekką ręką”. Wyjaśniamy krok po kroku, jak dobrze zakonserwować skórzaną tapicerkę.

Odporna i doświadczana

Tapicerka ze skóry naturalnej to dobry wybór do każdego auta. Zwłaszcza w sytuacji, gdy często podróżują nim małe dzieci. Dzieci, jak to dzieci, często brudzą siebie i wszystko dookoła. Z pewnością każdy zmotoryzowany rodzic choć raz musiał dokładnie czyścić i prać swoją tapicerkę, bo dziecku spadł lód lub brudnymi od czekolady dłońmi dotknął oparcia. Zwykły materiał bardzo niechętnie pozwala się wyczyścić, czego nie można powiedzieć o skórze. Jest ona o wiele przyjemniejsza w myciu i większość zabrudzeń usuniemy bez większego trudu. Jednak ma to swoją cenę. W przeciętym samochodzie wystarczy nam jedynie dobre mydło oraz ciepła woda i zabrudzenia powinny, po dokładnym szorowaniu, ustąpić. Tapicerkę skórzaną czyścić możemy jedynie przy użyciu specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. Jak więc to robić?

Czyszczenie oraz konserwacja skóry w samochodzie

Z pewnością nie będziesz tym zaskoczony – najważniejsze jest dokładne odkurzenie wnętrza twojego pojazdu. Pozwala ono usunąć z tapicerki większości brudu oraz powierzchownego kurzu. Dopiero, gdy ten etap mamy już za sobą, możemy przejść do dalszej części. Jest nią oczywiście sprzątanie przy użyciu środków do czyszczenia skórzanej tapicerki. Należy przyłożyć się do tego zadania i zająć się każdym zakamarkiem skóry. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że nasza praca ma sens. Równie istotne jest by przestrzegać zaleceń znajdujących się na opakowaniu. Najważniejsze to: „nie stosować na rozgrzanych powierzchniach”, „nie dopuścić do przemoczenia skóry” czy „nie stosować na niektóre rodzaje skóry”. W przeciwnym razie, zamiast wyczyścić, zniszczymy naszą tapicerkę. Czyszczenie to jedno, ale równie istotna jest konserwacja. Odpowiednich produktów jest bardzo dużo – zobacz pod tym linkiem. Możemy kupić balsam koloryzujący, balsam do czyszczenia, emulsję czy krem do pielęgnacji. Wszystko zależy od tego, czego szukamy.

Gąbki do mycia i ircha naturalna

Gdy mamy odpowiedni produkt czyszczący i konserwujący, czas wybrać narzędzie, którym je nałożymy. Najlepiej sprawdzi się ircha naturalna. Powszechnie uważana jest ona za najbardziej skuteczny materiał do czyszczenia. Jeżeli jednak nie masz jej pod ręką, możesz użyć gąbki do mycia z mikrofibry. Każdy z wyżej wymienionych sprzętów dobrze poradzi sobie w czyszczeniu czy konserwacji tapicerki samochodowej.

Co przed egzaminem na prawo jazdy? Badania

0

Wiele młodych osób, jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia, decyduje się rozpocząć kurs na prawo jazdy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jazda samochodem sprawia wiele przyjemności oraz ułatwia codzienne życie ludzi. Jest możliwe rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, na trzy miesiące przed 18 rokiem urodzin, jednakże do egzaminu można przystąpić dopiero po „osiemnastce”. Co należy jeszcze zrobić przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy?

Przed przystąpieniem do kursu trzeba przede wszystkim uwierzyć w siebie! Prowadzenie samochodu nie jest tajemną magią dostępną tylko dla wybranych, ale umiejętnością, której może nauczyć się dosłownie każdy, dlatego nie można się zniechęcać, nawet jeśli nie idzie nam najlepiej…

Wracając do spraw formalnych, przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy należy zrobić badania na prawo jazdy. Jest to komplet badań koniecznych do przeprowadzenia, aby szkoła jazdy mogła zapisać kursanta. Wśród nich można wyróżnić badania wzroku, słuchu, czynności nerek oraz testów pod względem cukrzycy oraz hipoglikemii. Te dwa ostatnie, to poważne schorzenia o których kandydat raczej powinien wiedzieć dużo wcześniej, a nie dopiero na badaniach na prawo jazdy, jednak są to schorzenia, które mogą powodować poważne zagrożenia na drodze, dlatego nie wolno takich badań bagatelizować. Osoby z cukrzycą lub hipoglikemią mogą momentalnie zasłabnąć lub zasnąć za kierownicą, co jest krótką drogą do wypadku.

Szukając miejsca, do wykonania takich badań, warto skorzystać z internetu. Szukając odpowiedniej przychodni, łatwo natknąć się na https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/ gdzie można znaleźć pełen pakiet usług koniecznych do wykonania przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy. Chcąc mieć pewność, że badania będą przeprowadzone rzetelnie, warto szukać odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, których można znaleźć w przychodni.

Biorąc pod uwagę, że badania lekarskie przed przystąpieniem do kursu są konieczne i nie da się bez nich podjąć nauki, warto wybrać renomowaną przychodnię.

Jak wybrać buty motocyklowe? Które będą najlepsze?

0

Wygodne i dobrze dopasowane buty motocyklowe to podstawa o którą powinien dbać każdy motocyklista. Komfort, ale i profesjonalny wygląd jest bardzo cenny dla każdego motocyklisty. Dostępny wybór akcesoriów i odzieży na motor zapewnia realizację potrzeb każdego motocyklisty. Wybór obuwia jest bardzo szeroki, dostosowany do każdego stylu jazdy, gdzie brane pod uwagę są nie tylko takie czynniki, jak używany sprzęt, ale technologia, design czy funkcjonalność.

Lakier do plastiku sposobem na odnowienie zderzaków

0

Zderzaki samochodowe bardzo często są wykonane z nielakierowanego tworzywa sztucznego. To powoduje, że z czasem tracą one swój ładny wygląd i zaczynają szpecić auto. Do tego dochodzą uszkodzenia mechaniczne. Do najskuteczniejszych sposobów na ich odnowienie należy pomalowanie specjalnym lakierem do plastików, który można kupić w sklepie.

Czym kierować się przy wyborze opon letnich?

0

Wbrew pozorom dobór odpowiednich opon letnich jest równie istotny, co wybór zestawu zimowego ogumienia. Pamiętaj, że nie kupujesz tylko butów dla swojego samochodu, a gwarancję bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Jakie opony letnie wybrać? Czym się kierować?

Zobacz też