czwartek, Lipiec 9, 2020

Filtry samochodowe

0
Filtry samochodowe

Jednostka napędowa samochodu polega na jakości różnorodnych płynów technicznych, takich jak olej, paliwo, a także powietrze. Oczyszczanie paliwa, oleju oraz powietrza dostarczanego do silnika pomaga w zapewnieniu jego niezawodności oraz w pełni prawidłowej pracy. Dlatego układy smarowania, paliwowe i dostarczające powietrze wyposażone są w filtry. Filtry wyłapują nieczystości: pył, zanieczyszczenia, produkty zużycia silnika, itp. Zazwyczaj samochód wyposażony jest w 4 rodzaje filtrów:

 • Filtry powietrza. Są to okrągłe lub prostokątne obudowy, w których znajduje się posiadające wiele plis włóknina. Czasami filtr jest wzmacniany metalową siatką. Dzięki dużej ilości plis powierzchnia robocze elementy filtrującego jest znacznie większa – tym samym zwiększona jest także wydajność filtrowania. Dane filtry instalowane są przed kolektorem dolotowym oraz przepustnicą. Czyste powietrze umożliwia silnikowi na uzyskanie wystarczającej ilości tlenu do wytworzenia prawidłowej mieszanki powietrzno-paliwowej; dlatego niezbędna jest wymiana filtra powietrza w odpowiednich interwałach czasowych.
 • Filtry paliwa. Są one podzielone na filtry wstępne oraz filtry drobnego filtrowania. Zazwyczaj filtry wstępne zamontowane są nad bakiem paliwa. Dane filtry pomagają w usunięciu ciał obcych, które znajdują się w paliwa. Z kolei filtry do drobnego filtrowania zainstalowane są w przewodzie paliwowym pod maską lub do spodu nadwozia.
 • Filtry oleju. Dane filtry zamontowane są bezpośrednio w silniku i wyłapują cząsteczki zużycia silnika oraz inne zabrudzenia z układu smarowania jednostki napędowej. Wszyscy producenci samochodów zalecają wymianę danego filtra wraz z wymianą oleju silnikowego.
 • Filtry kabinowe. W ostatnich latach niektóre samochody zostały wyprodukowane bez filtrów kabinowych. Aktualnie praktycznie każdy samochód posiada fabrycznie zainstalowany filtr kabinowy. Oczyszcza on powietrze zasysane do wnętrza przedziału pasażerskiego z różnorodnych ciał obcych, takich jak pył, piasek, owady, pyłki roślinne, itp. Materiał filtrujący danych filtrów jest podobny do tego, z którego wykonane są filtry powietrza silnika. Poza tym na stronie internetowej Autoczesciexpert.pl dostępne są modele zawierające cząsteczki aktywnego węgla, który umożliwia jeszcze dokładniejsze oczyszczenie powietrza i zmniejszenie obecności nieprzyjemnych zapachów zasysanych z zewnątrz samochodu. Interwały wymiany wszystkich filtrów znajdujących się w Twoim samochodzie określone są w jego instrukcji obsługi. Montuj wyłącznie wysokiej jakości części, dzięki którym zapewnisz prawidłową pracę wszystkich podzespołów swojego samochodu.

Jak skutecznie zarządzać pojazdami w firmie?

0
monitoringu floty

Na rynku istnieje już wiele udogodnień, dzięki którym menadżer floty może kontrolować swoje pojazdy. Monitorowanie floty jest skuteczniejsze dzięki zastosowaniu rozwiązań telematycznych. Pozwalają one na kontrolę stanu aut oraz przebywanych przez nie tras, analizę stylu jazdy czy generowanie raportów, pozwalającym na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i wdrożenie zmian dotyczących eksploatacji pojazdów.

Systemy monitorowania pojazdów

Każdy system monitoringu floty polega na zainstalowaniu w pojeździe lokalizatora, który pobiera sygnał GPS. Niewielkich rozmiarów kostka pobiera wszystkie dane o położeniu i stanie technicznym samochodu. Montaż polega tylko i wyłącznie na podpięciu urządzenia do gniazda diagnostycznego. Dane są bezpośrednio przesyłane do systemu a przedsiębiorstwo ma do nich dostęp na swoim panelu. Takie rozwiązanie posiada wiele przydatnych możliwości. Wśród nich wymienia się:

 • dane na temat aktualnej trasy,
 • podgląd statusu pojazdu,
 • dostęp do wielu parametrów auta,
 • kontrola czasu pracy kierowców,
 • tworzenie raportów,
 • dostęp do historii danych.

Ułatwienia

System zarządzania flotą pomaga kadrze kierowniczej w ewidencjonowaniu nie tylko pojazdów ale także czasu pracy pracowników. Dzięki takiemu programowi z łatwością można naliczyć wypłatę i wykonać inne niezbędne czynności, należące do działu kadr. W użyciu jest także kalendarz, usprawniający funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości. Można zaplanować dzień badania technicznego, wymiany części czy sprawdzić datę wygaśnięcia polisy ubezpieczeniowej. Każdy pracownik ma dostęp do parametrów własnego pojazdu.

Zarządzanie flotą jest doskonałym sposobem na redukcję kosztów utrzymania firmy na wielu płaszczyznach. Monitoring pojazdów gromadzi dane na temat stylu jazdy pracowników, szczególnie uważnie zapisując momenty gwałtownego przyspieszenia i hamowania. Sprawdzany jest poziom narażania przedsiębiorstwa na mandaty poprzez analizę prędkości. Zbyt duża prędkość i dynamika jazdy mają wpływ na zwiększone spalanie, o czym świadczą przeprowadzane badania.

Ograniczone zostają także koszty serwisowania samochodów. Zmniejszenie usterek będzie spowodowane spokojniejszą i bezpieczniejszą jazdą, dzięki analizie stylu jazdy i zmianie nawyków kierowców.

Dostępność do statystyk kierowców będzie przyczyną zmiany stylu jazdy niektórych pracowników. Stworzenie rankingu na tej podstawie daje możliwości wprowadzenia różnego rodzaju konkursów w firmie, mających na celu nagrodzenie najlepszych kierowców.

Monitoring floty posłuży także do wyegzekwowania czasu posiadania pojazdu poza godzinami pracy. Wszystkie trasy, na które pracownik nie otrzymał pozwolenia są zapisywane w systemie.

Wyposażenie zakładu szklarskiego

0
Wyposażenie zakładu szklarskiego

Od kilku lat szkło cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób i firm zajmujących się aranżacją wnętrz. Wielkoformatowe realizacje stanowią idealne połączenie nowoczesnego wyglądu oraz trwałości. Aby podjąć się tego typu zleceń, należy jednak w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie zaplecze techniczne swojego zakładu szklarskiego.

Wiertarki do szkła

Nowoczesne wiertarki do szkła umożliwiają nie tylko sprawną pracę, ale jednoczesne zachowanie wysokiej precyzji. Wiertarki do szkła są w pełni bezpieczne dla operatora, a dodatkowo chronią materiał poddawany obróbce. Wysokiej klasy otwornica do szkła daje duże możliwości obróbki tafli. Do najbardziej popularnych należy wiertarka dwuwrzecionowa. Tego typu sprzęt sprawdza się zarówno w przypadku standardowych, jak i znacznie wyższych tafli. Podstawową zaletą wiertarki jest fakt, że w trakcie obróbki tafli szkła operator nie musi obracać tafli górą do dołu. To znacznie poprawia ergonomię pracy i dodatkowo chroni materiał poddawany obróbce. W dłuższej perspektywie pozwala to zaoszczędzić sporo materiału. Wyposażenie wiertarki w dwa wrzeciona umożliwia wykonanie otworu w tafli za jednym „przejściem”.

Omawiając zalety wiertarek dwustronnych, warto także wyróżnić:

 • automatyczny pomiar długości wierteł oraz pozycji,
 • tryb szybkiej wymiany,
 • posuw wrzecion i listwę załadowczą sterowane elektronicznie.

Dużą zaletą wiertarki pionowej są kompaktowe rozmiary, które pozwalają bez trudu umieścić urządzenie w dowolnym pomieszczeniu.

Więcej informacji na temat nowoczesnych wiertarek do szkła możecie znaleźć na stronie: http://expoglass.pl/wiertarki-do-szkla/.

Stoły do rozkroju szkła

Istotnym elementem wyposażenia profesjonalnego zakładu szklarskiego jest stół do rozkroju szkła. Wybierając stół do rozkroju, należy sprawdzić, czy ma on możliwość uchylenia blatu do pozycji zbliżonej do pionu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ tafle szkła, ze względu na kruchość, powinny być przenoszone w pionie. Uchylenie blatu pozwala dużo łatwiej umieścić taflę szkła na wspornikach.

Stoły do rozkroju szkła występują w kilku wersjach wymiarowych. To pozwala dopasować ich wielkość do konkretnej pracowni. Ponadto każdy stół może mieć dodatkowe wyposażenie, które znacznie ułatwia pracę i podnosi poziom bezpieczeństwa. Wśród najbardziej popularnych funkcji można wymienić:

 • wysuwane wsporniki załadunku,
 • ręczną lub pneumatyczną funkcję uchylania blatu,
 • dodatkowe zabezpieczenie powierzchni oraz obwodu blatu,
 • skrętne koła z hamulcem.

Więcej informacji na temat rodzajów i wersji wyposażenia stołów do rozkroju możecie znaleźć na stronie: http://expoglass.pl/stoly-do-rozkroju-szkla/.

Magazynowanie szkła

Organizacja magazynowania szkła ma kluczowe znaczenie ze względu na fakt, że trafiają tam gotowe produkty. Ich wartość to nie tylko koszt materiału, ale także czas poświęcony na obróbkę tafli. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i wyposażenie miejsca magazynowania szkła. Organizując pracę zakładu szklarskiego, warto pamiętać o zakupie regału na tafle szkła oraz na pasy szkła. Konstrukcja samego regału pozwala do minimum ograniczyć ryzyko uszkodzenia tafli. Regały są wykonane ze stali, ale ich powierzchnia jest zabezpieczona specjalnym filcem, który w momencie kontaktu z taflą szkła chroni ją przed zarysowaniem lub pęknięciem.

Wyposażenie i organizacja pracy zakładu szklarskiego wymaga inwestycji w dobrej jakości sprzęt oraz akcesoria, które wspomagają nie tylko proces obróbki, ale także magazynowania. Warto jednak podkreślić, że inwestycja ta może bardzo szybko zwrócić się z nawiązką.

Co gdy zepsuje się alternator?

0
naprawa samochodu

Akumulator to jedna z najważniejszych części w pojeździe. Czemu tak ważne jest to, aby był dobrze naładowany? Co zapewnia nam działający alternator. Konieczne jest to, aby zadbać o jego odpowiednie działanie. Dzięki niemu cały pojazd będzie działał bez zarzutu.

Alternator – co to jest?

Alternator odpowiada za zamianę energii mechanicznej w prąd. Dzięki niemu zostaje zasilony cały sprzęt. Należy pamiętać, że alternator jest napędzany przez wał korbowy, a właściwie przez pasek wielorowkowy lub pasek klinowy. Dobrze działający alternator jest konieczny do działania pojazdu, ponieważ bez niego samochód nie jest w stanie jechać. 

Przeczytaj też: http://www.moto-detal.pl/samochodowy-box-dachowy-na-jaki-sie-zdecydowac/

Jak działa alternator?

Alternator jest złożony z kilku elementów. Należą do nich m.in. nieruchomy stojan, wirnik (który wytwarza pole magnetyczne i odpowiada za indukcję prądu.) W trakcie jego pracy powstaje prąd zmienny. Aby prawidłowo funkcjonował potrzebny jest regulator napięcia. Faktem jest to, że alternator nie posiada bardzo skomplikowanej budowy, pomimo to  nawet drobna usterka może wpłynąć negatywnie na cały proces jego działania.

Uszkodzenie alternatora – najczęstsze objawy

Podstawową informacją, którą powinniśmy wiedzieć jest to, że alternator posiada napięcie, które powinno wynosić od 13,9 – 14,7 V. Kiedy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka świecąca na kolor czerwony, to powinniśmy jak najszybciej działać. Najlepszym wyjściem będzie tutaj skontrolowanie napięcia akumulatora. Wynik będzie najbardziej wiarygodny jeśli pomiar będzie mierzony przy pracujący silniku samochodu. Do pomiaru niezbędny będzie nam specjalny sprzęt zwany multimerem.  

Jak radzić sobie z uszkodzonym alternatorem?

 Z uszkodzonym alternatorem możemy działać na dwa sposoby:

 • Zakupić nowy alternator – w tym przypadku musimy pogodzić się z tym, że koszty nie będą małe. 
 • Zregenerować stary alternator – nie w każdym przypadku będzie to tanie rozwiązanie, chociaż znacznie bardziej opłacalne. Regeneracja alternatora związana jest z wymianą poszczególnych zużytych elementów na nowe. 

Źródło: https://www.autoelegance.pl/

Jaki samochód będzie najlepszy dla młodego kierowcy? Przegląd

0
Jaki samochód będzie najlepszy dla młodego kierowcy

Pierwszy samochód zazwyczaj stanowi okazję do przetarcia szlaków i nabrania doświadczenia za kierownicą. Nie warto inwestować w nowy i droższy pojazd, skoro w pierwszych latach po uzyskaniu prawa jazdy sporym obciążeniem będą składki za ubezpieczenie OC. Czym powinien charakteryzować się idealny pojazd dla młodego kierowcy? Jakie ciekawe auta są dostępne na rynku wtórnym w budżecie do 15 000 zł?

Tarcze hamulcowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

0
Tarcze hamulcowe

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy. Elementy, które się na niego składają są elementami podlegającymi zużyciu dlatego warto o nie odpowiednio dbać i regularnie wymieniać. Najczęściej podczas eksploatacji zużywają się klocki i tarcze hamulcowe, następnie płyn  i rzadziej – przewody hamulcowe.

Jaką średnicę tarczy hamulcowej wybrać?

Tarcze hamulcowe w zależności od marki i modelu różnią się średnicą. Faktem jest, że im większa tarcza tym skuteczniejsze hamowanie. Producenci bardzo często szukają kompromisu pomiędzy wielkością tarczy, skutecznością hamowania oraz ceną, właśnie dlatego decydują się na określoną średnicę. Nie zmienia to faktu, że można zamontować tarczę o innej, większej średnicy, jednak wtedy, trzeba liczyć się również ze zmianą jarzma od zacisku, klockami a czasem i wielkością felgi – większa tarcza potrzebuje więcej miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tarcz o wymiarze seryjnym.

Jakie tarcze kupić – czy najtańsze rozwiązanie jest najlepsze?

Tarcze hamulcowe są bardzo precyzyjnym elementem układu hamulcowego. Podczas wymiany sprawdza się bicie boczne tarczy – czyli wartość wychyłu tarczy, której maksymalny odchył określa się na 0,07 mm. W przypadku najtańszych tarcz hamulcowych należy pamiętać, że wartość ta będzie bliżej górnej granicy i może ją przekroczyć. Tanie tarcze hamulcowe są również mniej odporne na przegrzanie – w dłuższej perspektywie czasu mogą się odkształcić i wywołać drgania na kierownicy. Długotrwałe przegrzewanie, znacząco szybciej zużywa również inne elementy układu hamulcowego jak klocki czy płyn jednocześnie obniżając skuteczność hamowania. Tarcze hamulcowe renomowanej marki zdecydowanie lepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła oraz są znacznie odporniejsze na wszelkiego rodzaju odkształcenia.

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Stan tarcz można ocenić tylko poprzez pomiar ich zużycia – nie ma czujników informujących o poziomie zużycia tracz, jak ma to miejsce w przypadku klocków hamulcowych. W ocenie zużycia przydatna będzie suwmiarka, dzięki której można porównać wartość grubości tarcz z minimalną wartością zalecaną przez producenta. Poza zużyciem, może również wystąpić skrzywienie tarczy które też kwalifikuje ją do wymiany. Również bardzo mocno skorodowane tarcze hamulcowe powinny być wymienione, ponieważ skorodowany element nie tylko zużywa mocniej klocki hamulcowe, ale również mocno obniża skuteczność hamowania który zagraża naszemu bezpieczeństwu. W przypadku wymiany tarcz hamulcowych zalecamy wybór renomowanych producentów, ponieważ będzie to gwarancją skuteczności i bezproblemowej eksploatacji.

Jeśli szukasz oryginalnych tarcz hamulcowych w dobrej cenie, odwiedź sklep Ucando.pl – https://www.ucando.pl/k/tarcze-hamulcowe/U020102.

Zabawki dla niemowląt – które są odpowiednie?

0
jaką zabawkę wybrać dla niemowlaka?

Zabawki dla niemowląt, które chcemy kupić swojemu maluchowi powinny być przede wszystkim bezpieczne. Wybór zabawek dla dzieci w tej grupie wiekowej jest ogromny. Dzięki temu wybór odpowiedniej zabawki nie powinien być zbyt skomplikowany, jednak tak nie jest. Wielu rodziców ma problem ze znalezieniem idealnej zabawki dla niemowlaka.

Głównym zadaniem zabawek dla niemowląt jest rozwijanie zmysłów dziecka, czyli wzroku, słuchu oraz dotyku. Aby wybrać odpowiednią zabawkę dla malucha, należy przede wszystkim wziąć po uwagę jego wiek. W pierwszych miesiącach życia dzieci bardzo szybko się rozwijają, dlatego kluczowe jest, żeby wybrane zabawki dotrzymały im tempa.

Rodzaje zabawek dla niemowląt

Najczęściej wybieranymi zabawkami dla niemowląt, są:

 • gryzaki, jest to obowiązkowy gadżet podczas ząbkowania dziecka. Wyróżniamy gryzaki wodne, silikonowe, ortodontyczne oraz takie, w których możemy podawać pokarm dziecku. Dzięki gryzakowi łatwiej jest dziecku przejść, przez okres ząbkowania. Gryzaki przynoszą ulgę bolącym, spuchniętym dziąsłom maluszków.
 • maty, są kolorowymi zabawkami edukacyjnymi dla dzieci. Maty dla najmłodszych mają dodatkowe akcesoria, takie jak: karuzele, wiszące zabawki, a nawet efekty świetlne. Mata stanowi komfortowe miejsce do zabawy dla malucha.

Zabawki dla niemowląt

 • projektory, świetnie rozwijają zmysł wzorku dziecka. Dzięki projektorowi dziecko uspokaja się i szybciej zasypia. Świetnie sprawdzają się w domu, przy dziecięcym łóżeczku oraz w czasie podróży.
 • karuzele, są to obrotowe zabawki niemowlęce, które widzą nad łóżeczkiem dziecka. Karuzela sprawia, że dziecko ćwiczy zmysł wzroku, słuchu i dotyku jednocześnie. Zazwyczaj karuzelę wydają z siebie dodatkowo dźwięki, co jeszcze bardzie skupia uwagę dziecka.
 • bujaczki, zostały zaprojektowane tak, żeby dziecko które leży na bujaczku, samodzielnie wprawiało się w ruch i bujało. Modeli bujaczków na rynku jest wiele. Najlepszym wyborem są te bujaczki, które mają dodatkowo zabawkami w różnych kształtach, które zwisają. Dziecko dzięki temu ciągle chce się nimi bawić.
 • książki kontrastowe, zazwyczaj dostępne są w wersji biało-czarnej. Dzięki przeglądaniu takich książeczek z maluchem, stymulujemy jego wzrok. W książeczkach tego typu znajdują się obrazki o różnych kształtach, które pomagają dziecku poznawać świat, który go otacza.

Przeczytaj też: http://www.szumski.pl/zabawki-interaktywne-dla-dzieci-czym-sa-tak-naprawde/

Skrzynki z tworzywa w firmie

0
Skrzynki z tworzywa w firmie

Każda firma i zakład produkcyjny, potrzebuje produktów, które umożliwiałyby przechowywanie wyrobów, a także półproduktów. Dzięki temu, jeśli chodzi o produkcję w danym zakładzie wszystkie idzie o wiele sprawniej, bo możemy liczyć na porządek i ład. Jednak na rynku jest wiele rodzajów tego typu skrzynek i pojemników, że właściwie nie wiadomo, jakie wybrać. Wybór będzie jednak trafiony, jeśli zastanowimy się dokładnie nad tym, czego wymagamy i jakich efektów oczekujemy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładu pod lakier?

0
Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładu pod lakier

Wybór podkładu pod lakier samochodowy ma niezwykle istotne znaczenie. Trzeba bowiem jasno powiedzieć, że dobór odpowiedniego materiału i jego właściwa aplikacja gwarantuje większą trwałość naprawy lakierniczej. Dziś zatem zajmiemy się aspektami, na które należy zwrócić uwagę. Przedstawimy również rodzaje podkładów, spośród których są i takie przeznaczone jedynie do użytku profesjonalnego.

Super okazja na zakup auta

0
Super okazja na zakup auta

Zakup nowego auta, wiąże się z wieloma emocjami. Zwłaszcza jeśli kupuje się swoje pierwsze auto w życiu. Nikt nie powiedział, że pierwsze auto powinno być całkiem nowe i powinno pochodzić prosto z salonu samochodowego. Równie dobrze można kupić samochód używany, grunt by był on w dobrym stanie technicznym i ładnie wyglądał.

Samochód prawie jak nowy

Jedną z ciekawszych propozycji w kwestii używanych aut, są samochody poleasingowe. Są to auta, które jak sama nazwa wskazuje pochodzą z leasingu, czyli wcześniej ktoś je użytkował ale nie trwało to długi okres czasu, bo takie umowy leasingowe, są zawierane na krótki okres czasu. Maksymalnie leasing jest zawierany na okres 5 lat, dlatego żadne auto poleasingowe nie ma więcej niż 5 lat, czyli jest prawie jak nowe.

Samochody poleasingowe to auta ubezpieczone, posiadające aktualne przeglądy techniczne, w doskonałym stanie wizualnym i technicznym. Auta te nie wymagają żadnej naprawy, co jest ich wielkim atutem. Największą zaletą takich aut, jest ich koszt. Są one o wiele tańsze niż nowe auta, które kupuje się w salonach samochodowych. A wyglądają tak samo i naprawdę nie widać różnicy pomiędzy nimi a samochodami z salonu. Zwykle są to auta znanych producentów najlepszych na rynku marek, dlatego okazją jest kupić taki właśnie pojazd.

Jak można sfinansować zakup samochodu?

Jeśli kupuje się swój pierwszy samochód, można nie mieć na ten cel odpowiednich oszczędności. Ale chcąc kupić auto poleasingowe, wcale wielkich pieniędzy nie potrzeba. Dlatego wystarczy wziąć zwykłą pożyczkę bankową, by sfinansować swój cel. Banki mają bardzo szeroką i korzystną dla klienta ofertę pożyczek, dlatego bez problemu można się o taką pomoc finansową postarać. Wystarczy wypełnić wniosek w banku i przejść proces weryfikacyjny. Jeśli nie miało się wcześniej żadnych problemów z spłacaniem poprzednim zadłużeń względem banku, to na pewno dostanie się pozytywną odpowiedź kredytową.

Można sobie też wziąć tradycyjny kredyt samochodowy, który bierze się na określony cel, czyli w tym wypadku na zakup samochodu poleasingowego. Wtedy jednak trzeba dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty samochodowe, na przykład umowę kupna sprzedaży z salonem samochodowym czy z komisem samochodowym, dane tyczące się kupowanego auta, potwierdzenie jego ceny itp. Trzeba też dostarczyć do banku informacje na temat wysokości przychodów, umowy o pracę, wieku, posiadanych dóbr itp. Te informacje są dla banku bardzo ważne, to na ich podstawie wystawi on odpowiedź na wniosek kredytowy. Oczywiście pieniądze w ten sposób uzyskane, muszą zostać od razu przekazane sprzedawcy, dopiero wtedy samochód może zostać wydany klientowi.

Dużo bardziej opłaca się kupić samochód poleasingowy, gdyż takie auto jest dużo tańsze. Jest to więc praktyczne podejście do kwestii zakupu auta. Duże znaczenie ma także fakt, że takie auto wygląda zupełnie jak nowe, jest w idealnym stanie, nie ma żadnych usterek. Nie ma się więc nad czym zastanawiać, to najlepsza propozycja z możliwych w temacie kupowania samochodu.

Zobacz też