piątek, Marzec 23, 2018

Szelki odblaskowe – niezbędne wyposażenie każdego motocyklisty!

0

Wielu motocyklistów zastanawia się nad stosowaniem odblasków podczas jazdy. Dużym problemem jest jednak wybór odpowiedniego rozwiązania, które będzie zapewniać zarówno dobrą widoczność, jak i wygodę. Jedną z opcji są na pewno szelki odblaskowe – dlaczego warto je wybrać?

Czy jakość ma wpływ na działanie wałów napędowych?

0

Oczywiście, że tak! Właśnie dlatego poświęciliśmy kolejny artykuł tematyce układu napędowego, który wbrew pozorom jest bardzo ważny dla wszystkich kierowców, którzy na co dzień przemierzają setki, a nawet tysiące kilometrów różnymi trasami. Zatem warto by było dowiedzieć się więcej o konieczności przeglądu wałów, ich regeneracji oraz wymianie na nowe części.

Częstotliwość przeglądów

Generalnie może to zależeć od wielu czynników zewnętrznych, aczkolwiek najczęściej wymienianymi są: ilość przemierzonych kilometrów oraz rodzaj dróg, po jakich przez większość czasu poruszał się pojazd. Obie zmienne oddziałują na pracę wałów napędowych w dużym stopniu, co wpływa także na ich jakość i ogólną kondycję. Po pierwsze wszystkie samochody o długodystansowym zasięgu powinny podlegać przeglądom technicznym więcej niż raz w roku, ze względu na zużycie powierzchni wału i jego nadwyrężenie. Podobnie jego stan pogarsza się podczas jazdy po nierównych i pagórkowatych terenach, gdzie zawieszenie pojazdu, a co za tym idzie również układ napędowy, ulegają licznymi zniekształceniom i zniszczeniom.

Zatem chcielibyśmy przedstawić krótkie wskazówki dla właścicieli pojazdów:

  • Dostawczych, ciężarowych i autobusów prowadzonych po normalnych drogach szosowych – serwisowanie co 10 000km lub 2 razy w roku
  • Dostawczych, ciężarowych i szynowych prowadzonych w warunkach mieszanych – serwisowanie co 5 000km lub po około 200 godzinach jazdy
  • Dostawczych, ciężarowych, szynowych, autobusy oraz maszyny budowlane w warunkach miejskich – serwisowanie co 2 500km lub po około 100 godzinach jazdy.

Wszystkie te zalecenia jak wspomnieliśmy wcześniej mogą się zmieniać w zależności od czynników zewnętrznych, a także warto kierować się wskazaniami producenta wałów napędowych.

Regeneracja wału

Oto czynność niezbędna dla utrzymania jego prawidłowej kondycji przez cały czas użytkowania, a możesz o to zadbać głównie dzięki regularnym przeglądom układu napędowego. Wówczas istnieje możliwość szybkiego wykrycia usterki, której naprawa jest mniej kosztowna niż późniejsza renowacja lub wymiana całej części. Dobrze jest zapobiegać poważniejszym awariom z prostej przyczyny, a mianowicie Twój pojazd będzie w tym czasie unieruchomiony i niezdolny do jeżdżenia.

Regeneracja polega między innymi na dokładnym oczyszczeniu części i naprawie jej poszczególnych elementów, by całość mechanizmu mogła swobodnie ze sobą współgrać. Co więcej, proces ten obejmuje również wyważanie wału za pośrednictwem nowoczesnej maszyny, gdzie jest on obracany z różną prędkością dla ustabilizowania całej konstrukcji. Dodatkowo profesjonalny warsztat samochodowy powinien zapewnić Ci kompleksową obsługę poprzez smarowanie krzyżaków specjalistycznym preparatem, dzięki któremu wał może obracać się bez żadnych problemów i uszkodzeń.

Wymiana części

Może nastąpić podczas regeneracji, gdy zużyciu ulegną mniejsze elementy układu napędowego. Wówczas ich wymiana i koszt nie powinny przekraczać standardowego cennika mechanika. Natomiast cała sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy mamy do czynienia z wymianą całego wału napędowego. Wówczas dobrze jest zakupić i zaopatrzyć się w nową nieużywaną część, a najlepiej gdyby pochodziło prosto od producenta. Wystarczy trochę poszukać, a z pewnością znajdziesz taki warsztat, gdzie zapewnione zostaną wszelkie standardy jakości, co w późniejszym czasie zauważysz również podczas jazdy swoim samochodem.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

0

Samochody przyszłości, czyli auta elektryczne, cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Czy w zamian za krzewienie bezpieczeństwa i ekologii, ich właściciele kupią tańszą polisę?

Dla potencjalnych nabywców samochodu elektrycznego mamy dobre i złe wiadomości. Ubezpieczenie OC może ich kosztować mniej niż w przypadku auta napędzanego tradycyjnym paliwem. Niestety, im droższy model, tym trudniej będzie znaleźć dla niego polisę autocasco…

Jak wylicza się cenę ubezpieczenia auta elektrycznego?

Podczas wyliczania składki OC, pada standardowe pytanie o pojemność silnika w ubezpieczanym pojeździe. A co w przypadku, gdy takiej informacji nie możemy podać? To żaden problem. Cenę ubezpieczenia pojazdu elektrycznego oblicza się na podstawie mocy silnika. Pozostałe kryteria podczas kalkulacji składki pozostają bez zmian, tzn. towarzystwo uwzględnia między innymi: wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, wypracowane zniżki oraz miejsce zamieszkania.

OC na auto elektryczne – ile kosztuje?

W przypadku OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Ponieważ nie wzrasta ono z powodu napędu elektrycznego auta, cena OC będzie liczona w taki sam sposób, w jaki wycenia się składkę dla samochodu napędzanego tradycyjnym paliwem.

Koszt polisy może być nawet niższy, ponieważ pojazdy elektryczne to zazwyczaj auta nowoczesne i bezpieczne, a więc rzadziej dochodzi do kolizji i wypadków z ich udziałem.

Przykładowo:

  • 40-letni mężczyzna z Lublina (kierowca posiada 60% zniżek w OC) zapłaci za najtańsze ubezpieczenie Nissana Leaf z 2012 roku 457 złotych;
  • jego rówieśnik z Ostrołęki kupi polisę OC na Teslę z 2016 r. (model S60, 320 kM, 235 kW) za 424 zł.

Dla porównania – na OC Volkswagena Passata również z 2012 roku (diesel, poj. 1,6) trzeba wydać w najtańszym towarzystwie 489 złotych.

Gdzie kupisz OC auta elektrycznego?

Jeżeli należysz do osób które cenią swój czas, skorzystaj z dobrodziejstw Internetu. Polisę OC kupisz zarówno na stronie wybranego towarzystwa, jak również internetowej porównywarki (sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie samochodu oc na www.ubezpieczeniaonline.pl). Ponieważ auta elektryczne należą jeszcze do mniejszości, może się zdarzyć, że modelu Twojego samochodu będzie brakować w internetowej bazie pojazdów. W takim przypadku konieczny będzie telefoniczny kontakt z doradcą klienta.

Szukasz autocasco na auto elektryczne? Musisz uzbroić się w cierpliwość…

Ubezpieczenie auta elektrycznego w ramach autocasco nie jest już takie proste. Przede wszystkim, po polisę autocasco najprawdopodobniej będziesz musiał udać się do agenta wybranego towarzystwa. Wyjątek stanowią starsze, tańsze modele.

Na przykład wspomniany Nissan Leaft z 2012 roku. Sprawdziliśmy ubezpieczenie oc na www.ubezpieczeniaonline.pl i okazuje się, że taki samochód można ubezpieczyć w ramach AC za niecałe 2000 złotych (oferta Link4 dla przykładowego kierowcy z Lublina – najtańszy pakiet OC, AC, ASS za 1981,78 złotych), jednak w wersji nieco uboższej, to znaczy z naprawą na zamiennikach, udziałem własnym 500 zł i amortyzacją części 50%.

Na polisę autocasco ze zniesionym udziałem własnym i amortyzacją części trzeba wydać więcej, bo 3029 złotych.

A co z ubezpieczeniem droższych i nowszych modeli samochodów elektrycznych? Na przykład Tesli? Niestety, niektóre towarzystwa całkowicie wycofują się z oferty ich ubezpieczenia. Inne, z uwagi na bardzo dużą wartość pojazdu i bogate wyposażenie, a co za tym idzie – bardzo kosztowną likwidację szkody, windują cenę AC do kilku tysięcy złotych.

Porównanie ofert autocasco wymaga odwiedzin w kilku biurach agentów, a ostateczną cenę polisy można poznać niekiedy dopiero po inspekcji auta. Gdzie najlepiej kupić AC na najdroższy model Tesli? Po polisę warto udać się do największych na polskim rynku towarzystw, przede wszystkim PZU, Allianz i Generali, ponieważ mają one największe doświadczenie w ochronie takich pojazdów.

Dodatkowy element wyposażenia przyczepy

0

Przyczepy samochodowe posiadają cztery specjalne podpory, których zadaniem jest zapewnienie stabilizacji podczas jazdy i postoju. Jednak warto zaopatrzyć się także w dodatkowy stabilizator, jakim jest koło podporowe.

Jak odczytywać etykiety na oponach?

0

Specjalne etykiety na oponach to wymóg Unii Europejskiej od listopada 2012 roku. Dzięki nim można zorientować się, w uproszczony sposób, jakie cechy posiada dana opona.

Wygląd etykiety

Pod pojęciem etykiety rozumie się kolorowe naklejki na oponach. Najczęściej są to kolory biały, czarny oraz niebieski. Obowiązek ich umieszczania na oponie ma producent lub też sprzedawca. Etykietka nie ma narzuconego odgórnie wyglądu, bardziej chodzi tu o informacje na niej zawarte. Na bieżniku opony, a więc na jej czole, są naklejane dane obrazkowo ukazujące jakie testy przechodziła dana opona i jak wypadła w badaniach przeprowadzanych przez koncern, tak by możliwe było porównanie danych z konkurencyjnymi firmami. Skrót DOT znajduje się na boku opony. Cyfry i litery tego symbolu oznaczają gdzie była wyprodukowana opona i jaka jest data produkcji opony.

Informacje na etykiecie

Etykiety opon zawierają następujące informacje:

  1. Opory toczenia (inaczej klasa energetyczności) – ta informacja dotyczy tego w jaki sposób toczenie opony wpływa na zużycie paliwa przez pojazd. Stosuje się tu skalę literową od A do G, gdzie A to najlepszy wynik, oznaczający również najbardziej ekologiczną jazdę.
  2. Przyczepność na mokrej drodze – dotyczy czynności hamowania, a więc pomiaru drogi, którą pokona samochód od chwili wciśnięcia pedału hamulca do całkowitego zatrzymania się. W tym przypadku skala ocen to A – F. Ciekawostką jest to, że w Europie istnieje bardzo mało opon, które posiadają podwójne A w obu wymienionych cechach.
  3. Emisja hałasu na zewnątrz – którą opisuje się głośnikiem z ilością fal w skali od 1 do 3, gdzie 1 to najlepszy wynik. Ponadto ważna jest tu liczba, która wskazuje na decybele. Większość kierowców uważa jednak, że ten parametr nie należy do najistotniejszych i w oponie jest o wiele więcej ważniejszych cech niż emisja hałasu.

Jakie opony koniecznie muszą posiadać etykiety?

Etykiety na oponach są konieczne dla samochodów osobowych, a także dostawczych, vanów, SuVów oraz samochodów terenowych. Wymaga się ich również w samochodach ciężarowych i autobusach. Nie są konieczne w ogumieniu typu M/D, które jest wykorzystywane na najtrudniejszych warunkach drogowych, w wojsku, na rajdach czy przy przeprawach. Etykiety na oponach są również stosowane w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Korei Południowej.

Naczelną sprawą decydującą o wprowadzeniu etykiet było wskazanie takich cech opon, których nie da się zmierzyć za pomocą standaryzowanych testów oraz jednoznacznie ich wyrazić. Dzięki etykietom konsument, użytkownik samochodu, dostaje wyniki oraz może świadomie wybrać określone parametry opon, które są najbardziej mu odpowiadające. Głównym celem wprowadzenia etykiet było zachęcenie kupujących do wyboru opon energooszczędnych, tak by jak najbardziej zminimalizować emisję spalin. Jest to w ostatnim czasie jeden z ważniejszych problemów z jakimi boryka się Unia Europejska.

Etykiety na oponach zawierają informacje o trzech czynnikach. Tymczasem nabywając nowe opony warto zwracać uwagę na kilka równie istotnych cech. Przede wszystkim należy sprawdzić czy opona jest wytrzymała oraz odporna na zużycie. Po drugie jaka jest jej przyczepność na suchej nawierzchni. Po trzecie jaka jest jej trakcja na różnych rodzajach nawierzchni, a także w różnych warunkach atmosferycznych. W tym także zimowych. Osoba zaopatrująca się w opony powinna zdawać sobie sprawę ze wszystkich cech klasyfikujących dobrą oponę.

Jak wybrać dobrą kurtkę motocyklową? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

0

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motocyklami? W takim przypadku warto zaopatrzyć się w odpowiednią kurtkę motocyklową. Dla początkującej osoby znalezienie odpowiedniego modelu może być jednak dość trudne. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Używane jak nowe – kupujemy auto z drugiej ręki z gwarancją

0

Jednym z największych minusów zakupuj samochodu używanego jest brak dokładnej wiedzy na temat jego stanu technicznego. Możemy jednak zakupić auto bez ryzyka – wystarczy, że znajdziemy odpowiedni model w salonie dealerskim.

Czy opłaca się wymieniać olej w skrzyni biegów?

0
Czy opłaca się wymieniać olej w skrzyni biegów?

W dzisiejszych czasach zarówno początkujący, jak i doświadczeni kierowcy, bardzo często zastanawiają się, czy opłaca się wymieniać olej w skrzyniach biegu. Bardzo wielu kierowców uważa, że w autach wymienia się wyłącznie olej silnikowy i nie zdaje sobie sprawy z tego, że warto przynajmniej raz na dwa lata wymieniać również olej w skrzyni biegów. Pamiętać należy o tym, że olej w skrzyni biegów, tak naprawdę pełni identyczną funkcję, jak w przypadku oleju w silnikach, dlatego też nie można o nim zapominać.

Wymiana oleju w skrzyniach manualnych

Kierowcy, którzy korzystają z skrzyń manualnych również muszą liczyć się z koniecznością systematycznej wymiany oleju. Oczywiście manualna skrzynia biegów charakteryzuje się zdecydowanie lepszą odpornością na wszelkie zaniedbania, zwłaszcza jak porówna ją się z konkurencyjną automatyczną skrzynią biegów. Kierowcy, którzy chcą maksymalnie wydłużyć żywotność skrzyni biegów, muszą regularnie wymieniać w niej olej. Wewnątrz skrzyni biegów znajdują się bardzo mocne magnesy, których głównym zadaniem jest wyłapywanie wszelkich opiłków metalu. Magnes ten najczęściej umieszczany jest w zaworze upustowym. Podczas wymiany oleju należy pamiętać o tym, aby zawsze pozbywać się nagromadzonych opiłków. W przypadku manualnych skrzyni biegów opłaca się stosować przede wszystkim olej przekładniowy, który możemy podzielić zarówno ze względu klasyfikacji lepkościowej, jak i również ze względu na klasyfikację jakościową. Warto inwestować w olej, który oznaczony jest jako GL-4oraz GL-5. Produkt tego typu w swojej cenie oraz w swojej klasie nie ma sobie równych.

Wymiana oleju w skrzyniach automatycznych

Naprawa automatycznych skrzyni biegów, jak powszechnie wiadomo wiążę się z bardzo dużymi wydatkami, dlatego też w tym przypadku warto regularnie wymieniać olej w skrzyniach biegu, dzięki czemu unikniemy bardzo dużych wydatków. O wymianie starego oleju na nowy, muszą pamiętać przede wszystkim właściciele wiekowych aut. Im nowsze skrzynie biegów, tym wymagają lepszych jakościowo olejów.

Dobry olej motocyklowy kupisz w sklepie: https://gmoto.pl/do-silnikow-4-suwowych,1274/

Na co należy zwrócić uwagę przy wymianie akumulatorów przed zimą?

0
Na co należy zwrócić uwagę przy wymianie akumulatorów przed zimą?

Osoby, które obawiają się, że ich samochód nie odpali podczas mroźnej zimy, powinny jak najszybciej wymienić stary akumulator na nowy. Pamiętać należy również i o tym, że wymianę akumulatora możemy przeprowadzić samodzielnie bez pomocy profesjonalnego mechanika. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo nie tylko jak wymienić akumulator, ale również o czym należy pamiętać, aby nie popełnić podstawowych błędów.

Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów

W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zbudowane są z specjalnych ołowianych ogniw galwanicznych, czyli nowoczesnych elektrod zanurzonych w całości w elektrolicie. Akumulatory tego typu mają praktycznie zastosowanie we wszelkiego typu pojazdach. Największą zaletą akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest bardzo niska cena oraz jakość, która zaspokoi oczekiwania niezbyt wymagających kierowców. W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się również akumulatory AGM, które są bardzo podobne do baterii żelowych. Akumulatory AGM zamiast żelu korzystają z specjalnych włókien szklanych nasączonych elektrolitem. Akumulatory tego typu posiadają bardzo niewielkie rozmiary i charakteryzują się doskonałą odpornością na uszkodzenia.

Temperatura otoczenia

Wymieniając akumulatory musimy pamiętać przede wszystkim o temperaturze otoczenia, która ma olbrzymi wpływ na pracę akumulatorów każdego typu. Przy dodatnich temperaturach sprawność naszego akumulatora zawsze w 100% będzie zaspokajać potrzeby silnika. Problemy oczywiście zaczynają się pojawiać przy bardzo dużym mrozie. Szacuje się, że baterie mogą stracić nawet połowę swojej sprawności, a co najgorsze potrzeby silnika są dwukrotnie większe.

O czym należy pamiętać

Przy wymianie akumulatora należy bardzo dokładnie zapoznać się z etykietami, na których dokładnie opisano masę oznaczeń, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na pracę akumulatora. Jeżeli dokładnie zapoznamy się z informacjami na etykiecie, to bez żadnego problemu wybierzemy optymalny akumulator do naszego samochodu. Pamiętać należy głównie o tym, aby odpowiednio odczytać napięcie akumulatora, które podawane jest powszechnie w woltach. W dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się napięcie 12 V.

Natomiast jeśli planujesz wymienić akumulator w motorze (https://gmoto.pl/akumulatory-12v,15/) musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których napiszemy w kolejnym artykule.

Kiedy może pomóc wyciągarka samochodowa?

0

Choć temat wyciągarek samochodowych może być obcy kierowcom miejskim, warto dowiedzieć się czegoś na temat tego pomocnego sprzętu. Dalekie eskapady, podróże drogami górskim i przemierzanie mało uczęszczanych terenów – wystarczy niewiele, by utknąć w środku lasu, gdzie na pomoc trzeba czekać długie godziny. Gdy wyciągarka będzie pod ręką, sytuację można szybko opanować.

Zobacz też