Cięcie za pomocą plazmy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na przecięcie wysoce odpornych materiałów jest cięcie za pomocą plazmy. Na czym to polega? Proces ten obejmuje wytwarzanie wysoce rozgrzanego, zjonizowanego elektrycznie gazu (czyli właśnie „plazmy”), który służy do szybkiego przecinania obrabianego przedmiotu. Osiąga się to za pomocą sprężonego gazu (tlenu, powietrza, gazu obojętnego i innych w zależności od ciętego materiału), który jest wdmuchiwany z dużą prędkością przez koncentrującą dyszę w kierunku docelowego przedmiotu. Wewnątrz gazu tworzy się łuk elektryczny pomiędzy elektrodą a samym przedmiotem. Łuk elektryczny jonizuje część gazu, tworząc elektrycznie przewodzący kanał plazmy. Gdy elektryczność z noża tnącego przesuwa się w dół tej plazmy, dostarcza wystarczającą ilość ciepła, aby przebić się przez obrabiany przedmiot. Tak, w dużym skrócie, działa przecinarka plazmowa.

Cięcie plazmowe jest skutecznym sposobem cięcia zarówno cienkich jak i grubych materiałów. Ręczne przecinarki plazmowe mogą zwykle ciąć do grubości 38 mm stalowej płyty, a mocniejsze, sterowane komputerowo modele, mogą ciąć stal o grubości nawet do 150 mm. Ponieważ przecinarki plazmowe wytwarzają bardzo gorący i bardzo skupiony „stożek”, są one niezwykle przydatne do cięcia blachy o zakrzywionych lub skośnych kształtach.

O historii słów kilka

Cięcie plazmowe zrodziło się ze spawania plazmowego w latach 60. XX wieku i okazało się bardzo produktywnym sposobem cięcia blach i płyt. Ma ono przewagę nad tradycyjnym cięciem metalu (do którego używano metalowych narzędzi), polegającą na tym, że w procesie cięcia nie tworzą się wióry metalowe. Dzięki temu cięcia są dokładne a krawędzie gładkie. Wczesne wycinarki plazmowe były duże, nieco powolne i drogie, dlatego znalazły zastosowanie głównie w przemyśle.

Podobnie jak w przypadku innych obrabiarek, technologia CNC (komputerowa kontrola numeryczna) została zastosowana w przecinarkach plazmowych pod koniec lat 80. XX w. Dało im to większą elastyczność w przycinaniu bardziej skomplikowanych kształtów w oparciu o zestaw instrukcji, które zostały zaprogramowane do sterowania numerycznego maszyny. Z początku przecinarka plazmowa jednak ogólnie ograniczona do wycinania wzorów i części w płaskich arkuszach stali, wykorzystując jedynie dwie osie ruchu (określane jako cięcie XY).

Ciągły rozwój

W ostatnim dziesięcioleciu producenci palników plazmowych opracowali nowe modele z mniejszą dyszą i cieńszym łukiem plazmowym. Umożliwia to w cięciu niemal laserową precyzję i wyjątkowo gładkie krawędzie. Kilku producentów połączyło precyzyjne sterowanie CNC z tymi nowymi palnikami, aby umożliwić wytwarzanie części, które wymagają niewielkiego lub zgoła żadnego wykończenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here