Przyciemniane szyby kojarzą nam się wyłącznie ze sportowymi samochodami, tuningiem i autami po przejściach. W rzeczywistości jest to ciekawy a przede wszystkim pożyteczny dodatek, który warto zastosować również w swoim samochodzie.

Przyciemnianie szyb, a kwestie prawne

Samo przyciemnianie jest legalne, musimy jednak przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim należy użyć w tym celu materiałów, które mają atesty Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Podczas przyciemniania szyb musimy także zadbać o to, by kierowca miał zachowane 180 stopni pola widoczności. Nie można w żadnym wypadku oklejać przedniej szyby oraz przednich bocznych, ponieważ według przepisów przednia szyba musi mieć przepuszczalność światła około 75 procent, a przednie boczne – około 70 procent.

Jeśli okleimy wszystkie szyby czeka nas spory mandat, obowiązek zlikwidowania przyciemnień, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego. Nasz samochód nie przejdzie też w żadnym wypadku przeglądu okresowego.

Samochody produkowane obecnie w wielu przypadkach mają już zamontowane przyciemnienie na przedniej oraz bocznych przednich szybach w maksymalnym możliwym stopniu – 25 procent na przedniej oraz 30 procent na przednich bocznych szybach.

Zalety przyciemniania szyb

Oto kilka korzyści, jakie niesie za sobą ten zabieg:

  • Nakładana na szybę folia posiada właściwości termoizolacyjne co oznacza, że podczas upałów wspomaga ona działanie klimatyzacji i nasz samochód oraz sam kokpit mniej się nagrzewają, nawet o 60 procent, słowem – zatrzymuje chłód w pojeździe.
  • Folia to także ochrona przed szkodliwymi promieniami UV, działa też jak okulary przeciwsłoneczne – ostre promienie słońca nie rażą pasażerów.
  • Zimą z kolei folia pozwala zatrzymać w samochodzie ciepło.
  • Przyciemnione szyby dają podróżnikom więcej prywatności.
  • Co więcej, folia pozwala uchronić naszą tapicerkę oraz kokpit przed blaknięciem.
  • W razie wypadku, w którym mogłoby dojść do stłuczenia się szyby folia gwarantuje bezpieczeństwo pasażerom – nie zostaną zranieni odłamkami szkła, ponieważ jest ona montowana od wewnątrz
  • Nie można też zapomnieć o walorach estetycznych – samochód z przyciemnionymi szybami wygląda elegancko i z klasą.

Niegdyś przyciemniane szyby kojarzyły się z podejrzanymi samochodami i ciemnymi interesami, dziś już odchodzi się od tego stereotypu. Co lepsze, folie przyciemniające największą popularnością cieszą się wśród rodzin z małymi dziećmi – bezpieczeństwo, ochrona i komfort użytkowania.

Ponadto jest to też rozwiązanie stosowane przez właścicieli firm budowlanych – dzięki ciemnym szybom nie widać zawartości dużych samochodów, co może nas uchronić przed kradzieżą.

(Nie)drogi zabieg?

Cena zależna jest od wielu czynników, głównie chodzi o ilość szyb, które mamy zamiar okleić, rodzaj pojazdu, stopień trudności demontażu, wielkości oraz krzywizny tylnej szyby, a także sama jakość folii.

W samochodzie osobowym średniej klasy będzie nas to kosztowało około 400 złotych, w samochodach transportowych typu Van cena może wzrosnąć do 1000 złotych. Pamiętajmy, by tę usługę wykonać w zaufanej firmie, cieszącej się pozytywnymi opiniami. Na folie powinniśmy też otrzymać kilkuletnią gwarancję.

Zabieg ten możemy także przeprowadzić samodzielnie, jednak w przypadku, gdy nie posiadamy doświadczenia ani odpowiedniej wiedzy lepiej nie porywać się z motyką na słońce. Większe prawdopodobieństwo jest, że uszkodzimy samą folię, niż prawidłowo ją przykleimy. Nawet jeśli, to często powstają wtedy bąble albo charakterystyczne zmarszczki.

Jest to żmudny i skomplikowany proces, który wymaga odpowiednich szkoleń. Musimy też zachować czystość, ponieważ jeśli pod folią znajdzie się kurz lub brud będzie wyglądało to co najmniej nieestetycznie. Oklejanie szyb folią zajmuje fachowcom od 2 do 6 godzin, w zależności od typu samochodu.

Po zakończeniu nakładania folii firma powinna wydać nam odpowiednie świadectwo, informujące o instalacji, które warto mieć zawsze ze sobą w samochodzie, na przykład umieścić je w schowku. Może nam się ono przydać podczas kontroli policyjnej.

Ważne informacje

Jeśli zdecydowaliśmy się na przyciemnienie szyb w naszym samochodzie musimy wybrać właściwą dla niego folię. Przy zakupie kierujmy się następującymi parametrami:

  • przepustowość światła (istnieje 5 stopni przyciemnienia: 50, 70, 80, 88 oraz 95 procent),
  • stopień przyciemnienia,
  • poziom odbicia,
  • kolor (folie możemy dostać w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim oraz żółtym)

Nieopłacalna alternatywa

Jeśli chcemy przyciemnić szyby w samochodzie i szukamy innego sposobu niż nakładanie folii natrafimy z pewnością na metodę piecową. Na czym ona polega? Otóż metalizuje się tutaj szkło tlenkami tytanu, na wskutek czego szyba zostaje przyciemniona.

Zabieg ten jest jednak niezwykle czasochłonny, a także drogi – może nas kosztować nawet 2000 złotych. Kolejną sprawą jest to, że ciężko będzie znaleźć nam zakład, który podejmie się tej metody, ponieważ jest uznawana za nieopłacalną.

Wszyscy decydują się na przyciemnianie za pomocą folii i nie ma co się dziwić – jest to rozwiązanie bezpieczne, zapewniające komfort podróżującym, znacznie tańsze oraz odwracalne – w każdej chwili możemy usunąć folie z szyb i pozbyć się zaciemnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here