Przyczepy samochodowe posiadają cztery specjalne podpory, których zadaniem jest zapewnienie stabilizacji podczas jazdy i postoju. Jednak warto zaopatrzyć się także w dodatkowy stabilizator, jakim jest koło podporowe.

Kiedy koło podporowe jest najbardziej pomocne?

Montaż koła podporowego nie jest obowiązkowy, jednak mimo wszystko warto w nie zainwestować. Ten dodatkowy element wyposażenia przyczepy w dużym stopniu ułatwia wszelkie manewry, jak również zdejmowanie z haka oraz jej ponowne podczepienie.

Koła podporowe są również nieocenioną pomocą w momencie, kiedy zaistnieje konieczność rozstawienia przyczepy na niezbyt równej powierzchni. Dodatkowa stabilizacja jest wówczas potrzebna nie tylko do utrzymania przyczepy możliwie jak najbardziej prosto, ale także do ochrony oryginalnych mechanizmów podporowych; dzięki możliwości przeniesienia części ciężaru na koło nie ulegają tak szybko zużyciu.

Jak wybrać odpowiednie koło podporowe?

Wybierając koło podporowe należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj przyczepy, do której ma ono zostać zamontowane. Lżejsze modele umożliwiają zastosowanie kół wykonanych z tworzywa syntetycznego, ponieważ stosunkowo niewielkie obciążenie nie wpłynie na jego odkształcenia i uszkodzenia. Cięższe przyczepy z kolei wymagają użycia koła podporowego, które jest dostosowane do dużych ciężarów. Odpowiednie w tym przypadku będzie zastosowanie koła metalowo-gumowego.

Poszczególne koła różnią się także pod względem montażu. Producenci oferują modele klasyczne, które są na tyle uniwersalne, że nadają się do każdego rodzaju przyczepy. Modele automatyczne i półautomatyczne natomiast przeznaczone są głównie do lżejszych przyczep, ponieważ ich mocowanie nie jest przystosowane do dużych ciężarów.

Dodatkowe zalety kół podporoowych

Nowoczesne koła często są wyposażone w dodatkowe funkcje. Niektóre z nich posiadają specjalny napęd umożliwiający manewrowanie przyczepą bez konieczności użycia pojazdu mechanicznego. Dzięki temu koło podporowe pełni nie tylko funkcję stabilizatora przyczepy, ale także pozwala na dowolną zmianę jej położenia.

Innym wartym uwagi dodatkiem jest wmontowana w koło podporowe waga. Ma ona szczególne znaczenie podczas załadunku towaru, którego ciężar jest zbliżony do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia danej przyczepy. Dzięki wadze można na bieżąco kontrolować liczbę załadowanych kilogramów, co pozwoli uniknąć przeładowania przyczepy.

Koła podporowe do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here