Samochody przyszłości, czyli auta elektryczne, cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Czy w zamian za krzewienie bezpieczeństwa i ekologii, ich właściciele kupią tańszą polisę?

Dla potencjalnych nabywców samochodu elektrycznego mamy dobre i złe wiadomości. Ubezpieczenie OC może ich kosztować mniej niż w przypadku auta napędzanego tradycyjnym paliwem. Niestety, im droższy model, tym trudniej będzie znaleźć dla niego polisę autocasco…

Jak wylicza się cenę ubezpieczenia auta elektrycznego?

Podczas wyliczania składki OC, pada standardowe pytanie o pojemność silnika w ubezpieczanym pojeździe. A co w przypadku, gdy takiej informacji nie możemy podać? To żaden problem. Cenę ubezpieczenia pojazdu elektrycznego oblicza się na podstawie mocy silnika. Pozostałe kryteria podczas kalkulacji składki pozostają bez zmian, tzn. towarzystwo uwzględnia między innymi: wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, wypracowane zniżki oraz miejsce zamieszkania.

Poszukujesz dobrego i praktycznego samochodu eleketrycznego? Sprawdź szeroką ofertę Toyoty w zakresie samochodów elektrycznych. Dowiedz się więcej o autach z tym rodzajem silnika!

OC na auto elektryczne – ile kosztuje?

W przypadku OC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Ponieważ nie wzrasta ono z powodu napędu elektrycznego auta, cena OC będzie liczona w taki sam sposób, w jaki wycenia się składkę dla samochodu napędzanego tradycyjnym paliwem.

Koszt polisy może być nawet niższy, ponieważ pojazdy elektryczne to zazwyczaj auta nowoczesne i bezpieczne, a więc rzadziej dochodzi do kolizji i wypadków z ich udziałem.

Przykładowo:

  • 40-letni mężczyzna z Lublina (kierowca posiada 60% zniżek w OC) zapłaci za najtańsze ubezpieczenie Nissana Leaf z 2012 roku 457 złotych;
  • jego rówieśnik z Ostrołęki kupi polisę OC na Teslę z 2016 r. (model S60, 320 kM, 235 kW) za 424 zł.

Dla porównania – na OC Volkswagena Passata również z 2012 roku (diesel, poj. 1,6) trzeba wydać w najtańszym towarzystwie 489 złotych.

Gdzie kupisz OC auta elektrycznego?

Jeżeli należysz do osób które cenią swój czas, skorzystaj z dobrodziejstw Internetu. Polisę OC kupisz zarówno na stronie wybranego towarzystwa, jak również internetowej porównywarki (sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie samochodu oc na www.ubezpieczeniaonline.pl). Ponieważ auta elektryczne należą jeszcze do mniejszości, może się zdarzyć, że modelu Twojego samochodu będzie brakować w internetowej bazie pojazdów. W takim przypadku konieczny będzie telefoniczny kontakt z doradcą klienta.

Szukasz autocasco na auto elektryczne? Musisz uzbroić się w cierpliwość…

Ubezpieczenie auta elektrycznego w ramach autocasco nie jest już takie proste. Przede wszystkim, po polisę autocasco najprawdopodobniej będziesz musiał udać się do agenta wybranego towarzystwa. Wyjątek stanowią starsze, tańsze modele.

Na przykład wspomniany Nissan Leaft z 2012 roku. Sprawdziliśmy ubezpieczenie oc na www.ubezpieczeniaonline.pl i okazuje się, że taki samochód można ubezpieczyć w ramach AC za niecałe 2000 złotych (oferta Link4 dla przykładowego kierowcy z Lublina – najtańszy pakiet OC, AC, ASS za 1981,78 złotych), jednak w wersji nieco uboższej, to znaczy z naprawą na zamiennikach, udziałem własnym 500 zł i amortyzacją części 50%.

Na polisę autocasco ze zniesionym udziałem własnym i amortyzacją części trzeba wydać więcej, bo 3029 złotych.

A co z ubezpieczeniem droższych i nowszych modeli samochodów elektrycznych? Na przykład Tesli? Niestety, niektóre towarzystwa całkowicie wycofują się z oferty ich ubezpieczenia. Inne, z uwagi na bardzo dużą wartość pojazdu i bogate wyposażenie, a co za tym idzie – bardzo kosztowną likwidację szkody, windują cenę AC do kilku tysięcy złotych.

Porównanie ofert autocasco wymaga odwiedzin w kilku biurach agentów, a ostateczną cenę polisy można poznać niekiedy dopiero po inspekcji auta. Gdzie najlepiej kupić AC na najdroższy model Tesli? Po polisę warto udać się do największych na polskim rynku towarzystw, przede wszystkim PZU, Allianz i Generali, ponieważ mają one największe doświadczenie w ochronie takich pojazdów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here