Płyn do katalizatorów – gdzie kupić i jak uzupełnić

0
1382

Ruch samochodowy obciąża w poważny sposób środowisko naturalne poprzez emisję takich związków jak tlenki azotu. Tlenki te są, oprócz pyłów i gazów będących ubocznym produktem spalania paliw stałych w piecach, jednym z najważniejszych składowych zanieczyszczenia powietrza. Aby ograniczyć emisję tlenków azotu, za którą odpowiedzialne są w największym stopniu samochody z wbudowanym silnikiem Diesla, wprowadzony został wymóg posiadania przez nie urządzenia zwanego katalizatorem. Jego zadaniem jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w spalinach, które wydostają się do powietrza. Kluczowym i niezbędnym do funkcjonowania tego urządzenia elementem jest płyn będący mocznikiem w odpowiednim stężeniu.

W nomenklaturze rynkowej istnieje on jako AdBlue i oferowany jest w prawie każdym sklepie z artykułami motoryzacyjnymi oraz pozostaje elementem podstawowego wyposażenia stacji benzynowych. Te ostatnie najczęściej handlują tym płynem na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest sprzedaż w formie jednorazowych pojemników, drugim są ustawione na stacji dystrybutory AdBlue, z których klienci mogą uzupełniać ciecz na takich samych zasadach jak tankowanie paliwa.

Właściwie działający katalizator jest istotnym elementem, bez którego samochód nie może spełniać swojej podstawowej funkcji. Ważne jest zatem, by poziom roztworu odpowiadającego za oczyszczanie spalin był zawsze na właściwym poziomie. Różne są formy, w ramach których się go dystrybuuje. Ma to też przełożenie na odmienne sposoby uzupełniania. Płyn zakupiony w pojemniku trzeba dolewać manualnie, co z natury rzeczy jest nieprecyzyjne i obarczone ryzykiem jego rozlania. Tankowanie AdBlue z dystrybutora dostępnego na stacji wiąże się z większą wygodą, a mechanizm automatycznie, w odpowiednim momencie, zatrzymuje proces pompowania. Korzystanie z takiego urządzenia jest polecane szczególnie kierującym pojazdami, których katalizatory mają większe zapotrzebowanie. Dystrybutor AdBlue będzie szczególnie pomocny przy obsłudze dużych aut wykorzystywanych do transportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here