Jeden samochód przypada na 6 mieszkańców całego świata. Po globie porusza się obecnie ponad 1 miliard aut. Ich liczba stale rośnie. Prognozuje się, że za jakieś 20 lat ich ilość się podwoi. Bez wątpienia auto jest dzisiaj najpopularniejszym środkiem transportu i dotyczy to każdego cywilizowanego zakątka świata.

Lider jest tylko jeden

Najwięcej samochodów jeździ po San Marino. Co ciekawe, w tak małym państwie – mieście na każdego mieszkańca przypadają aż 2 tego rodzaju pojazdy mechaniczne.

Na drugim miejscu plasuje się kolebka motoryzacji, czyli Stany Zjednoczone. Żyje tam blisko 320 milionów ludzi, a samochodów jest podobno 265 milionów. Z tego wynika, że prawie każdy Amerykanin takowy posiada.

Polska a Europa

Polska wyprzedza europejską średnią. Na każdego mieszkańca przypada u nas więcej aut niż w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Wylicza się, że na 1000 Polaków przypada prawie 600 samochodów. To o 35 więcej niż w innych krajach Europy.

Polacy mają się więc z czego cieszyć, ale powodów do dumy nie daje stan posiadanych pojazdów. Podczas gdy na Zachodzie samochody coraz częściej wyjeżdżają prosto z salonu, u nas nadal nabywa się pojazdy przede wszystkim na rynku wtórnym. Statystyczne auto ma 15 lat, nie kosztuje więcej niż 23 tysiące złotych. Często nabywane jest na kredyt samochodowy, a nie za gotówkę.

Europejskie statystyki

Większość aut, które poruszają się po europejskich drogach, napędzanych jest benzyną. Tylko 5% korzysta z paliw alternatywnych. Dobry wynik osiąga w tej dziedzinie Polska. Kredyt samochodowy coraz częściej dotyczy pojazdów zasilanych elektrycznie. Polska jest kolejnym krajem, w którym popularność ekologicznych aut wzrasta.

Patrząc na wydatki związane z nabyciem samochodu, najdroższym krajem okazuje się Dania. Podczas gdy tam za pojazd trzeba zapłacić nawet 120 tysięcy złotych, u nas to samo auto będzie kosztować o połowę mniej. W Danii większość kosztów wiąże się z opłatami rejestracyjnymi i za użytkowanie auta, niewiele więc pomoże nawet kredyt samochodowy. Najtańsze samochody są zaś w Luksemburgu – tam podatek VAT to tylko 15%.

Światowe prognozy

Największy przyrost aut odnotowuje się w Chinach i wszystkie prognozy wskazują na to, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie. Ciekawostką jest to, że jeszcze 15 lat temu na 1000 Chińczyków przypadały tylko 4 samochody. Dzisiaj przypada ich już ponad 40. W 2035 ich liczba ma wynosić 310. Podobnie duży przyrost zauważa się w Indiach. To kolejny zakątek świata, w którym motoryzacja rozwija się dzisiaj najprężniej.

Międzynarodowa Agencja Energii potwierdza, że przyszłością światowej motoryzacji są samochody elektryczne. Po kuli ziemskiej jeździ ich już dzisiaj milion. Wylicza się, że za 15 lat ich liczba będzie 100 razy większa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here