Skrzynia biegów

Skrzynia biegów to jeden z kluczowych elementów w każdym samochodzie. Nowoczesne samochody mają przy tym coraz bardziej wydajne mechanizmy napędowe. Wytarzane przez nie moc i moment obrotowy osiągają takich wartości, że stary skrzynie biegów nie podołałyby ich obsłudze. Od zdolności do przeniesienia napędu będzie zależeć, czy uda nam się w całości wykorzystać potencjał danego pojazdu. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się najważniejszych informacji na temat skrzyni biegów oraz poznasz mechanizm jej działania.

Skrzynie biegów – manualne, automatyczne i inne

Skrzynie biegów występują w różnych wersjach. Najbardziej podstawowy i powszechnie znany podział to skrzynie automatyczne i manualne. Pierwsze są typowe dla pojazdów używanych za Atlantykiem. Skrzynie manualne dominują w samochodach poruszających się po europejskich drogach. Ponadto, wśród dostępnych skrzyni biegów można wyróżnić półautomatycznie stopniowe oraz bezstopniowe.

Poszczególne rodzaje skrzyni biegów różnią się zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi oraz konstrukcją. Ponadto, inaczej przebiega sterowanie ich pracą.

Najważniejsze funkcje skrzyni biegów

Skrzynia biegów pełni różne funkcje w czasie korzystania z pojazdu. Najważniejszą jest oczywiście wykorzystywanie możliwości oferowanych przez układ napędowy – czyli silnik. Większość silników ma ograniczoną prędkość obrotową, która może wynosić od 0 do 7 tysięcy obrotów na minutę (ZI) oraz od 0 do 5 tysięcy (ZS). Bez skrzyni biegów, wykorzystanie możliwości oferowanych przez silnik byłoby w wielu sytuacjach niemożliwe. Przykładowo – samochód pozbawiony skrzyni biegów nie byłby w stanie podjechać pod górkę.

Skrzynia biegów pozwala więc utrzymać prędkość obrotową silnik w takim zakresie, jaki odpowiada aktualnym warunkom drogowym i prędkości jazdy. Przede wszystkim chodzi o dopasowanie przełożenia skrzyni biegów do aktualnego obciążenia działającego na pojazd.

Oprócz tego, skrzynia biegów pozwala na zmianę kierunku przenoszenia napędu, czyli mówiąc wprost – pozwala na uruchomienie biegu wstecznego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej przekładni, w której budowie znajdują się trzy koła zębate. Jedno z nich jest przesuwane, co właśnie pozwala na poruszanie samochodem do tyłu.

Po czym rozpoznać dobrą skrzynię biegów?

Skrzynie biegów powinny działać niezawodnie oraz przez długi okres. Zgodnie z opinią specjalistów, dobrej jakości skrzynia biegów nie powinna być wymieniana szybciej niż po przejechaniu 100 000 kilometrów. Z czego wynika niezawodność skrzyni biegów?

Przede wszystkim z materiałów wykorzystanych do produkcji kół zębatych oraz łożysk tocznych. Są to elementy niezwykle odporne na działanie sił fizycznych, przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Niekiedy także stosuje się inne rodzaje łożysk – na przykład stożkowe lub wałeczkowe. Są one minimalnie mniej wytrzymałe, jednak w wielu sytuacjach okazują się korzystniejszym wyborem.

Jeśli poszukujesz profesjonalnej porady w wyborze skrzyni biegów, polecamy zapoznać się z ofertą France Auto, przedsiębiorstwa specjalizującego się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych dla samochodów. W jego ofercie znajdują się między innymi skrzynie biegów dedykowane do samochodów różnych marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here