Coraz bliżej jesień, a co za tym idzie więcej deszczu, mgieł i chłodnych dni. Zmienne warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom, ponieważ sprawiają, że spada widoczność na drodze, natomiast jezdnia robi się śliska. Oba te zjawiska są niezwykle niebezpieczne i mogą wymuszać groźne manewry, np. gwałtowne hamowanie. Na mokrej lub oblodzonej drodze, takie hamowanie może mieć złe skutki. Jak zatem prawidłowo hamować na śliskiej nawierzchni?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

1. W jaki sposób elektronika pomaga kierowcom w hamowaniu?
2. Jak hamować na śliskiej drodze, czyli co to jest hamowanie pulsacyjne?
3. Jakie czynniki wpływają na prawidłowe wyhamowanie samochodu?
4. Co to jest aquaplaning i jak się przed nich uchronić?

Współczesność i technologia

Współczesne samochody są projektowane w taki sposób, by jak najbardziej dbać o nasze bezpieczeństwo. Takie zadanie mają spełniać zwłaszcza nowoczesne systemy, których celem jest pomoc kierowcy w wykonywaniu trudniejszych manewrów, takich jak np. gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni. Najbardziej znanym systemem jest ABS (Anti-Lock Breaking System), którego działanie odbywa się na zasadzie zapobieganiu blokowania kół podczas hamowania. Jest on szczególnie przydatny, kiedy zatrzymujemy pojazd na mokrej lub oblodzonej jezdni. Innym ciekawym systemem, który pomaga przy hamowaniu jest BAS – Brake Assist System, który potrafi wykryć siłę hamowania. Gdy kierowca awaryjnie hamuje, to BAS zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, przez co skuteczność hamowania wzrasta. I jeszcze jeden ciekawy system – EBD (Electronic Brakeforce Distribution) umożliwia właściwe rozłożenie siły hamowania, w zależności od potrzeby. Mały samochód, który nagle się zatrzymuje (zwłaszcza na śliskiej nawierzchni) może być zbyt mocno obciążony siłą hamowania, co spowoduje zatrzymanie się kół i wpadnięcie w poślizg. EBD działa na zasadzie kontrolera sił, które działają na każde koło, by we właściwy sposób rozłożyć siłę hamowania. Niestety starsze modele aut nie posiadają żadnych specjalistycznych udogodnień, przez co kierowca jest zdany na własne umiejętności i metodę stosowaną właściwie od początku istnienia samochodu. Co to za metoda? Hamowanie pulsacyjne.

Co to jest hamowanie pulsacyjne?

Jak sama nazwa brzmi, to po prostu „pulsowanie hamulcem”, a więc oznacza, że zamiast wciskać pedał hamulca i trzymać wciśnięty, naciskamy go i puszczamy z jak największą częstotliwością. Wprawionym kierowcom udaje się nawet wykonać 3 cykle na sekundę! Oczywiście nożne hamowanie pulsacyjne nigdy nie osiągnie takiej częstotliwości, jak system ABS, jednak ta technika pozwala skutecznie przeciwdziałać zablokowaniu kół. Oczywiście metody pulsowania hamulcem można się nauczyć. W tym celu warto udać się na jakiś pusty plac ze śliską powierzchnią (np. ubitym lodem lub „szklanką” po marznącym deszczu). Po takich kilkugodzinnych ćwiczeniach można skrócić drogę hamowania nawet o kilka metrów, względem tej, którą osiągaliśmy w początkowej fazie ćwiczeń. 

Co jeszcze robić, by bezpiecznie hamować na śliskim podłożu?

Dla bezpiecznego wyhamowania samochodu na jezdni o słabej przyczepności trzeba przede wszystkim wykazać się rozsądkiem. Co to znaczy?

1) Po pierwsze: rozsądek, czyli dostosujmy prędkość do warunków atmosferycznych. Na śliskiej drodze, starajmy się jechać wolniej, bez gwałtownych manewrów, a także pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego samochodu.

2) Po drugie: zadbaj o sprawność swojego samochodu. Choć punkt ten jest istotny bez względu na warunki atmosferyczne, to właśnie w czasie niekorzystnej pogody, właściwie działający pojazd jest niezwykle ważny. Jazda po śliskiej drodze wymaga m.in. dobrych opon – to one odpowiadają za właściwe odprowadzanie wody oraz przyczepność. Jeśli bieżnik jest nadmiernie zużyty, to nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji. Ponadto opony powinny pochodzić z dobrego źródła – najlepiej, jeśli będą renomowanej firmy, a także odpowiednie do trwającej pory roku. Poza oponami oczywista jest także sprawność hamulców – szczególną uwagę należy zwrócić na tarcze, klocki hamulcowe, bębny, szczęki, a także hamulec ręczny. Regularnie kontrolujmy poziom płynu hamulcowego, a w razie zauważenia takich nieprawidłowości, jak: wycieki, dziwne odgłosy podczas hamowania, luz w pedale hamulca i inne niepokojące zjawiska, koniecznie zawieźmy samochód na kontrolę u mechanika. Niesprawne hamulce to śmiertelne niebezpieczeństwo!

Aquaplaning – groźne zjawisko

Aquaplaning to bardzo niebezpieczne zjawisko. Występuje wtedy, gdy woda znajdująca się na jezdni nie jest odprowadzana spod opony. Gromadzi się wtedy przed oponą, a kiedy jej ciśnienie będzie większe niż nacisk opony na podłoże, to straci ona kontakt z podłożem. W konsekwencji koła tracą przyczepność i wpadają w poślizg, nie reagują na działania kierowcy (przyśpieszanie, hamowanie czy ruchy kierownicy). Jesienią jesteśmy szczególnie narażeni na wystąpienie tego zjawiska, ponieważ o tej porze roku opady potrafią być bardzo intensywne. Jak się uchronić przed aquaplaningiem? Przede wszystkim utrzymując prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach – zwykło się przyjmować, że opona o odpowiednim ciśnieniu (około 2 barów) zwykle może wpaść w zjawisko aquaplaningu, kiedy jedziemy z prędkością 70 km/h i taflą wody 5-7 mm. Przy niższym ciśnieniu (np. 1 bara – prędkość obniża się do 50 km/h). Gdy nasz samochód ulegnie temu niebezpiecznemu zjawisku, koniecznie zachowajmy się spokojnie. Nie wykonujmy gwałtownych ruchów kierownicą, nie hamujmy, nie przyśpieszajmy, gdyż auto w takim momencie traci przyczepność. Najrozsądniej umożliwić pojazdowi samodzielne wytracenie szybkości do momentu, w którym wyczujemy, że przyczepność została przywrócona. 

Bezpieczne hamowanie na śliskiej powierzchni nie jest wbrew pozorom łatwą rzeczą. Wymaga od nas skupienia i rozsądku, a także sprawnego samochodu. Zwróćmy uwagę na solidność montowanych w układzie hamulcowych części – powinny być wysokiej jakości i renomowanych producentów, np. Valeo, TRW, Bosch, SKF itp. Szukając porządnych podzespołów do swojego pojazdu, koniecznie zajrzyj na nocar.pl. Znajdziesz tam jedynie profesjonalne i sprawdzone produkty.

Źródło zdjęć: pixabay.com, nocar.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here