Większość produkowanych współcześnie aut posiada elektroniczne układy, sterujące pracą silnika. Chip pozwala sterować wieloma współczynnikami, odpowiada m.in. za ustawienie wydajności.

Na czym polega chiptuning

Chiptuning to nic innego jak wgranie nowego, zmodyfikowanego oprogramowania do pamięci chipu. Zmienia on ustawienia silnika i pozwala bardziej optymalnie wykorzystać moc silnika, co może wiązać się ze zmniejszonym spalaniem i osiągnięciem przez auto większej prędkości. Tuning ustala podawanie nowej dawki paliwa, kąt jego wtrysku, zmieniają się ograniczenia dostępnej mocy silnika.

Fabrycznie tłumiona moc silników ma służyć bezpieczeństwu. Dzięki temu kierowcy mają jeździć mniej brawurowo. Wielu z nich woli jednak samodzielnie decydować o tym czy chcieliby, by ich auto było bezpieczniejsze, czy szybsze. To właśnie tacy kierowcy decydują się na chiptuning swojego samochodu.

Kupno auta po tuningu

Decyzja o zakupie auta, które przeszło chiptuning nie jest łatwa. Teoretycznie jest to samochód lepszy od modelu fabrycznego, w praktyce sprawa może wyglądać różnie. Niewprawni przeprowadzany tuning chipa sterującego silnikiem może sprawdzić, że napęd stanie się wprawdzie wydajniejszy, ale będzie też mniej wytrzymały i szybciej pojawią się w nim uszkodzenia.

Dlatego jeżeli mamy kupić taki samochód, warto dowiedzieć się jak najwięcej o wprowadzonych zmianach. Wiele zależy od tego czy zajmowała się nim profesjonalna firma, czy też raczej zmiany są dziełem amatora. Na dodatek trzeba sprawdzić czy silnik jest odpowiednio zadbany, ponieważ po tuningu wymaga on wyjątkowego traktowania. Najlepiej gdyby auto mógł obejrzeć fachowiec, który posłucha pracy silnika i powie co widzi w danym samochodzie.

Więcej o chiptuningu znajdziesz na http://www.autopasje.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here