Awarie w przewodach do aplikacji przemysłowych

Wybór przewodów do aplikacji przemysłowych jest szczególnie wymagający. Istotna jest jego konstrukcja, materiały izolacyjne, grubość poszczególnych warstw oraz inne parametry. Ponieważ łatwo popełnić błąd w trakcie wybierania odpowiedniego przewodu, przygotowaliśmy krótki poradnik dedykowany zagadnieniu ich awarii. Przedstawiamy najważniejsze informacje związane z ich funkcjonowaniem oraz występowaniem zagrożeń typowych dla aplikacji przemysłowych. 

Przewody i ich najważniejsze funkcje 

Dostępne przewody do aplikacji przemysłowych można podzielić na dwie główne kategorie. W pierwszej znajdują się przewody zasilające, w drugiej – sterujące. Przewody zasilające są odpowiedzialne za dostarczanie energii do danego urządzenia, potrzebnej do jego uruchomienia i pracy. Przewody sterownice decydują natomiast o kierunku przepływu energii, a w ich konstrukcji ważne są między innymi styki. Przewody takie mogą tworzyć mniej lub bardziej rozbudowane układy jak i duże instalacje przemysłowe. 

Następstwa uszkodzeń przewodów przemysłowych 

Obie grupy przewodów można także podzielić według potencjalnych następstw ich uszkodzeń. W przypadku instalacji zasilających podstawowym niepożądanym następstwem może być brak dopływu energii, a tym samym zastój w pracy układu. Dalsze tego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne – przegrzanie się poszczególnych części układu, zmiana stanu obecnych w nim substancji, utrata kontroli nad działaniami poszczególnych maszyn. 

W przypadku awarii przewodów sterowniczych konsekwencje są o wiele mniej niebezpieczne. Przede wszystkim należy zauważyć, że wiele aplikacji posiada specjalne zabezpieczenia na wypadek wystąpienia awarii w obrębie przewodów sterowniczych. System jest w stanie dokończyć proces produkcyjny lub zatrzymać go na bezpiecznym etapie. Jednocześnie, informuje o wystąpieniu sytuacji problemowej oraz wdraża specjalne zabezpieczenia mające zatrzymać dalsze szkody.

Zagrożenia w funkcjonowaniu przewodów przemysłowych 

Podstawowym źródłem zagrożenia są uszkodzenia mechaniczne, które przerywają ciągłość materiałów izolacyjnych. Może to doprowadzić do zwarcia całej instalacji, a także spowodować porażenie prądem elektrycznym. 

Uszkodzenie żyły również może mieć podłoże mechaniczne. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku wielokrotnego wyginania przewodu, jego przemieszczania lub ponownego zwijania i rozwijania. Skutkiem zerwania żyłki jest przerwa w przesyle danych lub energii. 

Zagrożenia chemiczne wiążą się przede wszystkim z oddziaływaniem silnych substancji żrących. Ponadto, do grupy istotnych zagrożeń należą także: nadmiernie wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, promieniowanie elektromagnetyczne. 

Gdzie i jak kupować przewody przemysłowe dobrej jakości? 

Przewody przemysłowe – sterujące jak i zasilające – możesz nabyć w niemal każdym sklepie elektrycznym. Polecamy sięgać przede wszystkim po ofertę e-hurtowni Speckable, z której asortymentu korzystają zarówno odbiorcy prywatni jak i firmy montażowe i przemysłowe. W ofercie Speckable znajdują się niemal wszystkie typy przewodów stosowane w aplikacjach przemysłowych – także te szczególnie wymagające, zabezpieczone grubą warstwą ogumienia – OW, ONPD oraz PUR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here