naprawa samochodu

Akumulator to jedna z najważniejszych części w pojeździe. Czemu tak ważne jest to, aby był dobrze naładowany? Co zapewnia nam działający alternator. Konieczne jest to, aby zadbać o jego odpowiednie działanie. Dzięki niemu cały pojazd będzie działał bez zarzutu.

Alternator – co to jest?

Alternator odpowiada za zamianę energii mechanicznej w prąd. Dzięki niemu zostaje zasilony cały sprzęt. Należy pamiętać, że alternator jest napędzany przez wał korbowy, a właściwie przez pasek wielorowkowy lub pasek klinowy. Dobrze działający alternator jest konieczny do działania pojazdu, ponieważ bez niego samochód nie jest w stanie jechać. 

Przeczytaj też: http://www.moto-detal.pl/samochodowy-box-dachowy-na-jaki-sie-zdecydowac/

Jak działa alternator?

Alternator jest złożony z kilku elementów. Należą do nich m.in. nieruchomy stojan, wirnik (który wytwarza pole magnetyczne i odpowiada za indukcję prądu.) W trakcie jego pracy powstaje prąd zmienny. Aby prawidłowo funkcjonował potrzebny jest regulator napięcia. Faktem jest to, że alternator nie posiada bardzo skomplikowanej budowy, pomimo to  nawet drobna usterka może wpłynąć negatywnie na cały proces jego działania.

Uszkodzenie alternatora – najczęstsze objawy

Podstawową informacją, którą powinniśmy wiedzieć jest to, że alternator posiada napięcie, które powinno wynosić od 13,9 – 14,7 V. Kiedy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka świecąca na kolor czerwony, to powinniśmy jak najszybciej działać. Najlepszym wyjściem będzie tutaj skontrolowanie napięcia akumulatora. Wynik będzie najbardziej wiarygodny jeśli pomiar będzie mierzony przy pracujący silniku samochodu. Do pomiaru niezbędny będzie nam specjalny sprzęt zwany multimerem.  

Jak radzić sobie z uszkodzonym alternatorem?

 Z uszkodzonym alternatorem możemy działać na dwa sposoby:

  • Zakupić nowy alternator – w tym przypadku musimy pogodzić się z tym, że koszty nie będą małe. 
  • Zregenerować stary alternator – nie w każdym przypadku będzie to tanie rozwiązanie, chociaż znacznie bardziej opłacalne. Regeneracja alternatora związana jest z wymianą poszczególnych zużytych elementów na nowe. 

Źródło: https://www.autoelegance.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here