Każdy kierowca szuka rozwiązań, które pozwolą mu maksymalnie obniżyć koszty naprawy samochodu. Jednym z takich sposobów jest zakup części zamiennych, czyli tańszych odpowiednich części oryginalnych oferowanych przez autoryzowane punkty sprzedaży. Czy na pewno się to opłaca? Kiedy zakup części oryginalnych ma sens?
Czy zakup oryginalnych podzespołów rzeczywiście się opłaca? W przypadku nowych samochodów ma to po części sens – zwłaszcza gdy auto jest nadal na gwarancji. Natomiast im starszy samochód, tym mniej staje się to opłacalne. Ceny oryginalnych części są bardzo wysokie, a wartość samochodu spada przecież z roku na rok.
Zamiennik kontra oryginał
Oryginalne części do samochodów to oczywiście gwarancja wysokiej jakości, ale bardzo często okazuje się, że podzespoły przeznaczone na montaż fabryczny produkowane są przez firmy zewnętrzne, które w tych samych fabrykach produkują także części zamienne z przeznaczeniem na tak zwany aftermarket. W praktyce oznacza to, że zamiennik od części oryginalnej różni się w zasadzie tylko brakiem logo koncernu samochodowego.
Tacy producenci jak, LuK, Bosch, Valeo, TRW i Sachs to uznane na rynku motoryzacyjnym firmy, których części to także gwarancja najwyższej jakości. Jednocześnie części te można kupić po prostu kilkadziesiąt procent taniej, a zamiennik w niczym nie ustępuje oryginalnemu odpowiednikowi z autoryzowanego punktu sprzedaży – podpowiada dział sprzedaży sklepu z częściami samochodowymi NoweCzesci.pl.
Uwaga na zamienniki gorszego rzędu
Niestety w przypadku części zamiennych niższa cena zostaje niemal za każdym razem okupiona niższą klasą, a co za tym idzie także ograniczoną trwałością. Z reguły z niskimi cenami spotkamy się w przypadku mniej uznanych producentów części zamiennych. Z takich zaleca się zrezygnować, bowiem pozostawiająca wiele do życzenia jakość oraz mało precyzyjne wykonanie okazują się zgubnym zakupem.
Uwaga: Niekiedy zdarza się, że w przypadku najtańszych zamienników wystąpią trudności w instalacji danej części, na czym może ucierpieć nie tylko estetyka pojazdu, ale także jego stan techniczny – np. poprzez uszkodzenie elementów współpracujących z wymienianym podzespołem.
Zamienniki tylko od renomowanych firm
Niezależny rynek części zamiennych obfituje w wielu renomowanych producentów, którzy oferują części do samochodów najwyższej jakości. Jeżeli będziemy wybierać te zamienniki, to możemy mieć gwarancję, że nasz samochód będzie w doskonałym stanie technicznym. Części najtańszych, od nieznanych marek lepiej z kolei unikać – oczywiście jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i sprawności samochodu.