Wbrew pozorom dobór odpowiednich opon letnich jest równie istotny, co wybór zestawu zimowego ogumienia. Pamiętaj, że nie kupujesz tylko butów dla swojego samochodu, a gwarancję bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Jakie opony letnie wybrać? Czym się kierować?

Ile czynników, które można brać pod uwagę przy wyborze opon, tyle opinii na ich temat. Jedno jest pewne – mogą być niesamowicie atrakcyjne, mieć najlepsze wyniki w różnego rodzaju testach, natomiast przede wszystkim muszą być dopasowane do naszego auta. W innym wypadku przydadzą nam się jak gumiaki na Saharze w 50 st. upale. Dlatego przygotowania do zakupu powinniśmy rozpocząć od wnikliwej lektury oznaczeń widniejących na aktualnych oponach lub instrukcji obsługi naszego automobilu.

Testy ADAC, ACE i Autobild – jakie opony wybrać?

W każdej branży istnieją organizacje, które zajmują się testowaniem produktów pochodzących od różnych producentów. Tak samo jest z branżą motoryzacyjną i corocznymi testami przeprowadzanymi na oponach różnej klasy – od tych wysokobudżetowych po te na każdą kieszeń. Miarodajność wyników jest zagwarantowana poprzez starannie wyselekcjonowane miejsca testów – przeprowadzane są w kontrolowanych warunkach, które praktycznie w skali 1:1 odpowiadają temu, co dzieje się lub może zdarzyć na drogach.

ADAC

17 milionów członków – o popularności i wiarygodności testów tego niemieckiego automobilklubu świadczy liczba zrzeszonych w nim kierowców. Co więcej? Warto wspomnieć, że ADAC jest drugą co wielkości organizacją motoryzacyjną na świecie, istniejącą nieprzerwanie od 1903 roku. Głównym celem oraz nadrzędną ideą przyświecającą ich działaniom jest kontrola i promocja transportu drogowego, sportów motorowych, a także turystyki. Dużą wagę przywiązują bezpieczeństwa podróżowania połączonego z edukacją wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli w testach ADAC zabrakło interesującego cię produktu, to warto poświęcić chwilkę na research i sprawdzić testy od organizacji takcih jak ACE, czy Autobild. Łatwo też natrafić na portale, które wręcz specjalizują się w prezentowaniu wyników testów opon.

Na czym polegają testy ADAC?

Wyselekcjonowane do testów modele opon w 90 procentach przypadków sprawdzane są w następujących kategoriach:

 • zachowanie opony na mokrej oraz suchej nawierzchni
 • generowany poziom hałasu
 • opory toczenia przekładające się na spalanie paliwa
 • droga hamowania
 • zużycie bieżnika.

Każdy z poszczególnych aspektów oceniany jest w 5-cio stopniowej skali. Warto pamiętać o niemieckim odwróconym systemie znaczeniowym poszczególnych cyferek. W tym wypadku szukamy opon z… jak najniższym ocenami.

1    –    Bardzo dobra (sehr gut)
2    –    Dobra (gut)
3    –    Zadowalająca (befriedigend)
4    –    Dostateczna (ausreichend)
5    –    Niedostateczna (mangelhaft)

Wymiana opon na letnie – polecane modele

Tak jak już pisaliśmy na świecie działa kilka organizacji, które dbając o nasze bezpieczeństwo, testują poszczególne modele ogumienia. To właśnie dzięki nim wymiana opon czasami sprowadza się do wstukania odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę Google, wybrania sklepu w najdogodniejszej dla nas lokalizacji i wybrania się z wizytą do serwisu lub wulkanizatora.

Jakie opony letnie zajmują czołowe pozycje w zestawieniach w 2018 r.?

Wg ADAC: Falken Sincera SN-832 Ecorun
Rozmiar: 12” do 15’’

Oceny w poszczególnych kategoriach:

 • Wilgoć: 2,2
 • Susza: 1,6
 • Hałas: 3,8
 • Żywotność: 2,5
 • Zużycie paliwa: 2,3

Natomiast w innych testach dobrze wypadły też poniżej prezentowane modele:

 1. Wg Autobild: Michelin Pilot Sport 4 S
  Rozmiar: 19” do 22”
 2. Wg ACE: Falken Azenis FK510
  Rozmiar: 17” do 21”

Wymiana opon za pasem, także warto już teraz zorientować się, jakie opony pasują do naszego auta, przeglądnąć wspomniane przez nas rankingi i wybrać się do zaufanego serwisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here