Większość samochodów jest wyposażona w optykę z tworzywa sztucznego. Jak wiadomo, materiał ten szybko się zużywa. Reflektory z mętnym szkłem nie tylko powodują dyskomfort podczas jazdy po zmroku, ale także zmniejszają bezpieczeństwo na drodze.
Czyszczenie lamp. Jak pozbyć się brudu i zanieczyszczeń?
Przyćmione światło może utrudnić kierowcy zauważenie pieszego lub rowerzysty, który rzadko używa na ubraniu taśmy odblaskowej. Niektórzy, kupują żarówki LED, ale one również nie zapewniają nam pożądanego rezultatu. Przez zachmurzone reflektory nadal nie ma wystarczającej ilości światła, ponieważ porysowane szkło rozprasza światło na powierzchni reflektora. Z tej sytuacji można wyjść na dwa sposoby: kupić nowe reflektory lub kupić zestaw do polerowania lamp.
Polerowanie reflektorów jest konieczne, ponieważ nawet najsilniejsze żarówki nie przebiją się w 100% przez matowe szkło. Słabe oświetlenie utrudnia kierowcom poruszanie się po drodze. Jeśli w nocy nie jest to bardzo zauważalne, to o zmierzchu, kiedy potrzebne jest najjaśniejsze światło, jest silnie odczuwalne. Wiele nowoczesnych samochodów ma w lampach przezroczysty plastik zamiast szkła. Z biegiem czasu, pod wpływem różnych czynników, przezroczystość materiału maleje, a zmętnienie staje się bardzo zauważalne (w zaawansowanych przypadkach szkło jest tak mętne, że nie widać przez niego nawet żarówek).
O ile szkło wystarczy umyć, a stanie się bardziej przezroczyste, to w przypadku plastiku taki zabieg nie da spodziewanych rezultatów. Oprócz dyskomfortu i zwiększonego ryzyka wypadku, złe światło ma jeszcze inne nieprzyjemne konsekwencje. Podczas jazdy kierowca musi patrzeć w dal, wytężając wzrok. W ten sposób męczy się znacznie szybciej niż w jasnym świetle.
Na jakość i przezroczystość świateł wpływają następujące czynniki:
- Żarówki złej jakości. Standardowa żarówka przydaje się tylko w nocy. Natomiast o zmierzchu, a nawet w deszczu, wiązka światła jest tak słaba, że wydaje się, że kierowca zupełnie zapomniał włączyć światło. Sytuację poprawi wymiana żarówek o większej jasności, na przykład LED.
- Zużycie powierzchni w wyniku narażenia na substancje ścierne podczas jazdy lub serwisowania samochodu.
- Zamglenie reflektorów w deszczową pogodę.
- W trakcie jazdy samochodu jest narażony na wpływ strumienia powietrza, który niesie różnego rodzaju zabrudzenia. Może to być kurz, piasek, muszki, kamyki itp. Przy ostrym kontakcie z plastikowymi reflektorami na szklanej powierzchni pojawiają się mikropęknięcia, jakby ta powierzchnia została przetarta grubym papierem ściernym.
- Większe kamienie, uderzając w plastik, mogą prowadzić do powstawania odprysków i głębokich pęknięć, do których wnika i zalega tam kurz.
- Często sami kierowcy przyspieszają proces zaparowywania szyb reflektorów, wycierając je suchą szmatką. W tym momencie piasek uwięziony między szmatami a plastikiem zamienia się w ziarna papieru ściernego.
Zestaw do polerowania lamp, czyli wszystko, czego potrzebujesz
Aby zapobiec pogorszeniu się jakości światła, musimy zastosować odpowiednie środki, w sklepie znajdziemy także profesjonalne zestawy do polerowania lamp. Polerowanie reflektorów w domu może wykonać każdy właściciel samochodu, nawet bez zaawansowanego profesjonalnego sprzętu lub specjalnych umiejętności. Przyda się nam wiertarka, śrubokręt, szlifierka. Ważne jest, aby posiadały regulator prędkości. W zależności od stopnia uszkodzenia (w przypadku obecności wiórów i głębokich rys wymagany będzie papier ścierny o ziarnistości 600), do pracy końcowej potrzebny jest papier o ziarnistości 3000-4000.
Warto wziąć pod uwagę, że sama pasta zawiera również cząstki ścierne, dlatego do pracy należy wziąć materiał nie do obróbki korpusu, ale do układów optycznych. Do polerowania szklanych reflektorów użyj specjalnej pasty zawierającej pył diamentowy.
Nie pocieraj plastiku tam i z powrotem tylko na określonej szkła. Istnieje tu ryzyko zrobienia dużego zagłębienia, które będzie trudne do usunięcia bez użycia narzędzia ściernego. Pod koniec zabiegu na szmaty nakłada się pastę i i znowu poleruje lampę. Papier należy wcześniej zwilżyć, aby był elastyczny i nie tworzył szorstkich fałd. Szlifowanie odbywa się okrężnymi ruchami w różnych kierunkach. Po polerowaniu maszynowym na powierzchnię plastikowego reflektora można nałożyć warstwę ochronną lakieru akrylowego. Zapobiegnie szybkiemu pojawianiu się otarć.