Alkomat to takie urządzenie, w które zaopatruje się wielu kierowców, którym zależy na tym, aby zawsze prowadzić samochód w stanie trzeźwości. Urządzenie to jest bardzo dobrym wyborem dla każdej osoby lubiącej spożywać procentowe trunki. Posiadając miernik trzeźwości można zawsze po zakrapianej imprezie zbadać w kilka sekund zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie to potrafi wykonywać w pełni wiarygodne wyniki tylko wówczas, gdy właściciel potrafi o nie odpowiednio zadbać. W tym celu niezbędna jest okresowa kalibracja alkomatu.
Na czym polega kalibracja alkomatów?
Każdy alkomat działa w podobny sposób. Aby zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wystarczy dmuchnąć w ustnik. Wówczas urządzenie to przy pomocy specjalnych czujników wskazuje wysokość promili.
Alkomat to taki sprzęt, który operuje bardzo delikatnymi i czułymi sensorami. Z tego też względu wymaga on regularnego serwisu. Kalibracja powinna być wykonana zawsze wtedy, gdy istnieje taka potrzeba. Dzięki niej urządzenie działa poprawnie oraz pokazuje w pełni wiarygodne wyniki.
Kalibracja to ważny proces, który polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem tego miernika. W tym celu trzeba poddać alkomat specjalnym testom, które pomogą sprawdzić jego wiarygodność przy pomocy specjalnych symulatorów BAC. Dzięki nim można podać do alkomatu próbkę powietrza o parametrach takich jak:
– siła przepływu
– temperatura
– stałe stężenie alkoholu
Proces kalibracji powinien być wykonywany regularnie. Dzięki temu alkomat potrafi wskazywać w pełni wiarygodne wyniki i służyć niezawodnie przez bardzo długi czas. Korzystając z takiego alkomatu, każdy kierowca może być pewien, że nigdy nie prowadzi samochodu pod wpływem alkoholu.
Kiedy trzeba wykonać kalibrację miernika trzeźwości?
Nie można jednoznacznie wskazać jak często trzeba wykonywać kalibrację alkomatu. Częstotliwość tego procesu zależy od:
– rodzaju sensora znajdującego się w alkomacie
– typu alkomatu
– częstotliwości oraz sposobu użytkowania
– warunków przechowywania alkomatu
Zgodnie z zaleceniami producentów mierniki wyższej klasy należy kalibrować przynajmniej raz na pół miesięcy albo po wykonaniu ilości badań określonej w instrukcji obsługi. Z kolei jeśli chodzi o alkomaty niższej klasy, to okres ten jest nieco krótszy. Ważne jest, aby posiadany alkomat poddać procesowi kalibracji wówczas, gdy:
– wynik po wykonaniu badania osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0,00 procent
– wynik po wykonaniu badania osobie spożywającej wcześniej alkohol wskazuje wynik 0,00 procent
– miernik podczas wykonywania testu nie reaguje w jakikolwiek sposób
– gdy na jego wyświetlaczu pojawia się napis CAL
– alkomat przez dłuższy czas był przechowywany w temperaturze innej niż wskazuje instrukcja obsługi
Kalibracja to ważny proces, który daje gwarancję prawidłowych odczytów wykonywanych badań.