Każdy kierowca wie, że dbanie o samochód z zewnątrz jest ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale również z troski o samo auto. Jeśli prowadzisz zabrudzony pojazd, to jesteś też słabiej dostrzegalny na drodze – zachlapane światła sprawiają, że widoczność znacznie się zmniejsza, kierowca istotnie mniej widzi na drogę . Dodatkowo mocne zabrudzenia mogą też ograniczać widoczność w lusterkach oraz szybach, a to sprawia, że jazda staje się bardziej niebezpieczna.
Jak myć samochód?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mycie samochodu na własnej posesji jest… zakazane! Reguluje to ustawa o utrzymywaniu czystości i porządku w gminach: „Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami można przeprowadzać pod warunkiem, że ścieki odprowadzane są do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych po przejściu przez osadnik. Zabrania się odprowadzania ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi”. Mandat za niestosowanie się do ustawy może wynieść nawet 500 złotych, a ich wystawianiem zajmuje się straż gminna czy miejska. Ma to związek z ochroną środowiska – toksyny i zabrudzenia, które spłukujemy z samochodu wraz z wodą wymieszaną z płynem mogą wniknąć do gleby, a stąd przedostać się do roślin czy np. upraw. Z tego względu nie wolno myć samochodu na własną rękę – można robić to jedynie na samoobsługowej myjni.
Warto zastanowić się jednak, czy rzeczywiście taka myjnia jest najlepszym rozwiązaniem? Okazuje się, że niekoniecznie. Takie myjnie są zawsze nastawione na czas – kierowcom zależy na tym, by oszczędzić, więc zamiast skupić się na dokładnym myciu samochodu, wolą w jak najkrótszym czasie zrobić jak najwięcej rzeczy. Przynosi to negatywne efekty – samochód często nie jest dokładnie umyty, ponieważ część osób skupia się na górnych partiach, zapominając np. o nadwoziu, a ponadto na aucie często pozostają smugi. Dodatkowo licznik czasu pozostałego do końca mycia często oszukuje, w rzeczywistości czas na cykl jest krótszy niż podany.
Dużym minusem myjni samoobsługowych są też kolejki – kierowcy bardzo często jeżdżą na myjnie o podobnych porach (np. gdy wracają z pracy lub gdy zbliża się okres świąteczny). Wiele osób zniechęca kilkunastominutowe czekanie na umycie samochodu, dlatego ostatecznie rezygnują z czyszczenia i wracają do domu brudnym autem. Kolejną wadą jest jakość środków chemicznych, które są stosowane – nie domywają samochodu wręcz odwrotnie, brudzą je oraz pozostawia smugi.
Profesjonalna myjnia dla twojego samochodu
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z profesjonalnej myjni. Nie jest ona nastawiona na automatyzację, ale na klienta – pracują tam ludzie, którzy używają wyspecjalizowanej techniki. Dzięki niej twoje auto zostanie dogłębnie wyczyszczone. Dodatkowo w profesjonalnych myjniach można również skorzystać z czyszczenia wnętrza samochodu. To może być przydatna opcja na przykład dla rodzin z dziećmi – z maluchami samochód brudzi się znacznie szybciej. Warto dbać o estetykę i komfort jazdy, a to zapewnia między innymi odświeżony, pachnący samochód. Na profesjonalnej myjni fachowcy nie tylko zadbają o czystość twojego auta, ale również zajmą się ochroną lakieru. Błyszczący, zadbany lakier jest ważny dla wielu kierowców. I nic dziwnego, w końcu można powiedzieć, że lakier to niejako wizytówka naszego auta – każdy chce, by jego pojazd prezentował się jak najlepiej (i, co równie ważne – służył jak najdłużej).
Podsumowując – jeśli chcesz mieć zadbany samochód, raczej unikaj korzystania z samoobsługowych myjni. O wiele lepszym rozwiązaniem jest oddanie auta w ręce fachowców, którzy będą wiedzieli, jak zadbać o niego w możliwie najlepszy sposób. Zastosują profesjonalne produkty czyszczące, które w żaden sposób nie uszkodzą karoserii. Wiedzą jaką czynność wykonać przy niestandardowych zabrudzeniach, dzięki czemu zyskasz pewność, że cały proces czyszczenia przebiegnie bez zarzutu. Dziś profesjonalne myjnie często również są otwarte praktycznie przez cały dzień, więc nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem dogodnej dla ciebie godziny.
Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości właścicieli firmy Ecopless z Pszczyny.