Jakie są dopuszczalne promile w europie?

Ilość dopuszczalnych promili w poszczególnych krajach europejskich jest zróżnicowana. Planując wakacyjne wojaże, warto się zaznajomić bliżej z przepisami, ponieważ niezależnie od dozwolonej wartości kary za jej przekroczenie mogą być bardzo dotkliwe. Oprócz obowiązującego limitu dla wszystkich kierowców niektóre kraje różnicują przepisy – dotyczy to szczególnie młodych kierowców, motocyklistów i prowadzących inne jednoślady, a także kierowców zawodowych podczas pracy.

Jak jest u sąsiadów ?

Słowacy i Czesi, pomimo swojego zamiłowania do piwa nie tolerują nawet najmniejszej obecności alkohol we krwi kierowcy. U wschodnich sąsiadów – na Litwie, Ukrainie i Białorusi, a nawet w Rosji również obowiązuje 0,00 promila. Często podróżujemy autami do Chorwacji i Rumunii – tam też obowiązuje zerowy limit, podobnie jak na Węgrzech, przez które zazwyczaj przejeżdżamy po drodze. Oprócz wyżej wymienionych spożywanie alkoholi nawet w najmniejszych ilościach jest całkowicie zabronione w Albanii i Estonii.

Dość skomplikowane są przepisy niemieckie. Wprawdzie stan po spożyciu alkoholu to dopiero 0,5 promila, ale pod warunkiem przestrzegania przepisów ruchu drogowego. W razie wykroczenia limit zmniejsza się do 0,3 promila, a kierowca popełnia przestępstwo.

Przepisy zbliżone do polskich

Taki sam limit promili jak w Polsce obowiązuje w Szwecji i Norwegii. Jednak najmniejsze przekroczenie 0,2 promila skutkuje bardzo wysoka grzywną.

Poznaj dopuszczalne promile w europie

0,5 promila – czy to dużo ?

Przekroczenie tej wartości w Polsce kwalifikuje się już jako przestępstwo, w większości krajów europejskich jest to dopuszczalna granica. Istnieją jednak różne wyjątki i pułapki prawne, dlatego lepiej po prostu zrezygnować z wina lub piwa do obiadu. Są 4 kraje, które stosunkowo łagodnie podchodzą do spożywania alkoholu przez kierowcę – są to Włochy, Anglia, Malta, Luksemburg i Szwajcaria. Przy limicie 0,8 promila być może kieliszek wina nie zaszkodzi, ale lepiej nie eksperymentować z kolejnymi. Indywidualna zdolność do „spalania” alkoholu może być bardzo różna. Zależy ona nie tylko od wagi ciała, ale również od stanu zdrowia i ogólnej formy organizmu. Pamiętajcie, że w dalekiej podróży jesteśmy zazwyczaj zmęczeni i niewyspani,co może spotęgować działanie jednego, niewinnego drinka.

Jakie konsekwencje ponosi kierowca za przekroczenie limitu promili w Europie ?

Trudno w skrócie uogólnić regulacje prawne kilkudziesięciu krajów. Wszędzie grożą kary finansowe, średnio można przyjąć, że zaczynają się od 500 EUR. Nietrzeźwemu kierowcy grożą też różne kary dodatkowe. A oto kilka przykładów szczególnie surowych kar: zatrzymanie prawa jazdy połączone z zakazem czasowym zakazem prowadzenia pojazdu na terenie danego kraju, konfiskata auta, skierowanie na specjalne testy. W niektórych krajach kary finansowe są wyjątkowo drastyczne – na przykład na Węgrzech kierowanie w stanie upojenia alkoholowego może kosztować nawet milion złotych!

Prowadzenie auta po alkoholu zawsze jest ryzykiem, a twierdzenie typu „Włosi wszyscy piją wino i jeżdżą” to niebezpieczne upraszczanie problemu.

Dla większej pewności warto wyposażyć się w alkomat osobisty, który przykładowo możecie znaleźć na stronie: https://alkotester.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here