Filtry samochodowe

Jednostka napędowa samochodu polega na jakości różnorodnych płynów technicznych, takich jak olej, paliwo, a także powietrze. Oczyszczanie paliwa, oleju oraz powietrza dostarczanego do silnika pomaga w zapewnieniu jego niezawodności oraz w pełni prawidłowej pracy. Dlatego układy smarowania, paliwowe i dostarczające powietrze wyposażone są w filtry. Filtry wyłapują nieczystości: pył, zanieczyszczenia, produkty zużycia silnika, itp. Zazwyczaj samochód wyposażony jest w 4 rodzaje filtrów:

  • Filtry powietrza. Są to okrągłe lub prostokątne obudowy, w których znajduje się posiadające wiele plis włóknina. Czasami filtr jest wzmacniany metalową siatką. Dzięki dużej ilości plis powierzchnia robocze elementy filtrującego jest znacznie większa – tym samym zwiększona jest także wydajność filtrowania. Dane filtry instalowane są przed kolektorem dolotowym oraz przepustnicą. Czyste powietrze umożliwia silnikowi na uzyskanie wystarczającej ilości tlenu do wytworzenia prawidłowej mieszanki powietrzno-paliwowej; dlatego niezbędna jest wymiana filtra powietrza w odpowiednich interwałach czasowych.
  • Filtry paliwa. Są one podzielone na filtry wstępne oraz filtry drobnego filtrowania. Zazwyczaj filtry wstępne zamontowane są nad bakiem paliwa. Dane filtry pomagają w usunięciu ciał obcych, które znajdują się w paliwa. Z kolei filtry do drobnego filtrowania zainstalowane są w przewodzie paliwowym pod maską lub do spodu nadwozia.
  • Filtry oleju. Dane filtry zamontowane są bezpośrednio w silniku i wyłapują cząsteczki zużycia silnika oraz inne zabrudzenia z układu smarowania jednostki napędowej. Wszyscy producenci samochodów zalecają wymianę danego filtra wraz z wymianą oleju silnikowego.
  • Filtry kabinowe. W ostatnich latach niektóre samochody zostały wyprodukowane bez filtrów kabinowych. Aktualnie praktycznie każdy samochód posiada fabrycznie zainstalowany filtr kabinowy. Oczyszcza on powietrze zasysane do wnętrza przedziału pasażerskiego z różnorodnych ciał obcych, takich jak pył, piasek, owady, pyłki roślinne, itp. Materiał filtrujący danych filtrów jest podobny do tego, z którego wykonane są filtry powietrza silnika. Poza tym na stronie internetowej Autoczesciexpert.pl dostępne są modele zawierające cząsteczki aktywnego węgla, który umożliwia jeszcze dokładniejsze oczyszczenie powietrza i zmniejszenie obecności nieprzyjemnych zapachów zasysanych z zewnątrz samochodu. Interwały wymiany wszystkich filtrów znajdujących się w Twoim samochodzie określone są w jego instrukcji obsługi. Montuj wyłącznie wysokiej jakości części, dzięki którym zapewnisz prawidłową pracę wszystkich podzespołów swojego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here