Zapraszamy do skorzystania z poniższych porad, dzięki którym dowiesz się w jaki sposób najlepiej dobrać łączniki śrubowe w zależności od wymagań określonego mocowania. Być może dla niektórych osób wydaje się to oczywiste – śruba, dwa lub więcej elementów i wystarczy to teraz połączyć. Nic bardziej mylnego. Tylko pozornie każda śruba wydaje nam się być jednakowa. Lepiej bardzo uważać, by nie uzyskać efektów odwrotnych do zamierzonych.
Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, czy na dane połączenie będą miały wpływ duże siły statyczne i dynamiczne. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to niezbędne jest podanie w specyfikacji oprócz średnicy i długości również materiału, z jakiego musi być wykonana śruba. Zastanówmy się w tym miejscu, co mogłoby się wydarzyć, gdyby zastosować materiał ST4 do przykręcenia panewek silnika samochodowego. Z pewnością daleko nie dojechalibyśmy takim autem. Mocowanie szybko rozpadnie się, a dodatkowo będziemy musieli włożyć wiele pieniędzy w naprawę. Do takiego rozwiązania niezbędna okazuje się stal maszynowa, ponieważ charakteryzuje się ogromną wytrzymałością. Gwint natomiast musi być drobnozwojowy, wzmacniający łącze. Pamiętajmy o zabezpieczeniu – bardzo istotnym elemencie mocowania, które zapobiegnie przed odkręcaniem się nakrętki lub śruby w czasie pracy silnika. Można to zrobić na różne sposoby, np. stworzyć otwór w łbie i zamocować specjalnym drutem, użyć specjalnych podkładek, które po przykręceniu śruby kluczem dynamometrycznym odkształcają się, uniemożliwiając jej obrót.
Kolejna metoda to użycie stożkowatego zakończenia łba, które klinuje połączenie. Jest to z pewnością najlepszy i sprawdzony sposób stosowany w wielu silnikach. Dzięki niemu samochód będzie działał sprawnie i uniknie wielu awarii. W przypadku tego rozwiązania musimy zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość, a nie na odporność na korozję, ponieważ elementy umieszczone są w oleju silnikowym zapobiegającym korozji. Ważne jest, by jednak dobrać śruby pokryte cynkiem, gdy zajmujemy się konstrukcją pracującą na zewnątrz. Inne łączniki będą używane w przemyśle spożywczym, a jeszcze inne w wytwórni kwasu siarkowego, natomiast w szczególnie agresywnych środowiskach warto dobrać łączniki z materiałów nierdzewnych. Każdy element należy dobierać w zależności od środowiska chemicznego.
Zwracajmy uwagę przy zakupie śrub na to, czy posiadają one certyfikat jakości. Dowiemy się z niego wielu przydatnych informacji jak choćby parametrów łącznika czy producenta.
Artykuł dostarczył sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący wysokiej jakości falowniki – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/85-automatyka/falowniki