monitoringu floty

Na rynku istnieje już wiele udogodnień, dzięki którym menadżer floty może kontrolować swoje pojazdy. Monitorowanie floty jest skuteczniejsze dzięki zastosowaniu rozwiązań telematycznych. Pozwalają one na kontrolę stanu aut oraz przebywanych przez nie tras, analizę stylu jazdy czy generowanie raportów, pozwalającym na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i wdrożenie zmian dotyczących eksploatacji pojazdów.

Systemy monitorowania pojazdów

Każdy system monitoringu floty polega na zainstalowaniu w pojeździe lokalizatora, który pobiera sygnał GPS. Niewielkich rozmiarów kostka pobiera wszystkie dane o położeniu i stanie technicznym samochodu. Montaż polega tylko i wyłącznie na podpięciu urządzenia do gniazda diagnostycznego. Dane są bezpośrednio przesyłane do systemu a przedsiębiorstwo ma do nich dostęp na swoim panelu. Takie rozwiązanie posiada wiele przydatnych możliwości. Wśród nich wymienia się:

  • dane na temat aktualnej trasy,
  • podgląd statusu pojazdu,
  • dostęp do wielu parametrów auta,
  • kontrola czasu pracy kierowców,
  • tworzenie raportów,
  • dostęp do historii danych.

Ułatwienia

System zarządzania flotą pomaga kadrze kierowniczej w ewidencjonowaniu nie tylko pojazdów ale także czasu pracy pracowników. Dzięki takiemu programowi z łatwością można naliczyć wypłatę i wykonać inne niezbędne czynności, należące do działu kadr. W użyciu jest także kalendarz, usprawniający funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości. Można zaplanować dzień badania technicznego, wymiany części czy sprawdzić datę wygaśnięcia polisy ubezpieczeniowej. Każdy pracownik ma dostęp do parametrów własnego pojazdu.

Zarządzanie flotą jest doskonałym sposobem na redukcję kosztów utrzymania firmy na wielu płaszczyznach. Monitoring pojazdów gromadzi dane na temat stylu jazdy pracowników, szczególnie uważnie zapisując momenty gwałtownego przyspieszenia i hamowania. Sprawdzany jest poziom narażania przedsiębiorstwa na mandaty poprzez analizę prędkości. Zbyt duża prędkość i dynamika jazdy mają wpływ na zwiększone spalanie, o czym świadczą przeprowadzane badania.

Ograniczone zostają także koszty serwisowania samochodów. Zmniejszenie usterek będzie spowodowane spokojniejszą i bezpieczniejszą jazdą, dzięki analizie stylu jazdy i zmianie nawyków kierowców.

Dostępność do statystyk kierowców będzie przyczyną zmiany stylu jazdy niektórych pracowników. Stworzenie rankingu na tej podstawie daje możliwości wprowadzenia różnego rodzaju konkursów w firmie, mających na celu nagrodzenie najlepszych kierowców.

Monitoring floty posłuży także do wyegzekwowania czasu posiadania pojazdu poza godzinami pracy. Wszystkie trasy, na które pracownik nie otrzymał pozwolenia są zapisywane w systemie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here