Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Jak mieć pewność, że nasz pozostawiony na parkingu samochód będzie na nas czekał po powrocie z urlopu? Jak na czas pobytu w innym mieście zabezpieczyć nasze auto przed kradzieżą? Oto częste dylematy związane z podróżowaniem, w naszym artykule opisujemy rozwiązanie na te problemy: lokalizator pojazdów! Sprawdźmy, jakie są możliwości tego urządzenia.

Jak działa lokalizator pojazdu?

Wyjaśnijmy na początek jak działa takie urządzenie. Wykorzystuje ono technologię GPS do określenia lokalizacji pojazdu. Tutaj, z racji bezpieczeństwa, namierzenie jest z precyzją do 5 metrów. W użytku prywatnym jest do dokładność całkowicie wystarczająca.

A w jaki sposób jest nam przekazywana ta informacja? Lokalizator pojazdu wysyła współrzędne geograficzne swojego położenia, co następnie jest nakładane na mapę terenu. Czy jest to raport sms, mail, aplikacja na telefon czy platforma internetowa, to już zależy od zakupionego przez nas modelu. Wiele urządzeń daje możliwość wyboru między tymi wariantami.

Niektóre lokalizatory pojazdu mogą zostać zaprogramowana na detekcję ruchu i wysłanie alertu. Dzięki temu, jeśli nasz samochód znajdzie się poza wyznaczonym przez nas obszarem, to automatycznie otrzymamy o tym powiadomienie. Mamy wtedy możliwość szybkiej reakcji na takie zdarzenie, możemy też sprawdzić, dokąd zostało zabrane nasze auto.

Jaki lokalizator pojazdu wybrać?

Jeśli chodzi o urządzenia do namierzania samochodów, to możemy wybierać między dwoma podstawowymi rodzajami: działającymi autonomicznie oraz tymi, które wymagają abonamentu. Niewątpliwą zaletą tych drugich jest wsparcie producenta, natomiast zakup pierwszego typu oznacza, że pełną funkcjonalność urządzeń mamy dożywotnio.

Zacznijmy od urządzeń ze wsparciem. Lokalizator GPS GL-300W z systemem AlfaTrack za około 1 300 złotych. W tym przypadku dokładność lokalizacji wynosi do 2 metrów ponieważ system GPS wsparty jest lokalizacją GLONASS. W trybie czuwania lokalizator pracuje do 7 dni, natomiast w trybie pracy ciągłej do 4 dni.

W cenie jest aplikacja na telefon, za pomocą której możemy śledzić położenie pojazdu z dowolnego miejsca na świecie. Dodatkowo sami możemy wybrać rodzaj map (Google Maps, Gurtam Maps, OpenStreetMap i inne), na których ma nam się wyświetlać lokalizacja.

Modelem innego typu jest lokalizator GPS śledzący na żywo: MEITRACK MT90 ze wsparciem dla systemu GLONASS za niecałe 700 złotych. Tutaj mamy wybór pomiędzy raportami SMS a na stronę internetową. Komendy wydaje się urządzeniu za pomocą wiadomości tekstowych.

Czas pracy jest w tym wypadku krótszy i wynosi 14 godzin w czasie pracy ciągłej, a w trybie eco do 45 godzin. Lokalizator ten można jednak podłączyć do zasilania 12V.

Większy wybór modeli można znaleźć na stronie https://www.alfatronik.com.pl/lokalizacja-pojazdow-c-9_35.html. Lokalizator pojazdów może służyć jednak nie tylko do ochrony samochodów!

Lokalizatory GPS dla rowerów

Właściciele rowerów cały czas mają problem z odpowiednim zabezpieczeniem swoich pojazdów. Pomocny może być lokalizator GPS do roweru Spybike ukryty w szpicy. Dzięki temu łatwo będzie namierzyć naszą własność w razie kradzieży.

Już nie musimy się martwić o bezpieczeństwo  samochodów i rowerów podczas wakacji. Lokalizatory pojazdów zapewnią nam komfort wypoczynku podczas urlopu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here