Jaki samochód będzie najlepszy dla młodego kierowcy

Pierwszy samochód zazwyczaj stanowi okazję do przetarcia szlaków i nabrania doświadczenia za kierownicą. Nie warto inwestować w nowy i droższy pojazd, skoro w pierwszych latach po uzyskaniu prawa jazdy sporym obciążeniem będą składki za ubezpieczenie OC. Czym powinien charakteryzować się idealny pojazd dla młodego kierowcy? Jakie ciekawe auta są dostępne na rynku wtórnym w budżecie do 15 000 zł?

Mały i łatwy w prowadzeniu

Mniejsze samochody są naturalnie łatwiejsze w prowadzeniu, co mniej doświadczonym kierowcom może zrobić sporą różnicę. Dotyczy to zresztą nie tylko poruszania się po drodze, ale również parkowania. Młodzi kierowcy powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na samochody miejskie i kompaktowe, które spełniają ten warunek, a jednocześnie są tańsze.

Niskie składki OC

Nie bez znaczenia pozostaje wysokość składek OC. Osoby, które posiadają prawo jazdy dopiero od niedawna i reprezentują przedział wiekowy 18-26 lat płacą za ubezpieczenie nawet kilkukrotnie więcej od doświadczonych i legitymujących się pokaźnymi zniżkami kierowców. Wybierając samochód, warto zwrócić uwagę na pojemność silnika. Im jest ona niższa, tym mniej płaci się za ubezpieczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę także na przebieg. Gdy jest wysoki, stawka idzie w górę. Aby zredukować cenę OC, warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert, co umożliwia internetowy kalkulator ubezpieczeniowy KioskPolis. Warto przeczytać także poradnik: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/

Popularnym rozwiązaniem jest współwłasność auta z bardziej doświadczonym za kierownicą – zazwyczaj członkiem rodziny, co znacznie obniża wysokość składki.

Ograniczony budżet

Nawet jeśli młody kierowca dysponuje pokaźnym budżetem, nie warto wydawać zbyt wiele na nowy samochód. W końcu stanowi on okazję do zbierania doświadczeń, a ewentualne kolizje nie doprowadzą do dużych strat finansowych. Dobrym wyborem są popularne modele ze względu na niższe koszty naprawy. Jednak dobrze utrzymany używany samochód do 15 000 zł nie powinien psuć się zbyt często. Oto najciekawsze propozycje dla młodych kierowców!

Przegląd interesujących modeli!

Wśród aut miejskich dużą popularnością wśród polskich kierowców cieszy się Toyota Yaris pierwszej lub drugiej generacji. Samochód postrzegany jest jako długowieczny, przede wszystkim ze względu na wytrzymałe silniki benzynowe o pojemności 1.0 lub 1.3, które będą dobrym wyborem także z powodu niższego OC. Niewielkie gabaryty pojazdu pozwalają łatwo manewrować nim w miejskiej dżungli.

Jeszcze częściej na polskich drogach spotykamy Skodę Fabię pierwszej i drugiej generacji. Auto nie jest postrzegane jako doskonałe, ale ma swoje zalety. W porównaniu do innych pojazdów z tego segmentu charakteryzuje się dość przestronnym wnętrzem, a na uwagę zasługują także bardzo niskie koszty naprawy. To budżetowa opcja dla osób, którym nie zależy zbytnio na estetyce samochodu.

Równie godną uwagi opcją jest Fiat Panda II produkowany do 2012 roku. Do głównych zalet tego modelu należą prosta konstrukcja, łatwa dostępność części zamiennych, przyzwoite silniki benzynowe, przestronne wnętrze i ergonomia prowadzenia samochodu. Warto jednak poszukać Pandy w bogatszej wersji, ponieważ podstawowe wyposażenie często nie uwzględnia nawet wspomagania kierownicy, co może stanowić pewien problem.

Segment wyżej, na młodych kierowców dysponujących budżetem do 15 000 zł, czeka między innymi Kia Cee’d pierwszej generacji. Właściciele tych pojazdów są zwykłe zachwyceni wygodą ich prowadzenia. Ten kompaktowy samochód nieźle sprawdzi się nawet w roli auta rodzinnego. Wśród typowych wad auta należy jednak wymienić niskiej jakości lakier i słabe zabezpieczenie przeciw korozji.

Młodym miłośnikom klasyki z pewnością przypadnie do gustu Volkswagen Golf V. To dosyć przestronne auto, które ma w Polsce wielu zwolenników. Na uwagę zasługuje całkiem dynamiczny silnik benzynowy 1.6, a na rynku wtórnym często można spotkać modele wyposażone w instalację gazową. Auto nie uchodzi za awaryjne, a koszty na ewentualnych napraw nie wymagają zazwyczaj zatrważających nakładów finansowych.

Ford Focus II stanowi także bardzo popularny wybór wśród polskich kierowców. Auto bardzo wygodnie się prowadzi, ze względu na dopracowane zawieszenie. Na rynku nie brakuje modeli w różnych wersjach nadwozia: sedan, coupe i kombi. Podobnie jest z silnikami, a młodemu kierowcy można polecić np. jednostkę benzynową 1.6 o mocy 100 KM, która zapewni satysfakcję z jazdy. Kupując ten model Forda, warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne ogniska korozji.

Młodzi kierowcy mają spory wybór cieszących się dobrą opinią aut używanych. Warto zadbać o komfortowe prowadzenie pojazdu, niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Po zebraniu pierwszych doświadczeń przyjdzie czas na zakup wymarzonego auta!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here