Kiedy wymieniać płyny w samochodzie?

Każdy samochód posiada płyny eksploatacyjne, które należy systematycznie wymieniać, aby zagwarantować sobie komfortową i bezpieczną jazdę. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie funkcje pełnią poszczególne płyny eksploatacyjne i kiedy należy je wymieniać.

Olej silnikowy

Jednym z najważniejszych płynów w każdym aucie jest oczywiście olej silnikowy, który odpowiada za prawidłowe smarowanie silnika. Niestety olej narażony jest na bardzo trudne warunki eksploatacyjne, dlatego też bez regularnej wymiany nie będzie spełniał swojej roli. Olej podczas swojej pracy zbiera bardzo dużą część zanieczyszczeń w komorze oraz opiłki metalu. Producenci samochodów w większości przypadkach zalecają, aby olej silnikowy wymieniać przynajmniej raz w roku. Mechanicy zalecają z kolei, aby olej silnikowy wymieniać zawsze po przejechaniu ok. 15 – 30 km.

Olej w skrzyni biegów

Pamiętać należy również o wymianie oleju w skrzyni biegów. Na rynku motoryzacyjnym jest bardzo wiele opinii i wielu kierowców poważnie zastanawia się, czy ten olej w ogóle należy zmieniać. Odpowiedź na to pytanie brzmi – oczywiście TAK. Olej w skrzynie biegów jest również narażony na bardzo trudne warunki eksploatacyjne, tak samo zresztą jak i olej silnikowy. Jeżeli posiadamy skrzynię manualną, to olej należy wymieniać od 40 do 120 tys. kilometrów. Jeżeli posiadamy automatyczną skrzynię biegów, to olej warto zmieniać po przejechaniu 60-100 tys. kilometrów.

Płyn hamulcowy

Kierowcy muszą pamiętać również o sprawdzaniu płynu hamulcowego, który może bardzo poważnie narazić nasze bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem. Stary płyn hamulcowy powoduje stopniową utratę podstawowych właściwości naszych hamulców, dlatego też jego wymiana jest wręcz koniecznością. Jeżeli nie będziemy systematycznie zmieniać płynu hamulcowego, to należy liczyć się również z tym, że tarcze, klocki i przewody hamulcowe ulegać będą bardzo szybkiej korozji. Płyn hamulcowy najlepiej wymieniać co dwa lata, albo po przejechaniu około 60 tys kilometrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here