Osoby, które obawiają się, że ich samochód nie odpali podczas mroźnej zimy, powinny jak najszybciej wymienić stary akumulator na nowy. Pamiętać należy również i o tym, że wymianę akumulatora możemy przeprowadzić samodzielnie bez pomocy profesjonalnego mechanika. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo nie tylko jak wymienić akumulator, ale również o czym należy pamiętać, aby nie popełnić podstawowych błędów.
Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów
W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zbudowane są z specjalnych ołowianych ogniw galwanicznych, czyli nowoczesnych elektrod zanurzonych w całości w elektrolicie. Akumulatory tego typu mają praktycznie zastosowanie we wszelkiego typu pojazdach. Największą zaletą akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest bardzo niska cena oraz jakość, która zaspokoi oczekiwania niezbyt wymagających kierowców. W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się również akumulatory AGM, które są bardzo podobne do baterii żelowych. Akumulatory AGM zamiast żelu korzystają z specjalnych włókien szklanych nasączonych elektrolitem. Akumulatory tego typu posiadają bardzo niewielkie rozmiary i charakteryzują się doskonałą odpornością na uszkodzenia.
Temperatura otoczenia
Wymieniając akumulatory musimy pamiętać przede wszystkim o temperaturze otoczenia, która ma olbrzymi wpływ na pracę akumulatorów każdego typu. Przy dodatnich temperaturach sprawność naszego akumulatora zawsze w 100% będzie zaspokajać potrzeby silnika. Problemy oczywiście zaczynają się pojawiać przy bardzo dużym mrozie. Szacuje się, że baterie mogą stracić nawet połowę swojej sprawności, a co najgorsze potrzeby silnika są dwukrotnie większe.
O czym należy pamiętać
Przy wymianie akumulatora należy bardzo dokładnie zapoznać się z etykietami, na których dokładnie opisano masę oznaczeń, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na pracę akumulatora. Jeżeli dokładnie zapoznamy się z informacjami na etykiecie, to bez żadnego problemu wybierzemy optymalny akumulator do naszego samochodu. Pamiętać należy głównie o tym, aby odpowiednio odczytać napięcie akumulatora, które podawane jest powszechnie w woltach. W dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się napięcie 12 V.
Natomiast jeśli planujesz wymienić akumulator w motorze (https://gmoto.pl/akumulatory-12v,15/) musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których napiszemy w kolejnym artykule.