Na co należy zwrócić uwagę przy wymianie akumulatorów przed zimą?

Osoby, które obawiają się, że ich samochód nie odpali podczas mroźnej zimy, powinny jak najszybciej wymienić stary akumulator na nowy. Pamiętać należy również i o tym, że wymianę akumulatora możemy przeprowadzić samodzielnie bez pomocy profesjonalnego mechanika. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo nie tylko jak wymienić akumulator, ale również o czym należy pamiętać, aby nie popełnić podstawowych błędów.

Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów

W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zbudowane są z specjalnych ołowianych ogniw galwanicznych, czyli nowoczesnych elektrod zanurzonych w całości w elektrolicie. Akumulatory tego typu mają praktycznie zastosowanie we wszelkiego typu pojazdach. Największą zaletą akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest bardzo niska cena oraz jakość, która zaspokoi oczekiwania niezbyt wymagających kierowców. W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się również akumulatory AGM, które są bardzo podobne do baterii żelowych. Akumulatory AGM zamiast żelu korzystają z specjalnych włókien szklanych nasączonych elektrolitem. Akumulatory tego typu posiadają bardzo niewielkie rozmiary i charakteryzują się doskonałą odpornością na uszkodzenia.

Temperatura otoczenia

Wymieniając akumulatory musimy pamiętać przede wszystkim o temperaturze otoczenia, która ma olbrzymi wpływ na pracę akumulatorów każdego typu. Przy dodatnich temperaturach sprawność naszego akumulatora zawsze w 100% będzie zaspokajać potrzeby silnika. Problemy oczywiście zaczynają się pojawiać przy bardzo dużym mrozie. Szacuje się, że baterie mogą stracić nawet połowę swojej sprawności, a co najgorsze potrzeby silnika są dwukrotnie większe.

O czym należy pamiętać

Przy wymianie akumulatora należy bardzo dokładnie zapoznać się z etykietami, na których dokładnie opisano masę oznaczeń, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na pracę akumulatora. Jeżeli dokładnie zapoznamy się z informacjami na etykiecie, to bez żadnego problemu wybierzemy optymalny akumulator do naszego samochodu. Pamiętać należy głównie o tym, aby odpowiednio odczytać napięcie akumulatora, które podawane jest powszechnie w woltach. W dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się napięcie 12 V.

Natomiast jeśli planujesz wymienić akumulator w motorze (https://gmoto.pl/akumulatory-12v,15/) musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których napiszemy w kolejnym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here