Zakup używanego samochodu w Polsce to zjawisko bardzo powszechne. Nie możemy się temu dziwić, w końcu nowe pojazdy kosztują dużo, do tego dość szybko tracą na wartości w ciągu kilku pierwszych lat. Jak jednak kupić samochód, który będzie spełniał nasze oczekiwania i jak po prostu nie dać się oszukać sprzedawcy? Zapraszamy do dalszej lektury!

Przede wszystkim, pamiętajmy o tym, że decydując się na pojazd nawet za 20 czy 30 tys. zł wcale nie możemy być pewni, że jest to pojazd naprawdę sprawny, w stanie deklarowanym przez sprzedającego. Nawet w przypadku tak sporych budżetów, cały czas możemy trafić na okazy, które są po prostu mniej lub bardziej uszkodzone, zepsute lub po poważnych kolizjach czy wypadkach, swoją drogą, skrzętnie ukrytych przez sprzedawców lub poprzednich właścicieli.

Pamiętajmy również o tym, że w ogłoszeniach możemy trafić na naprawdę wiele kłamstw dotyczących danych pojazdów. Równie wiele może być niewiadomych czy niedomówień. W przypadku zakupu pojazdu używanego, zwłaszcza sprowadzanego z zagranicy, powinniśmy mieć oczy dookoła głowy i nasza czujność powinna być na najwyższym poziomie. Na co jednak konkretnie musimy zwrócić uwagę, gdy poszukujemy samochodu dla siebie?

1. Korozja

Powinniśmy zwrócić uwagę, czy ona występuje. Pamiętajmy, że nawet jej najmniejsze oznaki powinny wzbudzać nasz niepokój. Będą się one z czasem znacznie powiększać. Jeżeli mamy w planach zakup samochodu na dłużej, korozja raczej go dyskwalifikuje, przynajmniej jeżeli nie chcemy sami się nią zająć – pamiętajmy, będzie to generować znaczne koszty.

Zwróćmy uwagę na progi – tam bowiem bardzo często się ona pojawia. Warto również zwrócić baczną uwagę na podwozie danego pojazdu – czy aby i tam nie ma ona swoich źródle?

2. Wycieki

Powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy (i ewentualnie – gdzie) one występują. Warto skupić się zwłaszcza na okolicach silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego oraz układu chłodzenia. Pamiętajmy, że wszelakie wycieki oleju nie są zjawiskiem akceptowalnym, jeżeli liczymy na zakup samochodu, do którego od początku nie będziemy musieli dokładać. Wyjątkami mogą być jedynie wycieki wody z przewodów odpływowych klimatyzacji. Ewentualnie zapocenia oleju nie są jeszcze groźnym zjawiskiem – jeżeli samochód jest w okazyjnej cenie, na nie możemy przymknąć oko.

3. Zawieszenie

To kolejny aspekt, który wymaga naszej uwagi. Musimy sprawdzić jak sprawują się amortyzatory, wahacze, przekładnie czy same opony. W przypadku amortyzatorów koniecznie powinniśmy sprawdzić jak prezentuje się ich szczelność, w przypadku przekładni – czy występują jakiekolwiek luzy? Co do opon – nie skupiamy się tutaj na ogólnym ich stanie, ale na nadmiernym, nierównomiernym zużyciu. Może to bowiem wskazywać na to, że z zawieszeniem po prostu pojawiają się problemy.

4. Przebieg i historia pojazdu

Musimy zdawać sobie sprawę, że w tym wypadku wielu sprzedających, delikatnie mówiąc, nagina fakty. Pamiętajmy – książki serwisowe mogą być podrabiane, same liczniki przebiegu – po prostu cofane! I mamy czasem do czynienia z cofaniem rzędu nawet 200 tys. km! Często tyczy się to zwłaszcza pojazdów sprowadzanych, np. z Niemiec.

Powinniśmy zwrócić uwagę, czy ogólne zużycie samochodu odpowiada przejechanym kilometrom. Jeżeli tak nie jest, możemy mieć do czynienia z cofniętym licznikiem. Sprawdźmy również książkę serwisową i nigdy nie ufajmy deklaracjom, że gdzieś się zgubiła, ale samochód na 100% był cały czas serwisowany w ASO.

Profesjonalne wsparcie

To tylko cześć z rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, jeżeli kupujemy używany samochód. Co zrobić w przypadku, gdy jednak nie czujemy się na siłach sami sprawdzić wszystkich ze wspomnianych elementów? Pamiętajmy, że zawsze możemy zdecydować się na wsparcie, chociażby takie, które oferuje nam firma MobilEkspert!

W cenie od 259 zł możemy zlecić ekspertom tej firmy sprawdzenie dla nas wy branego przez siebie pojazdu! Dzięki temu będziemy pewni, że nic nie zostało przed nami ukryte. Wszystko dzięki temu, że ich pracownicy, to prawdziwi eksperci – należą do nich, chociażby, byli rzeczoznawcy!

Dodatkowo, zostanie sprawdzony dla nas dowolny samochód na terenie całej Polski! Dzięki temu oszczędzimy równie czas i pieniądze, zwłaszcza w przypadku, gdy interesuje nas samochód z drugiego końca Polski. Będziemy mogli wybrać się po niego dopiero w momencie, gdy będziemy pewni, że spełni on nasze oczekiwania.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o ofercie MobilEkspert – zapraszamy już teraz na ich stronę internetową!

mobilekspert.pl niezależna sieć ekspertów samochodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here