Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon

Właściwy wybór opon ma kluczowy wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, na które elementy należy zwrócić uwagę przy ich zakupie i jak sięgnąć po model idealnie dopasowany do osobistych potrzeb. Dowiedz się więcej i zapomnij o wszelkich kompromisach. 

Kiedy należy kupić nowe opony?

Kluczową kwestią jest regularna kontrola opon. Dzięki temu można określić, czy ich stan pozwoli bezpiecznie poruszać się po drogach. Wystarczy rzucić okiem na bieżnik, którego głębokość powinna wynosić minimum 1,6 mm. Jeżeli jest niższa, należy bezwzględnie sięgnąć po nowe ogumienie. 

Kolejnym istotnym elementem jest ciśnienie w oponach. To parametr, który wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i spalanie paliwa oraz żywotność opon. Za każdym razem należy stosować się do zaleceń producenta auta. Optymalne wartości ciśnienia można znaleźć na klapce zbiornika paliwa, w schowku czy w książce serwisowej. Jeżeli pojawiają się problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia, opona może być uszkodzona. 

Warto pamiętać, aby zawsze kupować ogumienie w polecanych punktach. Bogatą i zróżnicowaną ofertą wyróżnia się sklep internetowy Plusgum. W asortymencie znaleźć możesz np. wysokiej jakości opony bieżnikowane. Zdecydowanie warto zapoznać się z asortymentem, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie.  

Oznaczenia opon

Jeśli decydujesz się na zakup opon, zwróć uwagę na oznaczenia, które określają ich rodzaj. Na oponach przeznaczonych do jazdy zimą widnieje płatek śniegu oraz górskie szczyty. Symbol ten świadczy również o tym, że ogumienie przeszło szczegółowe testy, co stanowi gwarancję jazdy w bezpiecznych warunkach. 

Ponadto opony mogą być oznaczone symbolem – M+S (Mud and Snow), co oznacza, że sprawdzą się znakomicie podczas jazdy po błocie i śniegu. Najczęściej można spotkać ten symbol na ogumieniu amerykańskich aut, a także pojazdów terenowych. 

Warto spędzić nieco więcej czasu nad wyborem odpowiednich opon, gdyż bezpieczeństwo stanowi absolutny priorytet.

Rozmiar opon 

To kolejne z podstawowych kryteriów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup opon w rozmiarze, który widnieje na aktualnym ogumieniu. Szczegółowe informacje na temat rozmiaru można znaleźć również na klapce wlewu paliwa czy na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy. 

Zwróć uwagę, że w sklepie Plusgum możesz kupić opony w różnych rozmiarach, a tym samym sięgnąć po model idealnie dopasowany do Twojego auta. Na pewno znajdziesz idealny model dla siebie.

Indeks nośności i indeks prędkości

To kryteria ściśle ze sobą powiązane i określone są przez producenta. Indeks prędkości to maksymalna prędkość pojazdu, z jaką może on poruszać się na danym ogumieniu. Przepisy unijne mówią, że nie powinien być on mniejszy od 160 km/h. Natomiast indeks nośności określa maksymalne obciążenie jednej opony przy prędkości samochodu dopuszczonej przez producenta. Parametr ten wyrażony jest w kilogramach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here