Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem auta w leasingu, z pewnością ciekawi cię, co dokładnie można odliczyć od VATu. Na jakie zniżki oraz względy podatkowe możemy liczyć po zakupie samochodu w leasingu?

Samochód do celów prywatnych i firmowych.

Jeżeli samochód leasingowy będzie wykorzystywany do celów firmowych, ale także i prywatnych to przysługuje nam 50% zniżka VAT od wszystkich opłat dotyczących leasingu. W tej kategorii znajdują się więc: pierwsza wpłata, opłaty manipulacyjne, raty leasingu, koszty serwisowe, koszty paliwa, koszty części oraz koszty ubezpieczenia, pod warunkiem że jest ono wliczone w raty leasingowe.

Następne 50% VAT to koszty uzyskania przychodu, które mają wpływ na zmniejszenie dochodu podlegającego opodatkowaniu. Leasing finansowy posiada limit, który można wrzucić w koszty i wynosi on 20000 € dla jednego auta. Zasada ta dotyczy zarówno samochodów kupionych za gotówkę, jak i w kredycie. Leasing operacyjny natomiast nie wiąże się z żadnym limitem kwoty jaką możemy wrzucić w koszty.

Samochód wyłącznie dla firmy. 

Samochód wykorzystywany jedynie do celów firmowych pozwala na atrakcyjne odliczenie VATu. Możemy odliczyć 100% wszelkich opłat leasingowych, serwisowania, kupna części czy paliwa. W leasingu finansowym maksymalna kwota, którą możemy wrzucić w koszty to 20000 €, a nadwyżka nie jest już kosztem uzyskania przychodu.

Samochód ciężarowy ( także osobowy z homologacją ciężarową).

Samochód ciężarowy w formie leasingu to 100% odliczenia VAT od wszystkich opłat leasingowych, kosztów serwisowania, kosztów zakupu części oraz kosztów paliwa. W koszty wrzucamy kwoty netto. Leasing finansowy nie posiada żadnych limitów kwot, jakie możemy wrzucić w koszty. Możliwa jest także jednorazowa amortyzacja auta.

Nie zapomnij.

Warto pamiętać, że użytkując samochód osobowy na podstawie leasingu operacyjnego jako przedsiębiorca nie wprowadzasz go do ewidencji środków trwałych. Nie masz także możliwości amortyzowania go w czasie. To firma leasingowa dokonuje amortyzacji, ponieważ to ona jest właścicielem pojazdu przez okres trwania leasingu. Jako przedsiębiorca możesz włączyć w koszty uzyskania przychodów opłaty leasingowe oraz raty. Koszty dotyczące użytkowania samochodu osobowego są rozliczane bezpośrednio w kosztach. koszty te dotyczą zakupu paliwa, kosztów napraw, kosztów myjni, i tak dalej.

Bądź na bieżąco.

Zasady odliczania podatku VAT oraz zasady określające, co możemy wrzucać w koszty i na jakich zasadach, dość często się zmieniają, dlatego warto je śledzić na bieżąco, by wciąż mieć rękę na pulsie. Może się okazać, że w przyszłości, gdy będziemy planować leasing samochodowy, obowiązujące jeszcze niedawno zasady uległy już zmianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here