Sprzedaż samochodu a OC

Decydując się na sprzedaż samochodu, jesteśmy zobowiązani do poinformowania ubezpieczyciela o  zmianie właściciela pojazdu, w innym wypadku niestety narażamy się na koszty. Jeżeli nie dopilnujemy formalności, to na nas spadnie obowiązek opłacenia składki OC.

Każdy, kto decyduje się na sprzedaż samochodu, powinien pamiętać o tym, aby przekazać nowemu właścicielowi odpowiednie dokumenty w tym ubezpieczenie OC, zaświadczenie o badaniach technicznych oraz dowód rejestracyjny. Bardzo istotną kwestią jest również poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, najlepiej skontaktować się z firmą telefonicznie i dowiedzieć się, w jaki sposób można złożyć wniosek – mamy na to 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu

Według prawa sprzedający auto ma obowiązek przekazać ważne ubezpieczenie OC nowemu nabywcy. Oczywiście ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki na przykład ze względu na to, że nowy właściciel to kierowca niedoświadczony lub szkodowy, tak więc ryzyko wystąpienia szkody jest większe. Gdy nabywca samochodu nie jest zainteresowany korzystaniem z polisy, może wypowiedzieć umowę, przy czym nie może wystąpić nawet jednodniowa przerwa w posiadaniu ubezpieczenia, inaczej będzie to skutkować nałożeniem kary finansowej. Umowę ubezpieczeniową można w tym wypadku wypowiedzieć w dowolnym momencie. Natomiast, gdy zdecydujemy się na korzystanie z dotychczasowej polisy, musimy mieć na uwadze to, że ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Zakupu kolejnej polisy OC trzeba dokonać już samodzielnie, niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jakie obowiązki ma kupujący?

Nie tylko osoba, która sprzedaje samochód ma obowiązki, kupujący również musi dopełnić szeregu formalności. Przede wszystkim trzeba udać się do Wydziału Komunikacji w celu przerejestrowania samochodu, co można zrobić do 30 dni od dokonania zakupu pojazdu. W tym wypadku potrzebne będą następujące dokumenty: karta pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, ubezpieczenie OC, potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego.

Sprzedaż samochodu a OC to dość ważna kwestia, pamiętajmy, aby od razu po dokonaniu transakcji kupna-sprzedaży dopełnić wszystkich formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here