Świeca żarowa

Świeca żarowa to kluczowy element jednostki napędowej diesla. Różnią się od świec zapłonowych tym, że nie tworzą iskry, ponieważ paliwo diesla zapala się od wysokiego ciśnienia, służą do podgrzewania paliwa przed uruchomieniem silnika i podczas jego działania. Podgrzewanie mieszanki paliwa i powietrza zapewnia jego skuteczne odpalanie. Świece żarowe pomagają w skutecznym odpalania silnika, szczególnie przy niskich temperaturach powietrza.

Konstrukcja świecy żarowej przypomina cienki ołówek, którego obudowa posiada gwint do wkładania, na końcu którego znajduje się element grzewczy. W nowoczesnych silnikach diesla element ten osiąga w kilka sekund temperaturę 850° – 1100°C przy prądzie o napięciu co najmniej 1.2 V. W zależności od ich umiejscowienia, wyróżniamy trzy typy świec zapłonowych: montowane w przedsionku, komorze wstępnego spalania i komorze spalania (w silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa). W zależności od materiału wykonania zewnętrznej obudowy, dostępne są talowe i ceramiczne świece żarowe. Te drugie mają trwalszy element grzewczy, który jest wykonany ze specjalnego materiały o wysokim punkcie topnienia. Tego typu świece zapewniają pracę w najtrudniejszych warunkach.

Powody, dla których należy wymienić świece żarowe w silniku twojego samochodu:

1) Problemy z odpalaniem, w szczególności przy zimnym silniku,

2) Nieudane odpalanie cylindrów,

3) Niestabilny bieg jałowy,

4) Spadek mocy silnika.

Wybór nowych świec żarowych powinien być uzależniony od zaleceń producenta samochodów. W sklepie internetowym Euautoczesci.pl znajdziesz odpowiednie świece żarowe do swojego pojazdu. Jeśli planujesz samodzielnie wymienić świece żarowe, potrzebujesz klucza dynamometrycznego, gdyż ważne jest, by nie uszkodzić gwintu silnika i przedsionka i dokręcenie świecy z określonym momentem obrotowym. Przed instalacją nowej świecy żarowej, upewnij się, że gwint jest czysty. Odpowiednio dobrane świece żarowe zapewniają nie tylko niezawodne odpalanie i działanie silnika, ale również ekonomiczne zużycie paliwa i ekologiczność. Świece żarowe produkowane przez NGK, Bosch, Beru, Denso i parę innych marek, uważane są za najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here