Wielu motocyklistów zastanawia się nad stosowaniem odblasków podczas jazdy. Dużym problemem jest jednak wybór odpowiedniego rozwiązania, które będzie zapewniać zarówno dobrą widoczność, jak i wygodę. Jedną z opcji są na pewno szelki odblaskowe – dlaczego warto je wybrać?

Szelki odblaskowe – jakie mają zalety?

Czy szelki odblaskowe są dobrym i skutecznym rozwiązaniem? A może lepsza jest kamizelka lub kilka opasek odblaskowych? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy specjalistę z firmy Kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Mówiąc o szelkach odblaskowych, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na bardzo wiele modeli tego rodzaju produktów, które mogą się czasem zasadniczo różnić – sposobem zakładania, umiejscowieniem samych szelek, posiadaniem pasa itp. To oczywiście wpływa na użyteczność poszczególnych rozwiązań. Zdecydowanie największą zaletą szelek jest ich wygoda. Posiadają one bowiem solidne zapięcia oraz możliwość regulacji, dzięki czemu da się je dokładnie dopasować do kombinezonu motocyklowego, nie martwiąc się, że podczas szybkiej jazdy coś się odczepi. Dlatego też szelki odblaskowe można uznać za lepsze rozwiązanie niż kamizelki czy też wszelkie odblaski luźno montowane do ciała lub kombinezonu.

Inną ważną zaletą szelek jest ich stosunkowo duża powierzchnia, która ułatwia zauważenie motocyklisty z dużego dystansu i w trudnych warunkach, a także stosunkowo neutralny wygląd. Wielu motocyklistów rezygnuje bowiem z klasycznych kamizelek, bo całkowicie zasłaniają one ich codzienne ubrania.

Szelki odblaskowe – dlaczego powinien je mieć każdy motocyklista?

Mimo że motocykle są wyposażone we własne oświetlenie, to jednak wielu specjalistów zaleca, by kierujący nimi posiadali dodatkowe elementy odblaskowe. I mimo że żadne przepisy nie przekształcają tej opinii w obowiązujące prawo, to na pewno warto ją rozważyć. Dobre odblaski zdecydowanie poprawiają widoczność motocyklisty na drodze. O ile bowiem nawet jaskrawo ubrana osoba jest widoczna w nocy z dystansu około 40 m, to odblaski zwiększają ten zasięg do (w zależności od warunków) 150-300 m. Warto te dodać, że odległość ta jest kilkukrotnie większa w przypadku użycia świateł drogowych. Oznacza to, że kierujący innym pojazdem będzie miał kilkukrotnie więcej czasu na reakcję. Oczywiście, jak już wspomniano, każdy motocykl wyposażony jest w oświetlenie, ale nie da się ukryć, że jest ono dużo słabsze niż w przypadku samochodów – zwłaszcza z tyłu. Dlatego też duża powierzchnia szelek odblaskowych zdecydowanie ułatwia szybkie zauważenie motocyklisty w trakcie jazdy – a także na postoju! W przypadku konieczności zatrzymania się na poboczu czy po prostu awarii maszyny szelki odblaskowe pozwolą na bezpieczny odpoczynek lub prowadzenie motocykla. Zakładając ten odblaskowy gadżet każdy motocyklista zdecydowanie poprawia swoje bezpieczeństwo – w szerokim zakresie!

Szelki odblaskowe – na co zwracać uwagę?

Bez wątpienia szelki odblaskowe przydadzą się każdemu motocykliście. Warto jednak przy tym pamiętać, by nie kupować pierwszego lepszego produktu bez sprawdzenia jego parametrów i walorów użytkowych. Kiepskiej jakości szelki odblaskowe mogą bowiem być niewygodne, uwierać i przeszkadzać podczas jazdy, słabo odbijać światło czy nawet być wyprodukowane z użyciem toksycznych farb lub barwników. Dlatego też warto zwracać uwagę na następujące elementy:

  • certyfikaty posiadane przez szelki,
  • materiały z których zostały wykonane,
  • rodzaje łączeń i sposób regulacji,
  • jakość elementów odblaskowych.

Ile kosztują szelki odblaskowe?

Dobre szelki odblaskowe na motor z pewnością będą wiernym towarzyszem wielu podróży. Czy jednak ich zakup nie zrujnuje domowego budżetu?

Cena szelek odblaskowych dla motocyklistów jest oczywiście uzależniona od wielu czynników – producenta, jakości czy samego sklepu. Trzeba jednak podkreślić, że na pewno zakup takiego odblasku nie uszczupli znacząco portfela kierowcy. Nawet najlepsze szelki odblaskowe będą kosztować poniżej 50 zł, a spełniające wszystkie wymagania produkty nabyć można za około 20-25 zł. Mając na uwadze fakt, że dodatek tego rodzaju kupuje się raz na kilka lat, to suma ta naprawdę jest niczym przy wydatkach związanych z zakupem i eksploatacją motocykla – mówi specjalista z firmy kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Szelki odblaskowe są więc bez wątpienia przydatnym gadżetem dla każdego motocyklisty. Warto pamiętać, że mimo niewielkiej ceny potrafią bardzo mocno poprawić bezpieczeństwo kierującego. Na pewno więc opłaca się wyposażyć w nie już dziś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here