Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy. Elementy, które się na niego składają są elementami podlegającymi zużyciu dlatego warto o nie odpowiednio dbać i regularnie wymieniać. Najczęściej podczas eksploatacji zużywają się klocki i tarcze hamulcowe, następnie płyn i rzadziej – przewody hamulcowe.
Jaką średnicę tarczy hamulcowej wybrać?
Tarcze hamulcowe w zależności od marki i modelu różnią się średnicą. Faktem jest, że im większa tarcza tym skuteczniejsze hamowanie. Producenci bardzo często szukają kompromisu pomiędzy wielkością tarczy, skutecznością hamowania oraz ceną, właśnie dlatego decydują się na określoną średnicę. Nie zmienia to faktu, że można zamontować tarczę o innej, większej średnicy, jednak wtedy, trzeba liczyć się również ze zmianą jarzma od zacisku, klockami a czasem i wielkością felgi – większa tarcza potrzebuje więcej miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tarcz o wymiarze seryjnym.
Jakie tarcze kupić – czy najtańsze rozwiązanie jest najlepsze?
Tarcze hamulcowe są bardzo precyzyjnym elementem układu hamulcowego. Podczas wymiany sprawdza się bicie boczne tarczy – czyli wartość wychyłu tarczy, której maksymalny odchył określa się na 0,07 mm. W przypadku najtańszych tarcz hamulcowych należy pamiętać, że wartość ta będzie bliżej górnej granicy i może ją przekroczyć. Tanie tarcze hamulcowe są również mniej odporne na przegrzanie – w dłuższej perspektywie czasu mogą się odkształcić i wywołać drgania na kierownicy. Długotrwałe przegrzewanie, znacząco szybciej zużywa również inne elementy układu hamulcowego jak klocki czy płyn jednocześnie obniżając skuteczność hamowania. Tarcze hamulcowe renomowanej marki zdecydowanie lepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła oraz są znacznie odporniejsze na wszelkiego rodzaju odkształcenia.
Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
Stan tarcz można ocenić tylko poprzez pomiar ich zużycia – nie ma czujników informujących o poziomie zużycia tracz, jak ma to miejsce w przypadku klocków hamulcowych. W ocenie zużycia przydatna będzie suwmiarka, dzięki której można porównać wartość grubości tarcz z minimalną wartością zalecaną przez producenta. Poza zużyciem, może również wystąpić skrzywienie tarczy które też kwalifikuje ją do wymiany. Również bardzo mocno skorodowane tarcze hamulcowe powinny być wymienione, ponieważ skorodowany element nie tylko zużywa mocniej klocki hamulcowe, ale również mocno obniża skuteczność hamowania który zagraża naszemu bezpieczeństwu. W przypadku wymiany tarcz hamulcowych zalecamy wybór renomowanych producentów, ponieważ będzie to gwarancją skuteczności i bezproblemowej eksploatacji.
Jeśli szukasz oryginalnych tarcz hamulcowych w dobrej cenie, odwiedź sklep Ucando.pl – https://www.ucando.pl/k/tarcze-hamulcowe/U020102.