Od kilku lat szkło cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób i firm zajmujących się aranżacją wnętrz. Wielkoformatowe realizacje stanowią idealne połączenie nowoczesnego wyglądu oraz trwałości. Aby podjąć się tego typu zleceń, należy jednak w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie zaplecze techniczne swojego zakładu szklarskiego.
Wiertarki do szkła
Nowoczesne wiertarki do szkła umożliwiają nie tylko sprawną pracę, ale jednoczesne zachowanie wysokiej precyzji. Wiertarki do szkła są w pełni bezpieczne dla operatora, a dodatkowo chronią materiał poddawany obróbce. Wysokiej klasy otwornica do szkła daje duże możliwości obróbki tafli. Do najbardziej popularnych należy wiertarka dwuwrzecionowa. Tego typu sprzęt sprawdza się zarówno w przypadku standardowych, jak i znacznie wyższych tafli. Podstawową zaletą wiertarki jest fakt, że w trakcie obróbki tafli szkła operator nie musi obracać tafli górą do dołu. To znacznie poprawia ergonomię pracy i dodatkowo chroni materiał poddawany obróbce. W dłuższej perspektywie pozwala to zaoszczędzić sporo materiału. Wyposażenie wiertarki w dwa wrzeciona umożliwia wykonanie otworu w tafli za jednym „przejściem”.
Omawiając zalety wiertarek dwustronnych, warto także wyróżnić:
- automatyczny pomiar długości wierteł oraz pozycji,
- tryb szybkiej wymiany,
- posuw wrzecion i listwę załadowczą sterowane elektronicznie.
Dużą zaletą wiertarki pionowej są kompaktowe rozmiary, które pozwalają bez trudu umieścić urządzenie w dowolnym pomieszczeniu.
Więcej informacji na temat nowoczesnych wiertarek do szkła możecie znaleźć na stronie: http://expoglass.pl/wiertarki-do-szkla/.
Stoły do rozkroju szkła
Istotnym elementem wyposażenia profesjonalnego zakładu szklarskiego jest stół do rozkroju szkła. Wybierając stół do rozkroju, należy sprawdzić, czy ma on możliwość uchylenia blatu do pozycji zbliżonej do pionu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ tafle szkła, ze względu na kruchość, powinny być przenoszone w pionie. Uchylenie blatu pozwala dużo łatwiej umieścić taflę szkła na wspornikach.
Stoły do rozkroju szkła występują w kilku wersjach wymiarowych. To pozwala dopasować ich wielkość do konkretnej pracowni. Ponadto każdy stół może mieć dodatkowe wyposażenie, które znacznie ułatwia pracę i podnosi poziom bezpieczeństwa. Wśród najbardziej popularnych funkcji można wymienić:
- wysuwane wsporniki załadunku,
- ręczną lub pneumatyczną funkcję uchylania blatu,
- dodatkowe zabezpieczenie powierzchni oraz obwodu blatu,
- skrętne koła z hamulcem.
Więcej informacji na temat rodzajów i wersji wyposażenia stołów do rozkroju możecie znaleźć na stronie: http://expoglass.pl/stoly-do-rozkroju-szkla/.
Magazynowanie szkła
Organizacja magazynowania szkła ma kluczowe znaczenie ze względu na fakt, że trafiają tam gotowe produkty. Ich wartość to nie tylko koszt materiału, ale także czas poświęcony na obróbkę tafli. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i wyposażenie miejsca magazynowania szkła. Organizując pracę zakładu szklarskiego, warto pamiętać o zakupie regału na tafle szkła oraz na pasy szkła. Konstrukcja samego regału pozwala do minimum ograniczyć ryzyko uszkodzenia tafli. Regały są wykonane ze stali, ale ich powierzchnia jest zabezpieczona specjalnym filcem, który w momencie kontaktu z taflą szkła chroni ją przed zarysowaniem lub pęknięciem.
Wyposażenie i organizacja pracy zakładu szklarskiego wymaga inwestycji w dobrej jakości sprzęt oraz akcesoria, które wspomagają nie tylko proces obróbki, ale także magazynowania. Warto jednak podkreślić, że inwestycja ta może bardzo szybko zwrócić się z nawiązką.