Wypożyczalnie samochodów stały się niezwykle popularną usługą w naszym kraju. Coraz częściej wyruszając w podróż, delegację, czy jadąc na wakacje, decydujemy się na skorzystanie z auta z wypożyczalni, dzięki czemu zyskujemy pełną niezależność w podróżowaniu. Im więcej jednak tego typu usług, tym trudniej znaleźć godną polecenia firmę. Na co zwracać uwagę podczas wypożyczania samochodu?

Jest przynajmniej kilka niezwykle istotnych czynników, które sprawiają, że wypożyczanie samochodów jest dla nas opłacalne. Co więcej, pozwalają one na odsianie mniej wartościowych wypożyczalni i wybranie najlepszych usług. Co to za czynniki?

Terminy, terminy…

Wypożyczając samochód, warto zwrócić uwagę na terminy, jakie obowiązują nas podczas tego działania. Przede wszystkim, pamiętajmy, że wypożyczalnie samochodów mają duże obłożenie, stąd też, rezerwować trzeba odpowiednio wcześniej. Warto zwrócić na to uwagę, z drugiej zaś strony – jeśli na usługi jakiejś firmy jest duży popyt (o ile oczywiście posiada ona więcej niż jeden samochód w swojej flocie) może to być znak, że jest ona godna uwagi na tyle, że klienci ustawiają się do niej w długiej kolejce. Podobnie jak w przypadku restauracji – im większa kolejka tym smaczniejsze jedzenie.

Co z ubezpieczeniem?

Nikt wynajmując samochód nie planuje rozbicia go. Niekoniecznie też zakładamy, że auto zostanie ukradzione, czy w jakiś sposób uszkodzone. Pomimo tego, w myśl przysłowia mówiącego, że przezorny zawsze ubezpieczony, warto zadbać o to, żeby dowiedzieć się, jakie są warunki wypożyczenia. Chodzi przede wszystkim o warunki ubezpieczenia, informację jak zabezpieczone jest auto i w jakim stopniu ubezpieczyciel okrywa koszty ewentualnej szkody. Ponadto warto samą informację o ubezpieczycielu zostawić w widocznym miejscu, aby w razie problemów (czego oczywiście nikomu nie życzymy) wiedzieć, gdzie się kontaktować.

Co do samego ubezpieczania samochodu, my również w pewien sposób jesteśmy zabezpieczeniem na wypadek jakiejś szkody. Mowa tu o deklarowanym wkładzie własnym, który jest blokowany na karcie kredytowej wynajmującego, a następnie – w razie potrzeby oczywiście – pobierany na poczet wyrządzonych przez nas szkód. Z jednej strony, jest to sporym utrudnieniem dla osoby wynajmującej samochód, ponieważ wymaga od nas posiadania karty kredytowej (ewentualnie „wypukłej” karty debetowej) natomiast trzeba rozumieć, że wypożyczalnie samochodów muszą się zabezpieczać. Ponadto, często koszt wypożyczenia samochodu z deklarowanym wkładem własnym jest zwyczajnie tańszy niż bez takiego zabezpieczenia.

Co z kierowcą i paliwem?

Warto przed wynajmem samochodu dowiedzieć się, czy każdy może wynająć samochód w danej wypożyczalni. Często wprowadzane są pewne ograniczenia dotyczące na przykład wieku – auto wypożyczyć można dopiero po skończeniu 25 lat, natomiast czasem opcjonalnie zezwolenie na takie wypożyczenie otrzymują osoby nieco młodsze (powyżej 21 roku życia). Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami, w związku czym warto wcześniej to sprawdzić.

Co z paliwem w wypożyczonym samochodzie? Rozwiązania są różne. Najczęściej jednak otrzymujemy auto z pełnym bakiem – z takim też musimy je zwrócić. Co, jeśli zapomnimy tego zrobić? Różnica będzie potrącona z naszej karty kredytowej. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ kwota ta będzie wyższa niż rynkowe ceny za paliwo. Istnieją również inne opcje rozliczenia za benzynę – można umówić się z wypożyczalnią tak, że zwracamy samochód z pustym bakiem, jednak jak wiadomo będzie to odpowiednio podliczone przez wypożyczalnię. Dobrze jest przed wynajmem sprawdzić, jaka jest polityka paliwowa wypożyczalni i wybrać taką, która z naszego punktu widzenia jest najkorzystniejsza.

Jak widać jest sporo czynników, na które trzeba zwracać uwagę podczas poszukiwania odpowiedniej wypożyczalni samochodów. Wymienione wyżej, to jeszcze nie wszystko – równie istotne są godziny zwrotu (to, kiedy naliczana jest kolejna doba), możliwość zwrotu samochodu poza godzinami pracy wypożyczalni (i ewentualne dodatkowe koszty), czy na przykład liczba kilometrów, które można wyjeździć w ramach wynajmu (często wprowadzane są limity). Warto dokładnie sprawdzić wypożyczalnię, z której chcemy skorzystać, a także porównać oferty przynajmniej kilku z jednego miasta. Równie istotne są opinie dotyczące wypożyczalni – każda z nich warta jest uwagi, w kontekście korzystania z tego typu usług.

Jeśli planujesz wypożyczyć samochód na uczciwych warunkach, zapoznaj się z ofertą wypożyczalni samochodów w Łodzi – 59zł.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here