Pasek klinowy jest umieszczany na kole pasowym, które ma specjalny rowek. Koła pasowe powinny być dopasowane do paska w taki sposób, ażeby podczas pracy móc uniknąć jego spadania. Jeśli chodzi o przekrój pasa klinowego, jest to trapez. Poznaj razem z nami budowę paska klinowego – https://www.ebmia.pl/pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479_480.html

Budowa i charakterystyka paska klinowego

W budowie paska klinowego mamy do czynienia z trzema warstwami. Pierwsza – to warstwa nośna, druga – podatna. Trzecia – osnowa. Warstwa numer jeden jest złożona z linek, zrobionych z poliestru, stali, aramidu albo kevlaru. W drugiej warstwie to mieszanka kauczuku oraz gumy. W trzeciej z kolei, osnowie, zastosowanie znajdują materiały odporne na oleje oraz oddziaływanie różnego typu czynników środowiskowych i odpowiedzialnych za zwiększenie poziomu tarcia. Dodatkowym zabezpieczeniem paska jest taśma z tkaniny, którą na początek trzeba poddać procesowi wulkanizacji.

Prawidłowe umieszczenie paska – ważne informacje

Zużycie pasa klinowego ma samoistny charakter, wynika z pracy w normalnych warunkach. Pewne nieprawidłowości przekładają się na fakt, że czasem może się nagle zerwać lub też będzie stanowił przeszkodę dla prawidłowego działania. Jeśli między paskiem a kołem pasowym luz będzie za duży, obciążenie będzie oddziaływało na koło pasowe. To z kolei przy nadmiernym naprężeniu prowadzi do wzmożonego ryzyka zerwania, również uszkodzenia łożysk w pomocniczych układach.

Cechy połączenia pasa klinowego i kola pasowego

Przekładana w formie koła pasowego i pasa klinowego ma różnego typu mocne strony. Decydują one o zasadności wykorzystywania tej właśnie konstrukcji. Przede wszystkim, chodzi tutaj o wytrzymałość oraz naprawdę niezawodny charakter działania. Sprawna praca pasa klinowego jest możliwa nawet, gdy mamy do czynienia z bardzo dużymi obciążeniami. Pasy, które są dobrze zamocowane, raczej nie odmówią nagle posłuszeństwa. Warto zatem mieć na uwadze, żeby ich stan techniczny poddawać regularnej kontroli. I co najważniejsze, sięgać tylko po pasy pochodzące od renomowanych marek.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl – oferujący wysokiej jakości paski zębate pod adresem: https://www.ebmia.pl/mechanika-pasy-zebate-kola-akcesoria-c-196_50.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here