Zakup pierwszego samochodu

Zakup pierwszego samochodu to najczęściej duże wydarzenie dla każdego kierowcy, zwłaszcza początkującego, który dopiero zaczyna swoją przygodę z motoryzacją. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza że na rynku znajdziesz ogromny wybór różnych modeli. Zapoznaj się z poniższym poradnikiem, który ułatwi Ci podjęcie najlepszej decyzji.

Bez względu na to, czy planujesz zakup samochodu z salonu, czy też używanego auta, musisz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu uwzględnisz najważniejsze parametry wpływające na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Ustal budżet, który możesz przeznaczyć na ten cel

Finanse mają kluczowe znaczenie podczas poszukiwania idealnego samochodu. Masz do wyboru kilka rozwiązań, które warto poznać nieco bliżej.

Pierwszym sposobem na sfinansowanie zakupu auta jest przeznaczenie na ten cel zgromadzonych oszczędności. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak zobowiązań. Płacąc za samochód z góry, nie musisz przejmować się ratami, co z pewnością daje komfort psychiczny. Wadą jest jednak pozbycie się oszczędności, które mogą być potrzebne w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli planujesz kupić samochód za gotówkę, to musisz także zawęzić obszar poszukiwań o modele mieszczące się w budżecie, którym dysponujesz.

Innym sposobem na sfinansowanie zakupu auta jest zaciągnięcie kredytu na ten cel. Możesz pożyczyć od banku większą kwotę, która wystarczy Ci na nabycie samochodu z salonu. Jednak to, czy Twoja decyzja zostanie rozpatrzona pozytywnie, zależy od wielu czynników, m.in. od wysokości dochodów oraz wydatków. Musisz mieć na względzie to, że comiesięczne raty mogą obciążać budżet domowy, zwłaszcza w sytuacji, gdy w międzyczasie dojdą dodatkowe koszty. Wybór tego produktu bankowego wpłynie także na Twoją zdolność kredytową.

Kolejną metodą jest zawarcie umowy leasingu. Z reguły jest on zarezerwowany dla przedsiębiorców, jednak wiele firm oferuje go także klientom indywidualnym. Jest to forma połączenia kredytu i dzierżawy. Leasing umożliwia bowiem korzystanie z wybranego samochodu przez określony czas w zamian za opłacanie ustalonych rat. Po zakończeniu obowiązywania umowy auto można zwrócić do firmy leasingowej lub wykupić go po wpłaceniu określonej kwoty. Wszystko zależy od polityki stosowanej przez konkretny podmiot finansujący.

Wybierz rodzaj silnika

Na rynku znajdziesz samochody wyposażone w następujące rodzaje napędów:

  • diesla (wysokoprężne),
  • benzynowe,
  • hybrydowe,
  • elektryczne.

Zdecydowanie najpopularniejsze są dwa pierwsze z wymienionych, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Silniki diesla najlepiej sprawdzają się podczas płynnej jazdy i w dłuższych trasach. Na krótkich dystansach mogą bowiem nie rozgrzewać się dostatecznie, co z kolei wiąże się z ryzykiem wystąpienia awarii. Tego rodzaju jednostki napędowe są także uważane za bardziej oszczędne w porównaniu z silnikami benzynowymi. Zapewniają dynamiczną jazdę nawet przy dużych obciążeniach. Wybierając samochód z jednostką wysokoprężną, musisz liczyć się, że takie pojazdy kosztują najczęściej nieco więcej niż benzynowe odpowiedniki. Starsze modele charakteryzowały się także dość głośną pracą. Jednak zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwoliło nieco zminimalizować ten problem.

Silniki benzynowe wyróżniają się prostszą konstrukcją oraz niską awaryjnością. Ich żywotność najczęściej jest nieco krótsza w porównaniu z dieslami. Samochód z taką jednostką napędową to dobre rozwiązanie dla osób, które nie pokonują wiele kilometrów. Auta z silnikami benzynowymi świetnie sprawdzają się np. do codziennych dojazdów do pracy. Więcej ciekawych informacji na temat obu jednostek napędowych znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/diesel-czy-benzyna.

Pamiętaj o zakupie ubezpieczenia OC

Gdy już staniesz się właścicielem wymarzonego samochodu, musisz pamiętać o dopełnieniu kilku ważnych formalności. Dotyczą one nie tylko rejestracji w Wydziale Komunikacji, ale również zakupu ubezpieczenia. W Polsce obowiązkowa jest polisa OC, która obowiązuje wszystkie pojazdy mechaniczne.

Jeśli nabyłeś używane auto, to dotychczasowy właściciel musi przekazać Ci wszystkie dokumenty wraz z aktualnym ubezpieczeniem. Masz prawo korzystać z niego do końca okresu obowiązywania ochrony lub rozwiązać umowę i zawrzeć nową. W przypadku  auta z salonu konieczny jest zakup polisy, gdyż bez niej nie zarejestrujesz samochodu oraz nie będziesz mógł się nim legalnie poruszać. Najtańsze ubezpieczenie swojego pojazdu znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/.

To tylko kilka najważniejszych kwestii, które powinieneś uwzględnić przy wyborze swojego pierwszego samochodu. Jeśli szukasz pojazdu na rynku aut używanych, pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić jego stan techniczny oraz status prawny. Na oględziny warto wybrać się z bardziej doświadczonym kierowcą, a także odwiedzić zaufany warsztat. Mechanik oceni stan poszczególnych podzespołów, co pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here